Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Mehmet ÇALIŞKAN/HT MAGAZİN

Fransa’nın Oscar için seçtiği aday filmi ‘Mustang’in yönetmeni ve ortak senaristi Deniz Gamze Ergüven, kendisine sinema eğitimi veren Fransa’nın güvenine layık olmaya çalışacağını söyleyerek ‘Filmimizi Türkiye de seçebilirdi’ dedi...

5 KIZ KARDEŞİN MÜCADELESİ

Türkiye’nin aday adayı filminin açıklanmasından birkaç gün sonra, Fransa Oscar ödülleri için aday adayı filmini seçti. Türkiye’de seçilmeyen Deniz Gamze Ergüven’in ‘Mustang’i Fransa’nın Oscar aday adayı filmi olmasına karar verildi. ‘Mustang’, bir Karadeniz kasabasında nineleriyle yaşayan 5 yetim kız kardeşin maruz kaldıkları toplumsal baskıya direnişlerini hikâye ediniyor. Filmin başrollerini Güneş Nezihe Şensoy, Doğa Zeynep Doğuşlu, Elit İşcan, Tuğba Sunguroğlu, İlayda Akdoğan, Nihal Koldaş ve Ayberk Pekcan paylaştı. Katıldığı her festivalden ödül kazanan ‘Mustang’in yönetmeni ve ortak senaristi 37 yaşındaki Deniz Gamze Ergüven, filminin Fransa’nın Oscar aday aday olması sonrasında neler hissettiği konusundaki sorularımızı cevaplandırdı.

Sanatsal Etkinlikler Komisyonu, aralarında ‘Mustang’in de yer aldığı 19 film arasından Kaan Müjdeci’nin ‘Sivas’ filmini seçmişti.

‘Mustang’in Fransa’nın Oscar adayı olması size ne hissettiriyor?

‘Mustang’, Fransa-Almanya-Türkiye ortak yapımı bir film. Her ülke kendi aday adayını belirliyor. Filmimi Fransa’nın yaptığı gibi Türkiye de seçebilirdi. Her iki ülkeye de çok şey borçluyum. Sadece sinema konusunda Fransa bana La Fémis gibi olağanüstü bir sinema okulunda yönetmenlik eğitimi verdi ve ‘Mustang’e büyük destek oldu. ‘Mustang’i kendi aday adayı filmi olarak belirleyerek hem çok radikal, hem de çok modern bir seçim yaptı. Bunun beni çok duygulandıran bir onur olduğu kadar büyük bir mesuliyet olduğunu düşünüyorum. Fransa’nın bana verdiği güvene ve göreve layık olabilmek için elimden geleni yapacağım.

Filminizin Oscar’a aday olabilmesi için ABD’de nasıl bir çalışma yapmayı planlıyorsunuz?

Cannes Film Festival’inden beri, ‘Mustang’in Amerikan ekibi oluştu ve genişledi. Cohen Media, Amerikan distribütörümüz ve İletişim ekibimizle filmi ABD’de mümkün olduğu kadar çok göstermeyi umuyoruz. ‘Mustang’ sinemada ender gördüğümüz hür, cesur kız ve kadın figürlerini sahneliyor.