Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Sami AKBIYIK / HABERTURK MAGAZİN

4 ŞUBAT’ta başlayıp 13 Şubat’a kadar devam edecek olan 12. İstanbul Japon Filmleri Festivali kapsamında, Japon kültürüne ait çeşitlilikleri gösteren 6 film seyircilerle buluşacak. Festivalle ilgili Habertürk Gazetesi’ne değerlendirmede bulunan Japonya’nın İstanbul Konsolosu Keiichi Kosaki, Japonları Türk halkına en iyi şekilde anlatacak filmleri seçtiklerini söyledi.

Filmler arasında, 68. Cannes Film Festivali’nde “Belirli Bir Bakış” bölümünün açılış filmi olarak gösterilen ve Japonya gastronomisinde özel bir tatlının yapılışını anlatan “AN” da yer alıyor.

İddialı filmlerden biri de “Hayatın Anahtarı”. Kosaki, “Bu filmler Japonya’da çok iyi tepkiler aldı. Türlerinin en güzel ve en kaliteli filmleriydi. Ayrıca anime deyince akla kuşkusuz Japonya geliyor. Bu sene biz de ödüllü 2 animeyi Türk seyircisiyle buluşturacağız” dedi. Animelerden ilki, usta yönetmen Hayao Miyazaki’nin filmi “Rüzgâr Yükseliyor”.

Diğeri ise Hiromasa Yonebayashi’nin “Marnie Oradayken” adlı Oscar adayı animasyonu. Festivalde ayrıca Kenji Nakanishi’nin “Çiçeklerin Ardından” ve Keisuke Yohida’nın “Benim Küçük Çiçeğim” filmleri de gösterilecek.

Japon filmleri Türkçe altyazılı olarak Beyoğlu Akbank Sanat’ta ücretsiz olarak seyredilebilecek.