• Canlı Yayın
  • 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlık ve Spor Bayramı kutlu olsun
Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

KEREM AKÇA / keremakca@haberturk.com

2015’te vizyona giren yerli film adedinin 135’i geçmesiyle birlikte elbette birçok soru gündeme geldi… Korku, komedi ve devam filmlerinin yoğunluğu nasıl bir tablo doğuruyor? Ucuz üretimlerin artışıyla sayısı 25’i geçen ‘çöp’ (‘trash’) filmler neye işaret ediyor? En çok izlenen eserin “Düğün Dernek 2: Sünnet” olması sağlıklı mı?

Boxofficeturkiye.com’un rakamlarına göre 2015’te, 2014’ün 61.245.258 kişilik seyirci rekoru kırılmadı. 60.228.409’da kalındı. Ancak film adedi her geçen gün daha da artıyor. Yeşilçam’ın altın döneminde (1964-1986 arası), 150’yi 200’ü geçildiğini bildiğimizden bu duruma şaşırmıyoruz. Açıkçası ilk 10’a sekiz yerli film girmesi de doğal…

ULUSLARARASI BAŞARILAR VE POPÜLER KOMEDİ FİLMLERİ

Yabancı film toplamında ise sadece “Hızlı ve Öfkeli 7” (“Furious 7”, 2015), “Yenilmezler: Ultron Çağı” (“The Avengers: Age of Ultron”, 2015) ve belki 2016 rakamlarını da dahil edersek “Star Wars: Güç Uyanıyor” (“Star Wars: The Foce Awakens”, 2015) bir milyonu geçerek bunların arasına sızabildi. Bu başarıyı elde eden yerli filmlerin dördü komedi, diğerleri ise romantik-komedi, duygusal-dram, melodram ve cemaat filmi… Bu açıdan bakarsak üretim kıstasları açığa çıkıyor. Bunlardan üçünün BKM ürünü olması ise şaşırtıcı değil. 2015; “Abluka”, “Mustang”, “Sarmaşık” gibi yapıtların uluslararası başarıları bir yana, esasen Türk sinemasının popüler kanadında artan film imalatıyla incelenmeli.

136 film son 26 senenin rekoru. Bunlardan kabaca 50’si komedi filmi, 15’i korku filmi, 10’u aşk filmi, 6’sı romantik-komedi, yani dört tür, yüzde 60’ı buluyor. Bu istatistikleri bir kenara bırakınca da aslında farklı denemeler, orijinalinden kopya çekme arzuları (legal veya eski metotlarla), geçmişe dönme hamleleri dikkat çekiyor. ‘Kara Murat’ı ucuz efektlerle yeniden çekmek bir yana, live-action animasyon film, sanal gerilim, fantastik film, savaş filmi, politik film uygulanabiliyor.

ÇÖP (TRASH) KOMEDİ FİLMİ ADEDİ 15’İ AŞTI

Peki bu kadar komedi ve korku filminin kalitesi nasıl? Komedide güldürme problemimiz yok. “Niyazi Gül Dörtnala”, “Çarşı Pazar”, “İçimdeki Ses”, “Oflu Hoca’yı Aramak”, “Yaktın Beni”, “Guruldayan Kalpler”, “Hayalet Dayı”, “Limonata” özellikle bu konuda becerikliydi. Ama Burak Aksak ile Ömer Uğur’un iki film çekmesi bir yana çöp (trash) ve B-tipi film üretimi de arttı…

Üzülerek söylemek gerekir ki ilk bakışta “Yav He He”, “Olur İnşallah”, “Netekim karakolu”, “Ali Kundilli”,  “Git Başımdan”, “Pişt”, “Yapışık Kardeşler”, “Krallar Kulübü”, “Polis Akademisi: Alaturka”, “En Güzeli”, “Çılgın Dersane 4: Ada”, “Öyle ya da Böyle”, “Diktatör Adolf Hitler’in Hayatının Esrarengiz Yılları”, “Mazlum Kuzey”, “Zilin Sesi”, “Yolunda A.Ş. Çinçin Bağları Hikayesi”, ‘çöp komedi filmi’ olarak işin ucuz tarafını öne çıkarttılar. ‘Elde nasıl olsa yetenekli bir komedyen var’ demenin her şey olmadığını, mizahı tutturmak için kasarken sinir bozulabildiğini, dijital teknolojinin sağladığı kolaylıkların üşengeçliğe yol açtığını deneyimledik.

KORKU ÜRETİMİNDE ARTIŞ NEYE İŞARET?

Bu konudaki artış gayet doğal… B-tipine kayan korku filmlerinde de izlediklerim arasından “Alkarısı: Cinnet”, “Azap”, “Kü’fa: Cin Kapanı”, “Ezan”, “Gassal” ‘trash’ denebilecek seviyedeydi. Bunlara “Fatih’in Fedaisi Kara Murat”, “Evlenmeden Olmaz”, “İçimde Akan Nehir”, “Eski Sevgiliyi Unutmanın 10 Yolu”, “Kod Adı: K.O.Z.”, “Selam: Bahara Yolculuk”, “Madımak: Carina’nın Günlüğü”, “Köstebekgiller: Perili Orman” gibi diğer türlerde dip noktayı gören denemeleri ekleyebiliriz. Korku sineması genelde ‘cin’, ‘kültürel yaratık’, ‘içine bir şey girme’ ve ‘din tabusu’ üzerine kurulu, kafa şişiren ses efektleri ve kurgusuyla ucuzlaşan bir anlatı metoduna, formüle kaymış gibiydi, bunu tutarlı yapanlar geleceğe kalacak.

Açıkçası komedi filmlerinde çeşitlilik dikkat çekiciydi: ‘Beden değiştirme komedisi’, ‘parodi filmi’, ‘köy komedisi’, ‘siyasi taşlama’, ‘antolojik komedi’, ‘müzisyen komedisi’, ‘iki kafadar komedisi’, ‘yol komedisi’, ‘kara komedi’, ‘gençlik komedisi’, ‘hayalet komedisi’… Devam filmlerinin sayısının altıya çıkması ise ‘hızlı seri üretim’in ikiyle çarpılmasını sağladı. Bunların tamamı ilklerinin altındaydı.

POPÜLER SİNEMAYI BİLEN YÖNETMENLER DE VAR

Genel anlamda bakarsak “Helak: Kayıp Köy”, “Mihrez: Cin Padişahı”, “Siccin 2”, “Cin Kuyusu” gibi korku filmlerinin, “Bir Varmış Bir Yokmuş”, “Senden Bana Kalan”, “Bana Adını Sor” gibi aşk filmlerinin, “Kocan Kadar Konuş” gibi romantik-komedilerin, “Oflu Hoca’yı Aramak”, “Tehlikeyle Flört” gibi komedi filmlerinin, “Mucize” gibi melodramların üretilmesi sevindirici... Mahsun Kırmızıgül, Abdullah Oğuz, İlksen Başarır, Alper Mestçi gibi popüler sinemayı bilen yönetmenlere yeni bakışlar ekleniyor yavaş yavaş. Özcan Deniz, Bollywood estetiğine kayan “Sevimli Tehlikeli”de amatör işlerle dolu kariyerinin en kalburüstü işine imza attı. Yeşilçam etkisini hakkıyla yerine getiren eserleri de unutmamalıyız.

130’u aşkın film ne işimize yaradı dersek bir cevap veremeyiz. Ama “Abluka”, “Sarmaşık”, “Çekmeceler” gibi işin sanat sineması boyutunda sıkıcı gelenekten çıkılıp ‘hikaye anlatma’yla da haşır neşir olunması dikkat çekiciydi. Film üretiminin artmasıyla Kıvanç Baruönü, Murat Şenoy gibi biçimci kanada yakışan isimlerin kendilerini ispatlamaları bir yana, Ömer Faruk Sorak’ın fantastik bir işle B-tipine kayması şoke ediciydi.

Üretimdeki artış riskli ya da özensiz projeler doğurdu. Böylece kariyerlerinin en zayıf halkalarına imza atan Zeki Demirkubuz ve Özcan Alper’e, bu konuda Cem Yılmaz, Ömer Faruk Sorak ve Çağan Irmak da eşlik etti. Elbette “Düğün Dernek 2: Sünnet”in yerine “Fetih 1453”ün (2012) en çok izlenen film olması sağlıklı bir sektör yapısı için daha karlı ve ümit verici olur.

2015’in en çok izlenen Türk filmleri

1-Düğün Dernek 2: Sünnet
2-Mucize
3-Kocan Kadar Konuş
4-Ali Baba ve 7 Cüceler
5-Selam: Bahara Yolculuk
6-Bana Masal Anlatma
7-Aşk Sana Benzer
8-Yapışık Kardeşler
9-Niyazi Gül Dörtnala
10-Sevimli Tehlikeli

Not: Sıralama, boxofficeturkiye.com’dan alınmıştır.