Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

GAZETE HABERTÜRK

Bu yıl 28 Nisan - 8 Mayıs tarihleri arasında 27’nci kez gerçekleşecek olan Ankara Uluslararası Film Festivali’nin sürprizlerinden biri de Hamlet seçkisi olacak.

Sinema severler, “Dünyada Çürümüş Bir Şeyler Var!” başlığını taşıyan bu bölümde Yugoslavya, Almanya, Finlandiya, Fransa ve İngiltere’den farklı dönemlerde beyazperdeye uyarlanan Hamlet filmlerini izleme fırsatı bulacak.

Festival takipçileri ile buluşacak filmlerden ilki, Laurence Olivier’nin artık “kült” statüsüne ulaşmış olan 1948 yapımı “Hamlet”i. Claude Chabrol’ün 1963 yapımı “Ophelia”sında ise Hamlet’ten etkilenip babasının ölümünden annesini ve amcasını sorumlu tutan Yvan’ın kendisine kurduğu hayali dünya izlenecek.

Yugoslav Kara Dalga akımının önde gelen yönetmenlerinden Krsto Papic’in, 1973 yapımı “Mrdusi Donjoj Köyü Hamlet Sahneliyor”u da seçkide yer alıyor.

Finlandiyalı usta yönetmen Aki Kaurismaki, “Hamlet İş Başında” isimli 1988 yapımı filminde Hamlet’i plastik ördek üreten bir sanayi devinin vârisi olarak günümüze uyarlıyor.

Seçkide yer alacak 2001 tarihli Hamlet uyarlaması ise Avusturyalı yönetmen Peter Kern’in imzasını taşıyan “Hamlet-Bu Senin Ailen” olacak.