Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

HABERTURK GAZETE

Çağımızın en önemli yazar ve entelektüellerinden biri olarak kabul edilen Umberto Eco, 84 yaşında hayatını kaybetti. “Gülün Adı”, “Foucault Sarkacı” gibi çok satan romanlarıyla şöhrete ulaşan İtalyan düşünür, göstergebilim alanında yaptığı araştırmalarla da tanınıyordu.

İtalyanların dünyaca ünlü yazarı, bilim adamı, göstergebilim uzmanı, eleştirmen ve düşünür Umberto Eco, 84 yaşında yaşamını yitirdi. Eco, bir süredir kanser tedavisi görüyordu. İtalyan basınına yansıyan haberlere göre, son 50 yıla eserleri, bilimsel çalışmaları ve fikirleriyle damgasını vuran ve dünya genelinde geniş bir kitleye ulaşan Umberto Eco, önceki akşam yerel saatle 22.30 sıralarında evinde hayatını kaybetti. 1980 yılında yayımlanan ve üzerinde yıllarca çalıştığı ilk romanı “Gülün Adı”, tüm dünyada tanınmasını sağlamıştı. Başta “Gülün Adı” olmak üzere “Foucault Sarkacı”, “Baudolino”, “Prag Mezarlığı”, “Sıfır Sayı” gibi kitapları birçok dile çevrilmiş ve milyonlarca adet basılmıştı.

ÖNDE GELEN BİR ORTAÇAĞ UZMANIYDI

Çağımızın önemli düşünürlerinden biri olarak kabul edilen Eco’nun uluslararası boyutta pek çok ödülü; İtalya, Almanya, Fransa’dan devlet nişanları ve şövalye unvanları vardı. İtalya’nın Alessandria kentinde 5 Ocak 1932’de dünyaya gelen Umberto Eco, 1954 yılında Ortaçağ felsefesi ve edebiyatı üzerine yazdığı tezle Torino Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra 1961 yılında başladığı akademik kariyerini sırasıyla Torino, Floransa ve Bologna üniversitelerinde sürdürdü. İtalyan yazar, aynı zamanda Ortaçağ estetiği ve göstergebilim dalının önde gelen uzmanlarından biriydi. Yüksek lisans ve doktora çalışmalarını Thomasçılık akımı ve bu akımın estetik anlayışı üzerine yaptı. 1950’li yıllarda İtalyan radyo televizyon kanalı RAI’nin kültür programlarında görevler aldı. Eco’nun çalışmaları, 1960’ların ortasından itibaren öncü yapıtlara ve kitle kültürüne yöneldi. Edebiyat eleştirileri ve iletişim yazılarıyla da dikkat çekti. Altyapısını tarih bilgisiyle desteklediği eserlerinde tam bir ustalık gösterdi. Eco, kelimeler, dini imgeler, kıyafetler, müzik eserleri ve hatta çizgi romanlar üzerine de eserler verdi. Kasım 2005 ve Haziran 2008 tarihlerinde ABD’den Foreign Policy ve İngiltere’den Prospect dergilerinin internet üzerinden okuyucu anketleri ile oluşturduğu “Dünyanın İlk 100 Entelektüeli” listelerinde, 2005 yılında 2., 2008 yılında 14. sırada yer aldı. Umberto Eco, kendisini bir filozof olarak tanımlıyordu ve romanlarını “Bir hafta sonu uğraşısı” olarak niteliyordu. İtalya Başbakanı Matteo Renzi, “Eco’nun ölümünden büyük üzüntü duyduğunu” açıklarken, “O Avrupalı entelektüellerin önde gelen örneklerinden biriydi. Kültürümüz için büyük bir kayıp” dedi.

Umberto Eco, internet üzerinden okuyucu anketleriyle oluşturulan “Dünyanın İlk 100 Entelektüeli” listelerinde hep üst sıralarda yer aldı.