Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Levent ÖZÇELİK / HABERTURK MAGAZİN

İsveç’in başkenti Stockholm’de her yıl düzenlenen Stockholm Design Week (Stockholm Tasarım Haftası) bu yıl 9-13 Şubat tarihleri arasında düzenlendi.

Şehrin hemen her köşesine yayılan etkinlik şubat ayının soğuğunda şehre hareket getirdi. Stockholm Design Week’de bu yıl özellikle mobilya, aydınlatma tasarımı bölümlerini takip ettim. İsveç Enstitüsü’nün çalışmalarını yakından izlemek faydalıydı. Genç İsveçli Tasarımcılar grubunun çalışmaları da ilginçti. 10 yıl önce Milano Tasarım Haftası’nda sergiledikleri “Cordon Lamp” ile dikkat çeken ve bugün Ikea dahil pek çok marka için tasarımlar yapan Fuwl’un kurucusu iki genç İsveçli tasarımcı Jonas Petersson ve Jörg Löfgren ile tanışmak ve hikâyelerini dinlemek de farklı bir deneyim oldu.

‘LIVSTYCKET’ KORSE ANLAMINA GELİYOR

Livstycket projesinin kurucusu ve mimarı Birgitta Notlöf’ün yolculuğu ise başka bir ilginç deneyimdi. Notlöf, kâr amacı gütmeyen, çağdaş bilgi, tasarım ve eğitim merkezini kurup adını da “korse” anlamına Livstycket koymuş.

Kadını koruyan, sıcak tutan bir geleneksel giysi olmasından ötürü bu ismi tercih etmiş. Merkez eğitim ve kazanç vaadiyle günden güne büyüyor. Orada bulunduğum gün Suriye, Türkiye, Irak ve başka ülkelerden pek çok kadın vardı. Merkeze gelen kadınlar önce dil öğreniyor, sonra iş eğitimi alıyorlar. Livstycket dev bir atölye gibi; hemen yanında büyük bir alışveriş alanı var. Açıkçası Livstycket, Stockholm Design Week’te en etkilendiğim işlerden biri oldu.