Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

GAZETE HABERTÜRK/KÜLTÜR SANAT SERVİSİ

Digital Revolution sergisi, Zorlu Holding’in ana sponsorluğunda, Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde açıldı. Vestel’in de destekçisi olduğu sergi, Londra, Stockholm ve Atina’nın hemen ardından İstanbul’a taşındı. Zorlu PSM’nin yeni sergi alanı Sky Lounge’da ziyaret edilebilecek sergi, 12 Haziran’a kadar açık kalacak.

Digital Revolution, hayal gücünün sınırlarını zorlayan sanatçılara ev sahipliği yapıyor. Aralarında film yapımcısı, mimar, tasarımcı, müzisyen ve oyun geliştiricilerin de olduğu sanatçılar, teknoloji ile sanatı hayal gücü ile bir araya getirerek ziyaretçilere farklı bir seyir zevki sunuyor.

Sergi; yaratıcı kodlama, DIY (Kendin-Yap) kültürü, dijital topluluklar ile zenginleştirilmiş gerçeklik, yapay zekâ, giyilebilir teknolojiler ve 3D yazıcılarla gelecekte neler yaratılabileceğine dair ipuçları veriyor. Sergide, dünyaca ünlü müzisyen girişimci will.i.am; “Inception” filmi ile Oscar ödülü alan görsel efekt tasarımcısı Paul Franklin; Chemical Brothers, U2 ve Kanye West gibi büyük isimlerin videolarının yönetmeni Chris Milk’in çalışmaları da yer alıyor.

Küratörlüğünü Barbican Centre’ın yaptığı interaktif sergide, geniş boyutlu ve toplu katılımlı açık hava etkinlikleri ile bilinen Umbrellium (Usman Haque ve Nitipak Samsen), Universal Everything, Yuri Suzuki, Pasha Shapiro ve Ernst Weber gibi sanatçılardan gelen yeni çalışmaların yanı sıra DevArt adlı dijital sanat işleri de sergileniyor. Serginin bir başka bölümü olan Creative Spaces ise dijital teknolojinin filmlerde hızlı bir yaratıcı değişime nasıl olanak tanıdığını gösteriyor.

Sergide dijital teknolojiyle yapılan birçok deneye de yer veriliyor. Bunlar arasında en ilgi çekici bölümlerden biri olan Sound and Vision, müzisyenlerin dijital teknolojiyle yaptığı sıra dışı deneyleri içeriyor. Bu bölümdeki eserler arasında Pyramidi adlı çalışma da yer alıyor. Pyramidi, ziyaretçileri canlı bir galeri ortamında, analog ve dijital müzik arasındaki arayüzü keşfe çıkarıyor.