Son Dakika

2013 yılında Bakırköy Belediyesi tarafından Türk operasının divası Leyla Gencer adına opera prodüksiyonları ve konserler sergilemek üzere yapılan Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi Mart’ ta sanat etkinlikleri ile dopdolu. Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi sahnesinde opera, müzikal, çocuk müzikalleri, resitaller, festivaller ve müziğin hemen her dalındaki seçkin ve kaliteli örnekler sergileniyor. Avrupa yakasının tek opera salonu olan Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi, 10.000 m2 kapalı alanı, 300 m2 sahnesi, orkestra çukuru, yaklaşık 1000 kişilik salon kapasitesi ve akustik özellikleri ile dünya sahneleriyle yarışıyor.

Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi’nde Mart 2016’da Sahnelecek Bazı Etkinlikler:


• 9 Mart Çarşamba 21.00’de ülke sınırlarını aşan müzik ve şovları ile Ayhan Sicimoğlu &Friends, Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi'nde sahne alıyor.

Bolero'lar, Salsa'lar, Caca'lar ve özel süprizlerle müziğe doyamayacağiniz harika bir gece dans tutkunlarını bekliyor. Gecede Mambolar, Cha-Cha lar, Salsa'lar ve Türkçe coverlar havada uçuşacak, dans etmeyen kalmayacak. Ayhan Sicimoğlu & Friends Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi'nde sonsuz dans, eğlence ve muhabbete davet ediyor.

• 12 Mart Cumartesi 11.00’de Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezin’de Cumartesi Matineleri, piyanoda Melin Molla ve viyolonselde Jülide Canca Eke’nin Viyolonsel ve Piyano ile Rus Klasikleri konseri ile devam ediyor. Müzik eğitimini Bulgaristan, Türkiye ve Avusturya'da tamamlayan piyanist Melin Molla, genç yaştan itibaren solo ve oda müziği konserleri vermektedir. Konserlerinde özellikle Viyana Klasikleri dediğimiz Haydn, Mozart ve Beethoven eserlerinin yorumlarıyla dikkat çeken ve beğeni kazanan sanatçı, bu bestecilerin her yorumcu için önemli bir sınav, bir o kadar da vazgeçilmez olduğunu savunmaktadır. Viyana'da bulunduğu yıllar ORF (Avusturya Devlet Radyo Televizyonu) 20. Yüzyıl Orkestası'nda çalışan Jülide Canca Eke, Konservatuar Opera Orkestrası grup şefliği, Viyana Johann Strauss Orkestra'sı solo çellistliği yaptı. 12 yıl Akbank Oda Orkestrası'nda, CRR, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Milli Reasürans Oda Orkestrası ve İstanbul Oda Orkestrası'nda çalışıp 2012'de Feministanbul Oda Orkestrası'nı kurmuştur. Solo ve oda müziği ve İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, İstanbul Oda Orkestrası, Bakırköy Oda Orkestrası eşliğinde solist olarak konserler veren sanatçı Trio Art, Trio Artistanbul ve Tangoneva gruplarında çellist olarak yer almaktadır.

• 13 Mart Pazar 20.00’de Natali Boğosyan'ın, müzikli teatral projeleri kapsamında kurgusunu kaleme aldığı "Doretta'nın Altın Rüyası" adlı pastiş operası, renkli kadrosu ve bol sürprizleriyle bir kez daha Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi'nde. Örneğine pek rastlanmayacak bu yenilikçi çalışmada, bir soprano Natali Boğosyan, bir piyanist Orçun Orçunsel, bir kontrbas sanatçısı Arda Ardaşes Agoşyan ve bir pantomim sanatçısı Vecihi Ofluoğlu yer alıyor. Operanın müziği varolan opera aryalarının kurguyla örtüşecek şekilde kolaj yapılmasıyla oluşturulmuş. Natali Boğosyan'ın seslendirdiği bu eserler, besteci ve şef Arda Ardaşes Agoşyan'ın kontrbasla doğaçlama çaldığı ara müziklerle bağlanıyor birbirine. Kendisine piyanoda başarılı şef ve piyanist Orçun Orçunsel eşlik ediyor. Operanın uvertürünü de Natali Boğosyan ve Orçun Orçunsel piyanoda dört el çalıyorlar. Sürprizlerle dolu renkli gösterinin en önemli konuğu ise düşler tanrısı Morpheus'u canlandıran büyük pantomim ustası Vecihi Ofluoğlu...Opera, Puccini'nin "La Rondine" (Kırlangıç) adlı operasında bahsi geçen Doretta'nın öyküsünün bittiği yerde başlayan masalsı bir aşk hikâyesi. Magda, Prunier'in bestesindeki Doretta'nın gerçek aşkı istediği gibi yaşayabilmesine öylesine imrenir ki koltukta uykuya dalar. Gerçekçi rüyalardan sorumlu tanrı İkelos ve düşler tanrısı Morpheus, Magda'nın rüyasına gelerek, Doretta ve sevgilisi Florindo'nun yaşadığı aşkı gösterirler ona. Başlangıçta iki sevgili çok mutludur, ancak düşler tanrısı Morpheus Doretta'ya aşık olunca işler değişir.


• 19 Mart Cumartesi 20.00’de ünlü tenor Maestro Luciano Pavarotti’nin öğrencilerinden Deniz Leone, şan resitali ile Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi sahnesinde meşhur aryalar ve şarkılarla dolu repertuarları ile izleyicilere harika bir gece yaşatmayı vaad ediyor. Avrupa’nın nerdeyse tüm ülkelerinde sahne alan Deniz Leone’nin repertuarında 12 tane opera bulunuyor. Sanatçı G. Verdi'nin Rigoletto operasında iL Duca di Mantova rolüyle ve G.Donizetti'nin lucia di lammermoor Sir Edgardo rolüyle uluslarası platforma ün yapmış. Genova’da Gran teatro carlo felice, Venedik’te Gran teatro la fenice, Teatro Massimo di Palermo, Teatro Bellini di Catania, Teatro Verdi di trieste, Teatro San Carlo di Napoli, Opera di Roma ve Avusturya’da Vienna Staatsoper, Theater An Der Wien sanatçının sahne aldığı dünyaca ünü bulunan operalar arasında yer alıyor.

• 23 Mart Çarşamba 21.00’de Leman Sam yıllara meydan okuyan, güçlü ve yüreklere işleyen sesiyle ve en güzel şarkılarıyla Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi Sahnesi’nde , hayranlarıyla buluşuyor. Her şarkıda, her albümde biraz daha gençleşen ve hayatın tam da içindeki tutarlı, mütevazı, çizgisinden hiç sapmadan doğru bildiği müzik yolundan yürüyen Leman Sam, sanatının doruğunda bu kez Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezinde unutulmaz bir geceye imza atacak."Olmazsa olmaz şart; sahiden olduğun gibi olmak. Gerçek ruhun neyse, üzerine örtüler koymadan öylece yaşamak. Bu örtüler sizi yorar. Onun için ben çırılçıplak bir ruhla dolaştım..." diyen Leman Sam, duru sesi ve şarkılarıyla kendi ruhunuzu bulmanız için sizlerle buluşuyor. "Aşık olur gibi şarkımı söylerim, şarkımı söyler gibi de aşık olurum..."sözleriyle içimize işleyen parçaları seslendirecek.

• 24 Mart Perşembe 21.00’de Dou Blanc; Medeniyetlerin buluşma noktası İstanbul'un kültürel zenginliği ikiliye ilham kaynağı oldu. Mozart'tan Fazıl Say'a uzanan eserler bir piyano, dört elde hayat buldu. Almanya ve Türkiye'de yaşayan iki genç piyanist, çocukluklarından beri geçirdikleri zamanı enstrümanlarıyla birleştirerek müzik dünyasında kardeş ya da ikiz olmadan kurulan ilk piyano ikilisi oldu. İkili, kariyerlerine hem Almanya'da hem Türkiye'de devam ediyor, müziklerinde bu kültür farklılığını büyük bir beceriyle
harmanlıyorlar. İki piyano için yazılmış seçkin klasik piyano eserleri ile Fazıl Say gibi bestecilerin Anadolu üzerine yazmış olduğu eserlerin iki piyanoya uyarlanmış yorumlarını repertuvarlarına katmaya devam ediyorlar. Ayrıca Duo Blanc & Noir, iki piyano için yaptıkları türkü ve tango uyarlamalarıyla dikkat çekmektedir. Duo Blanc & Noir, Aşık Veysel'den Piazzola'ya uzanan renkli bir program ile sizlere unutulmayacak bir performans vaat ediyor.

• 26 Mart Cumartesi 20.00’de Türk Müziği’nin dev ismi MELİHAT GÜLSES, "GÖNÜL PENCERESİNDEN" konseri ile Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi’nde kulakların pasını silmek için sahne alıyor. Dupduru sesiyle izleyenleri her konserinde büyüleyen sanatçı, geçmişten günümüze çok farklı formlarda bestelenmiş ve zamanımıza kadar değerinden hiç bir şey kaybetmeden hafızalarımıza kazınmış olan klasik, neoklasik fantezi, türkü, kanto, tango gibi türk müziğine damga vurmuş eserlerin yer aldığı bir repertuarı, kulaklarda hoş bir seda bırakarak geçmiş zamana götürüyor. Melihat Gülses'e konserde "Orkestra Pera" eşlik ediyor. İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümü’nü tamamlayan Melihat Gülses, 1995 yılından itibaren TRT İstanbul Radyosu Tango Orkestrası ile tangolar seslendirdi. 1996 yılında Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nde “İstanbul Türküleri - Rembetiko” isimli konserde Rumca ve Türkçe olarak türkülerimizi seslendiren sanatçı, aynı festival çerçevesinde Aya İrini’de “Viyana’dan İstanbul’a Şarkılar” isimli konserde Fransız soprano Catherine Dubosc ile birlikte Şevki Bey ve Schubert’in eserlerini seslendirdi. Sanatçı Melihat Gülses 1998 Yılında Mavi Nota Müzik Dergisi’nin “Geleneksel Müzikler Teşvik Ödülü”nü aldı.

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ

Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.