Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Sergi, film, performans gösterimleri ve üretimlerinden oluşan Domates Biber Patlıcan’ın üçüncü edisyonu “Tipik Bir Orta Saha Mücadelesi Şeklinde Geçen Karşılaşma” bu sene 21 Nisan’da başlıyor. Sergiler 21 Nisan-28 Mayıs arasında, film gösterimleri, performanslar ve konuşmalardan oluşan etkinlik programı ise 21-27 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek.

Bu sene İstanbul’da ilk kez gösterilen işlerin arasında, SPOT Üretim Fonu’nun desteği ile üretilen 15 tane yeni proje sergilenecek. Bir yıllık süre zarfında üretilen yeni sanat işleri, film ve performanslar Domates Biber Patlıcan sergileri ve etkinlikleri olarak, her iki senede bir festival formatında izleyiciyle buluşuyor. Üretimlerde bu sene özellikle toplumsal ve sosyal hareketlerin ortaya çıkışı, bu süreçte bireylerin ve vücutların etkileşimi, bu etkileşimin toplumda dalgalar halinde yayılmasını konu alınıyor.

Domates Biber Patlıcan bu sene, İstanbul’da ilk kez gösterilen işlerin arasında, SPOT Üretim Fonu’nun desteği ile üretilen 15 tane yeni proje sergilenecek. Bunlardan biri kendi yazıp yönettiği oyunları sergileyen Yunanistan’dan çağdaş tiyatro kolektifi Blitz Theatre’ın, Next Festival ve Festival Theaterformen gibi Avrupa’nın önde gelen sanat festivallerinde gösterilmiş Gece Geç (Late Night) adlı oyunu. Oyun, 22 ve 23 Nisan tarihlerinde saat 20:30’da Kenter Tiyatrosu’nda izlenebilecek.28 Mayıs’a kadar devam edecek sergiler programında ise Ünal Bostancı, Ah! Kosmos, Eda Gecikmez, Sena Başöz, Yaprak Kırdök, Çiçek Kahraman, torna (Charlie Coffey, İrem Günaydın, Merve Kaptan ile) yeni işlerini sergileyecek. Küratöryel projelerde Özkan Cangüven küratörlüğünde Burak Ata’nın yeni üretimi ve Daniela Castro'nun İmkansız Sergi’sinde David Foster Wallace, Dora Longo Bahia, Ricardo Càstro, Karim Ainouz ve Tortoise gösterilecek. Domates Biber Patlıcan 3 kapsamında İnci Eviner’in video eseri ve Süreyyya Evren’in program için hazırladığı yeni bir yayın da yer alıyor.

Domates Biber Patlıcan 3’ün performans, filmler ve konuşmalar programında Onur Karaoğlu, Ali Farkhonde ve Volkan Ergen’in yeni üretimleri ile Yuki Okumura, Ricardo Castro, Haig Aivazian, Ahmad Ghossein, Suna Kafadar, Ali Taptık, T’ai Smith ve Zeynep Oktay yer alacak; aynı zamanda Fol Sinema Topluluğu, Maha Maamoun ve Roy Dib küratörlüğünde film gösterimleri olacak.

SPOT Üretim Fonu’nun düzenlediği bir platform olan Domates Biber Patlıcan, SPOT.TER üyelik etkinliklerinden, sponsorluklardan ve bu sene SPOT.TER üyeleri tarafından ilki düzenlenen Ektik, Biçiyoruz destek gecesinden elde edilen gelirle oluşturuluyor.