Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Aykut YILMAZ/GAZETE HABERTÜRK

Diyanet İşleri Başkanlığı, tasavvuf musikisi korosu kurdu. Biri hariç tamamı imamlardan oluşan koroda, kemandan çelloya, uda kadar birçok enstrüman yer alıyor. Koro, dini gün ve gecelerde konser verecek. Diyanet’in tasavvuf musikisi korosu, Ankara’da görev yapan ses ve müzikal kabiliyeti olan imamlardan oluşuyor. Türk din musikisi, İslam tarihi ve sanatları alanlarında yüksek lisans ve doktora yapan imamlardan oluşan koro; yapılacak konser, televizyon programı ya da kutsal gün ve geceler için hazırlanacak programlarda sanatlarını icra edecek. 20 kişilik orkestrada çellist dışındaki tüm sanatçılar imamlardan oluşuyor.

Koro, dini musikinin temel iki alanı olan cami ve tekke musikisini icra edecek. Koro, dini gün ve gecelerde televizyonlardaki programlara katılacak. Kutlu Doğum Haftası etkinliklerinde, yurtiçi ve yurtdışında belirlenen yerlerde düzenlenen programlarda konser verecek. Koroda imam olmayan tek kişi müzisyen Çoşar Parlar. Çello çalan Parlar, babadan ve dededen müzisyen olduğunu belirtti. Dini müziğin hoşuna gittiğini söyleyen Parlar, “Dini tasavvuf müziği eserlerine ağırlık veriyoruz. İçlerinde tek ben imam değilim. Çello da tasavvufa uyuyor” dedi.

Ekonomi Bakanlığı’nın mescidinde imam olarak görev yapan Fatih Altay ise müziğe ilk olarak gitar ile başladığını ifade etti. 9 yıllık imam oldu- ğunu kaydeden Altay, koroda ud çaldığını dile getirdi. Ud çalmaya Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde okurken başladığını anlatan Altay, şu anda Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türk Din Musikisi Anabilim Dalı’nda yüksek lisans yaptığını söyledi.