Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Hacettepe Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Bülent Yılmaz, 52’nci Kütüphane Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, Türkiye’de 2015’te 23 milyon 500 bin kişinin kütüphaneyi ziyaret ettiğini açıkladı.

Yılmaz, “Bu rakam yanıltmasın bir kişi 20 kere ziyaret edebilir. Kayıtlı üye sayısı ise 1 milyon 367 bin. Türkiye nüfusunun yüzde 2’si kütüphaneye üye. Bu oranın da büyük çoğunluğunu üniversiteliler ve çocuklar oluşturuyor” dedi.

Halk kütüphanelerinde toplamda 18 milyon kitabın bulunduğuna, bu sayının çok az olduğuna dikkat çeken Yılmaz, Türkiye’de bulunan halk kütüphanesi sayısının da 1130 olduğu bilgisini verdi.

‘AVRUPALILAR KÜTÜPHANEYİ GÜZEL KULLANIYOR’

Halk kütüphaneleri için yüzde 2’lik üyelik oranının çok düşük olduğunu belirten Yılmaz, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin halk kütüphanelerinde bu oranın yüzde 35 seviyelerinde bulunduğunu kaydetti.

Yılmaz, kütüphane kullanım oranının İngiltere, Finlandiya, Norveç gibi ülkelerde yüzde 70’lere kadar çıktığına vurgu yaparak “Bunlar gelişmiş ülkeler, halk kütüphaneleri ücretsiz kitap veriyor, bilgi veriyor. Avrupalılar kütüphaneleri çok güzel kullanıyor. Biz kütüphane kullanımında bu ülkelerin 20 kat altındayız” ifadesini kullandı.

Yılmaz, öğrencilerin kütüphaneleri araştırma için değil, ders çalışmak için kullandığını ve bunun ciddi bir sorun olduğunu savundu. Yılmaz, Türkiye’de 70 bin kişiye yaklaşık bir kütüphane, AB ülkelerinde ise 25 bin kişiye bir kütüphane düştüğünü bildirdi.

Prof. Dr. Yılmaz, “1130 kütüphane var ve taşrada 330 kütüphanecilik mezunu var. Yani 4 kütüphaneden birinde meslekten kütüphaneci var. Hastanede doktorun olmaması, adliyede hâkimin olmaması ne kadar kötü ise kütüphanede de kütüphanecinin olmaması o kadar kötüdür” dedi.

AB ÜLKELERİNDE YÜZDE 35’İ ÜYE

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, kütüphanecilik alanındaki en büyük hedefleri arasında 30 büyükşehirde 30 milyon kitap kapasiteli şehir kütüphaneleri kurmak olduğunu belirterek “Kütüphaneler, sadece okuyucunun kitapla buluştuğu değil, aynı zamanda okuyucunun yazarla buluştuğu, okuyucunun sosyalleşme imkânının olacağı, ‘kitap kafe’ tarzında, içinde cep sinemalarının olduğu mekânlar haline gelecek” dedi.

AA