Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Yunanistan Istanbul Başkonsolosluğu 1-7 Nisan tarihleri arasında İlias Bourgiotis’in “Sonsuzluğun bakışı” adlı fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor.


Yunanistan Istanbul Başkonsolosluğu ile Yunanistan Basın ve İletişim Bürosunun Sismanoglio Megaro binasında gerçekleşecek sergide,Theo Angelopoulos’un son filmlerinin ve özellikle bitiremediği Diğer Deniz filminin sahne arkası görüntüleri yer alıyor.


İlias Bourgiotis serginin hikayesini; "1980’lerin sonunda, Yunanistan anakarasındaki fotoğraf çekme yolculuğuma başladığımda, Theo Angelopoulos’un çalışmalarından çok etkilenmiştim. Aynı zamanda, film yapım tekniği, uzun çekimleri, fotoğrafları, filmlerinin müziği de beni etkilemişti. İlk albüm’üm Görülmemiş Yunanistan o zaman diliminde yapmıştım. O zamandan beri, Angelopoulos’un çekimlerine katılmak ve sahne arkası çekimlerini yapmayı arzulamışımdır. Kameranın arkasında o kadar çok şey olur, her şey ve herkes belirli bir çekimin hazırlıklarının peşinden koşarken, olan biteni kendi perspektif ve merceğimden yakalamak ilgimi çok çekiyordu. Onun son üç filmini hiç unutmayacağım. Kerkini Gölü’nde ilk buluştuğumuz tanışmamızda bana sahne arkası çekimlerle neden bu kadar ilgilendiğimi sorduğunda kendisine ilk albüm’üm Görülmemiş Yunanistan göstermiştim. Kendisi, albümün sayfalarına göz attıktan sonra bana bakıp gülümsemiş ve işine devam etmişti…Onun bu son portresini, bitirememiş olduğu filmi Diğer Deniz’i çektiği Keratsini’de, kâbus gibi geçen o akşamüstü çekmiştim." cümleleriyle anlatıyor.


1-7 Nisan tarihlerinde 15.00-20.00 saatleri arasında gezilebilecek sergiye, giriş ücretsiz.