Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

İsmet Küntay Tiyatro Ödülleri’ni başlatan ve 40 yıldır çok sayıda ünlü tiyatrocuya ödül veren Nadide Küntay hayatını kaybetti.

“403. Kilometre” gibi çok sayıda ünlü tiyatro oyununun yazarı İsmet Küntay’ın eşi Nadide Küntay vefat etti. Küntay’ın ölüm haberini sanat müziği sanatçısı Onur Akay Twitter hesabından duyurdu. Akay, “Nadide Küntay’ı solunum yetmezliği nedeniyle kaybettik. 40 yıldır çok sayıda tiyatrocuya ödül vererek çalışma şevklerini arttıran Nadide Küntay, tiyatro dünyasının Oscar'ı sayılan İsmet Küntay Tiyatro Ödülleri’ni başlatmıştı. Mekânı cennet olsun inşallah.” yazarak, Küntay’ın yönetmen Zeliha Berksoy’a ödül verirken çekilen fotoğrafını paylaştı.

Nadide Küntay, sağlık sorunları nedeniyle 2015 yılında düzenlenen, 40. İsmet Küntay Tiyatro Ödülleri’ne katılamamıştı. En son 2014 yılında yönetmen Zeliha Berksoy, Nadide Küntay’ın elinden ödül almıştı.

İsmet Küntay yapıtları hakkında, "Ben, 403. kilometreye kadar getirdim, benden sonrakiler de daha ileri kilometrelere götüreceklerdir.” şeklinde açıklama yapmıştır. Ölümünün ardından ise, eşi Nadide Küntay tarafından kurulan ve tiyatro dünyasının Oscar'ı sayılan İsmet Küntay Tiyatro Ödülleri, 40 yıldır aralıksız düzenlenmektedir.