Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması

Sami AKBIYIK / GAZETE HABERTÜRK

Ressam Osman Hamdi Bey’in bugüne kadar bilinen eşi Maria Palyart’tan (Naile Hanım) önce bir kadınla daha ciddi ilişki yaşadığı, evlendiği ve Fatma ile Melek adında 2 de çocuğunun olduğu, Osman Hamdi Bey’in ağabeyinin torunu olan tarihçi Prof. Dr. Edhem Eldem tarafından Paris’teki doğum kayıtları incelenerek ortaya çıkarıldı. İşte gün yüzüne çıkan aşkın öyküsü...

KIZLARI FATMA VE MELEK

Osman Hamdi Bey, Paris’te devlet görevlisi olduğu 1863-65 yılları arasında Agarite Charlotte Gay ile tanışmış ve birlikte yaşamaya başlamışlar. Bu ilişkiden önce 28 Ekim 1867’de Fatma, ardından 6 Temmuz 1868’de ikinci kızları Melek dünyaya gelmiş. Osman Hamdi Bey, 1 yıl sonra eşi ve çocuklarıyla İstanbul’a dönmüş. 1869-1871 yılında Bağdat’a göreve giden Osman Hamdi Bey, eşi ve çocuklarını babası Edhem Bey’in yanında bırakmış. Bu ayrılık, çiftin evliliklerinin de çatırdamasına yol açmış.

1874 yılında Osman Hamdi ve Agarite ayrılmış. Agarite küçük kızı Melek’i alarak Paris’e dönmüş, büyük kızı Fatma ise babasıyla İstanbul’da kalmış. Küçük Melek, 15 yaşındayken hayatını kaybetmiş, büyük kız Fatma ise babasıyla İstanbul’da 70 yaşına kadar yaşamış ve aile kurarak çoluk çocuğa karışmış.

2 EVLİLİKTEN 5 ÇOCUK

Agarite Charlotte Gay, Osman Hamdi Bey ile evlenmeden önce 7 Aralık 1849 tarihinde Jean-Simon Cournal’la evlenmiş ve 1850’de Marguerite Lucille adında bir de kızları olmuş. Ancak o kızla ilgili herhangi bir bilgi yok. Osman Hamdi Bey’in ağabeyi İsmail Galib’in torunu olan tarihçi Prof. Dr. Edhem Eldem’in, Osman Hamdi’nin bilinmeyen ilk evliliğiyle ilgili yazdığı makale, Toplumsal Tarih Dergisi’nde yayımlandı. HABERTÜRK’e konuşan Prof. Dr. Edhem Eldem, Osman Hamdi Bey’in 2 evliğinden 5 çocuğu olduğunu belirterek, bu evliliklerle ilgili şunları söyledi: “Osman Hamdi Bey’in 2 evliliği ve bu evliliklerden sırasıyla 2 ve 3 olmak üzere toplam 5 çocuğu olmuştur. Bu 2 evliliğin ortak noktası, her 2 karısının da Fransız olmasıdır. İlk evliliği Paris’te Agarite Charlotte Gay adında 30 yaşındaki bir kadınla oluyor. O tarihte kendisi 24 yaşlarındaydı ve çocukları Fatma 1867, Melek ise 1868 yılında Paris’te doğmuş. Agarite Charlotte Gay ile 1874’te ayrıldıktan sonra Maria Palyart ile evleniyor. Bu evlilikten ise Leyla, Edhem ve Nazlı adlarında 3 çocuğu daha dünyaya geliyor.”

‘İLK AİLESİNDEN GERİYE KALAN OLMADI’

Osman Hamdi’nin ilk eşi Agarite ile resmen evlenip evlenmediğinin kesin olmadığını ifade eden Prof. Dr. Eldem, “Beraberliklerinin 1863 civarında Paris’te başlamış olduğu anlaşılıyor. Bu evlilikten doğan çocuklardan küçük olan Melek, anne ve baba ayrıldıktan sonra annesiyle Paris’te kalmış, henüz 15 yaşındayken hayatını kaybetmiş. Fatma ise babasıyla İstanbul’da yaşamış, Mehmed Abdullah Said Bey’le evlenmiş, Cemal Said Bark ve Habibe adlarında 2 çocukları olmuş. Ailenin bu dalından bugün kalmış kimse yoktur” dedi.

‘AĞABEYİNİN TORUNUYUM’

Osman Hamdi Bey’in torunu olarak bilindiğini ancak Osman Hamdi’nin ağabeyi İsmail Galib’in torunu olduğunu belirten Eldem, Osman Hamdi’nin ilk evliliğiyle ilgili belgelere nasıl ulaştığını da şöyle anlattı: “Osman Hamdi’nin torunu olan kuzenim Cenan Sarç, tarihçi olduğum için elinde olan bazı belgeleri bana verdi. Aile arasında ilk evliliği konuşulan bir konuydu. Araştırma sonucunda bunu belgelerle tespit ettim.”