Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Nuri ALTUNTAŞ /GAZETE HABERTÜRK

Yapı Kredi Afife Jale Tiyatro Ödülleri, 20’nci yılında Haliç Kongre Merkezi’nde yapılan görkemli bir törenle sahiplerini buldu. Tiyatro dünyasının büyük ilgi gösterdiği gecede Yılın En Başarılı Prodüksiyonu ödülüne ‘Yanlışlıklar Komedyası’ oyunuyla Bakırköy Belediye Tiyatroları layık görülürken, ‘Antabus’ oyunundaki performansıyla Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu ödülünü alan Nihal Yalçın, “Bu oyunu ilk okuduğum anda oynamam gerektiğini düşündüm. Ödülümü diğer kadın adaylar için alıyorum” dedi.

USTALAR UNUTULMADI

Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu ödülünün sahibi olan İbrahim Selim ise birlikte oynadığı arkadaşlarına teşekkür ederken “Hayattaki ilk profesyonel adımı bana attıran rahmetli Cüneyt Çalışkur hocama teşekkür ediyorum” dedi. Sanat dünyasının son bir yıl içindeki kayıplarının ‘Yitirdiklerimiz’ başlığıyla anıldığı törende kaybettiğimiz sanatçılar için sahneye beyaz güller bırakıldı.

Törene katılan Erdal beşikçioğlu, “birçok genç arkadaşım aday. onları desteklemek için buradayım. Genç arkadaşlarımızın büyük ödüllere aday olduğunu görmek bizleri gururlandırıyor” dedi.

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri'ne bu yıl "Haldun Dormen Özel Ödülü"nün de eklenmesiyle ödüller toplam 15 dalda verildi. Yılın en başarılı Komedi ya da Müzikal daldaki oyununa verilen "Haldun Dormen Özel Ödülü"nün ilk sahibi "Yoldan Çıkan Oyun" oldu. Türk tiyatrosunu geliştiren ve zenginleştiren oyun yazarlarına dağıtılan Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü'ne Seray Şahiner layık görülürken, tiyatronun gelişimine destek veren iş ve sanat dünyasından önemli isimlere takdim edilen Yapı Kredi Özel Ödülü'nün sahibi ise Prof. Dr. Cevat Çapan oldu. Tiyatro tarihimize geçen ustalara takdim edilen Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü ise Prof. Dr. Dikmen Gürün'e verildi.


"AFİFE JALE'YE SAYGI SERGİSİ"

Törende sergilenen "Afife Jale'ye Saygı Sergisi" ise beğeni topladı. Sergi, ilk Türk kadın tiyatrocu Afife Jale'nin bu uğurda vermiş olduğu mücadeleyi bir kez daha hafızalara kazımak, Afife Jale'yi bir kez daha onurlandırmak adına hayata geçti.

Proje, bugüne kadar Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü ve Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu ödüllerini kazanan, 20 başarılı kadın sanatçının "Afife Jale" olarak kamera karşısına geçmesiyle hayat buldu. Çekimler 1 hafta boyunca her sanatçı için 3 saatten fazla sürdü.

Sergi için gerçekleştirilen çekimlerde Yıldız Kenter, Tilbe Saran, Sumru Yavrucuk, Işıl Yücesoy, Ayda Aksel, Şebnem Köstem Rozet Hubeş, Dolunay Soysert, Zuhal Olcay, Hikmet Körmükçü, Ayça Bingöl, Mine Tugay, Gencay Gürün, Defne Halman, Ahu Türkpençe, Esra Bezen Bilgin, Zerrin Tekindor, Aslı Yılmaz, Zeliha Berksoy ve Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödüllleri Jüri Başkanı Doç. Dr. Merih Tangün özel saç tasarımı ve makyaj ile Afife Jale'nin fotoğrafına benzetildi.

ÖDÜLLER

- "Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu" ödülü: Nihal Yalçın (Antabus)

- "Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu" ödülü: İbrahim Selim (Bunu Ben de Yaparım!)

- "Yılın En Başarılı Prodüksiyonu" ödülü: Bakırköy Belediye Tiyatroları (Yanlışlıklar Komedyası)

- "Yılın En Başarılı Yönetmeni" ödülü: İlham Yazar (Antabus)

- "Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu" ödülü: Tuğçe Altuğ (Kabileler)

- "Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu" ödülü: Ushan Çakır (Göl Kıyısı)

- "Yılın En Başarılı Işık Tasarımı" ödülü: Cem Yılmazer (Kış Dönümü)

- "Yılın En Başarılı Sahne Müziği" ödülü: Çiğdem Erken (12. Gece)

- "Yılın En Başarılı Giysi Tasarımı" ödülü: Gamze Kuş (12. Gece)

- "Yılın En Başarılı Sahne Tasarımı" ödülü: Kerem Çetinel (Yanlışlıklar Komedyası)

- "Yılın En Başarılı Genç Kuşak Sanatçısı" ödülü: Ayah Ciwah (Di Tuvalete De)