Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Kerem AKÇA / GAZETE HABERTÜRK

Bilinen oyuncu kimliğinin dışında yönetmenlik de yapan Sean Penn, Cannes Film Festivali’nde üçüncü kez yönettiği bir filmle boy gösteriyor. Festivalde jüri başkanlığı da yapan oyuncu, bu sene Altın Palmiye yarışındaki “The Last Face” için Croisette’de... Bir uluslararası yardım ajansının direktörü Dr. Wren Petersen (Theron) ile Dr. Miguel Leon (Bardem) arasındaki aşk, Afrika’daki, Liberya’daki iç savaşın adeta alevlerinin ortasına atılıyor filmde. Açıkçası 2014’te “The Last Face”in setinde aşk yaşayan ve 2015 yazında kısa süreli ilişkileri biten ve o zamandır konuşmayan Theron-Penn çifti için de ilginç bir son buluşma sanki bu.

Basın toplantısında da bu konu gündeme geldi. Sean Penn, Charlize Theron, Javier Bardem, Adele Exarchopoulos, Jean Reno, Jared Harris ile Zubin Cooper’ın yanı sıra yapımcı Matt Palmieri de dün Festival Sarayı’nda yapılan toplantıya katıldı. Penn, elbette yaptığı işe hâkimdi. “Hans Zimmer ile müzik üzerine çok uğraştım. Afrika dilindeki şarkılar da kullandık. Bunları İngilizce olanlarla da birleştirdik. Flashback’lerle geri sarmak da önemliydi’ demesi bu durumu ortaya koyuyor.

‘ÇEKİMLER START ALDIĞINDA BAŞLAMAMIŞTI’

Toplantıda Exarchopoulos ile Bardem’in Penn ile Theron’un ortasına oturması, yani yönetmen ile başrol oyuncusunun arasına mesafe konması şaşırtıcı değildi. 1.5 senedir konuşmayan ikilinin ise ‘saygısızlık’ yapmadığı görüldü. Penn’in yüzünün kıpkırmızı olduğu da gözlemlendi. Bir basın mensubunun aşk ilişkisinin filme etkisini sorması üzerine, “Filmin çekimleri start aldığında aşk hikâyesi daha başlamamıştı. Bu sebeple de ondan bağımsız olarak konuşmakta fayda var” cevabını vererek panik yapmaması ve noktayı koyması bir tecrübe göstergesiydi.

Theron’u projeye seçme konusunda ise “Onun içinde olmasının, filmin genel tonunu etkileyeceğini düşündüm. Seçenek yoktu, bir anda karar verdim. Javier ile olmasını istedim. Aralarında müthiş bir etkileşim var” derken gözlerini kısması dikkat çekiciydi. Zira filmde ikili arasında çıplak sahneler var, bunlar estetik açıdan çok başarılı. İkilinin tutkulu aşkının yansıtılması sanki Penn ile Theron’ın ilişkisini başlatmış gibi.