Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Sami AKBIYIK/GAZETE HABERTÜRK

Saygın Ersin’in, Osmanlı Sarayı’nda padişaha ve vezirlere yemek yapan lezzet ustasını anlattığı “Pir-i Lezzet” adlı kitabı raflardaki yerini aldı. Kitap, padişah ve vezirlere yemek yapan aşçının saray mutfağındaki hikâyesini anlatırken, kahramanın padişahın haremindeki kadına duyduğu aşka da vurgu yapıyor. Romanı kurgulama ve yazma sürecini Habertürk’e anlatan Saygın Ersin, “Bu süreçte mutfağı sadece bir mekân, bir atmosfer, yani bir ‘süs’ olarak kullanmaktan kaçındım ve mümkün olduğunca kurgunun odağında tutmaya çalıştım. Osmanlı Sarayı’nda pişen yemekleri araştırdım ve kahramana o yemekleri pişirttim” dedi.

Ramazan ayında saray mutfağıyla halkın mutfağının yakınlaştığına değinen Ersin, “Osmanlı padişahı ramazan ayında büyük davetler yapmaz, ramazanda saray mutfağında, halkın mutfağında pişen yemekler pişirilirdi” diye konuştu. Dönem araştırması yaparken 17. yüzyıl Osmanlı saray mutfağına odaklandığını söyleyen Ersin, kurguda anlattığı yerin Topkapı Sarayı mutfağı olduğunu, burada yer alan Haseki Sultan, padişah ve vezirlerin de tarihi karşılığı olan kişiler olduğunu kaydetti. Sarayda kitle iftarları verilmediğini söyleyen Ersin, şunları kaydetti: “Sadece saraydaki vezirlere halkın yediği yemek çeşitlerinden oluşan mütevazı bir iftar verilirdi. Kimse padişahı iftara davet edemezdi.” İftar yemekleri, soğanlı yumurta, güllaç, kırma çorbası, ayran aşı gibi görece basit ve gelenekselleşmiş, halk tarafından da bilinen yemeklerden oluşurdu. Yemekler padişahın sofrasına şatafatlı porselenlerde değil, daha mütevazı kaplarda sunulurdu.”
Saygın Ersin

AYVAZOĞLU: BİR GASTRONOMİ ROMANI

Edebiyatçı Beşir Ayvazoğlu, romanla ilgili şunları söyledi: “Daha önce Türk edebiyatında kahramanı aşçı olan ve hikâyesi mutfakta geçen, yaptığı yemekleri anlatan bir roman yazılmadı. Türk edebiyatının ilk gastronomi romanı olabilir. Romanların içinde yemek tarifi olan romanlar mutlaka var ama bu tarz geniş bir mutfak hikâyesi olan roman Türk edebiyatında ilk.”