Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Ece ULUSUM / HABERTÜRK CUMARTESİ

Bundan böyle Barcelona’da kime “Halay çeken kız” diye sorsanız beni gösterecek, şüphem yok. Önce Primavera’da Selda Bağcan’la kopmuştum, iki hafta sonra da Sónar Festival’de Acid Arab’la zılgıtlar eşliğinde dans ettim. Her şey festival alanına girmemle başladı...

Sónar’da iki festival mekânı var, biri açık havaya uygun ve toplantıların yapıldığı yer diğeri de kapalı ve daha underground kafasına uygun, ses konusunda elini korkak alıştırmayan yer. Bu festival kafasını benim gibi bilmeyenlere söyleyeyim, hem gündüz hem de gece dans etmek imkânsız! Çözümü şu, gündüz oturup sakince konserleri dinlemek, gece alanına da gece gitmek ve dans etmek. Benim için bu mümkün değildi çünkü Acid Arab, The Black Madonna, Kode 9, Awwz, Danny L. Harle gibi isimler gündüz; Anohni, Fatboy Slim, Flume, James Blake, Jean-Michel Jarre, New Order, Skepta ve daha pek çok isim gece çıktı. Bu konserleri dinleyince Türkiye’deki konser alanları ve ses sorununu tekrar düşünüp duruyor insan...

Benim favorimse en dolu konser sahibi olan New Order. Bernard Sumner sahneye öyle bir edayla çıktı ki, şarkısına başlamadan alkış kıyamet. Konser bir saatten fazla sürdü ve 80’lere bir zaman yolculuğu gibiydi. Sonunda da ekranda Joy Division’dan Ian Curtis’in fotoğrafı belirdi. Diğer etkileyici sahne Flume’a aitti. Birden yükseliyor, ışıklı sahne şovunun da etkisiyle sanki sahnede olan sizmişsiniz gibi hissediyorsunuz. Zaten her yer ışık... HTDokun’da bu ve diğer konserlerin detaylarını izleyebilirsiniz.

FESTİVALİN TÜRK’Ü İNSANLAR

Festivaldeki terk Türk grup, İnsanlar’dı. Aynı Bağcan’da olduğu gibi etkinliğin tüm Türk katılımcıları bu konserde bir araya geldik. Bir ara kendimizi müziğe kaptırmışken arkamızda tanıdık iki sima, Kenan Doğulu ve Beren Saat. İkili konser sonuna kadar durmadan dans etti ama Saat’ten daha iyi dans ettiğimi söyleyenler oldu! Konser biter bitmez bir toplantıya koştuk. Bu festivalin en tuhaf yanı bu, bir bakıyorsunuz dans ediyorsunuz, bir bakıyorsunuz ciddi bir konu hakkında kan ter içinde konferans dinliyorsunuz. Konular, dinlediğimiz müzik kadar sağlam. En ilginci de Spotify’ınkiydi; bundan böyle ortak müzik zevkleri olan insanlar uygulama sayesinde sohbet edebilecek, yeni insanlarla tanışabilecek. Sevgililer Günü’nde yaptıklarına benzer... Henüz kimsenin bilmediği birçok teknoloji ve gelecek haberlerini Sónar’da dinledik. Konuşmalar biter bitmez yine dans!

SÓNAR DA BİZİ GÖRECEK Mİ?

Görecek! Avrupa’nın en prestijli elektronik müzik festivalinin direktörleri yaptıkları basın toplantısında 2017’de İstanbul’a geleceğini resmi olarak açıkladı. Böylece ilk kez bu kadar büyük çapta global bir festival İstanbul’a gelecek. O da Tom Waits, Radiohead, Portishead, Massive Attack, Dead Can Dance gibi isimlerin konserlerini gerçekleştiren ama hep arka planda duran Charm Music sayesinde... Mekân ve tarih belli ama kimlerin geleceği henüz sürpriz. Biletler de satışta.

SONAR İSTANBUL, ZORLU PSM'DEKİ HANGİ POTANSİYELİ ORTAYA ÇIKARACAK?

Zorlu PSM Genel Müdürü Murat Abbas

“PSM içinde pek çok farklı boyutta mekân barındıran ve farklı duygu deneyimlerine platform sağlayan bir kompleks. Sónar gibi, multi-disipliner bir festival için biçilmiş kaftan... Bu sezon farklı içerik dokunuşlarıyla da vurguladığımız gibi sürprizlerle dolu ve şaşırtıcı alanları olan, mekân içinde mekân tanımına uygun bir yapı. Buna ‘nar’ benzetmesi yapıyoruz. Dışarıdan ‘tek’ görünse de içine daldığınızda sizi çok farklı duygulara çekecek alanlar var. Ayrıca Zorlu PSM, teknolojik altyapı ve donanımıyla Türkiye’de bu etkinliğe ev sahipliği yapabilecek tek mekân. Teknoloji ve müziği bir arada sunan Sónar’a yakışır bir festival alanı olacağımıza inanıyoruz.”