Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

HABERTÜRK HABER MERKEZİ

Türkiye'nin en büyük rock festivallerinden biri olan Zeytinli Rock Festivali'ne dair OHAL yasağı kalktı. 24-28 Ağustos arasında yapılması planlanan festivale Selda Bağcan, Moğollar, Duman, Kurtalan Ekspresi, Teoman, Şebnem Ferah, Manga, Athena, Feridun Düzağaç'ın katılacağı açıklanmıştı.
Balıkesir'e bağlı Edremit Kaymakamlığı, 15 Temmuz'da yaşanan darbe girişimi sonrasında ilan edilen OHAL gerekçesiyle Balıkesir Valiliği'nin oluru ile 2016 Zeytinli Rock Festivali'nin ileri bir tarihe ertelendiğini duyurmuştu.

YASAK KALDIRILDI

CHP Grup Başkan Vekili Levent Gök ise, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Zeytinli festivaline ilişkin yasak kaldırılmıştır. Kamuoyunun bilgisine sunulur." ifadesini kullandı. Edremit Kaymakamlığının web sitesinde yer alan iptal açıklaması da kaldırıldı.

Edremit Kaymakamlığı'nın web sitesinde yayınlanan açıklamada şu ifadeler yer alıyordu: "İlçemizde 24, 25, 26 , 27 ve 28 Ağustos tarihleri arasında yapılması planlanan Zeytinli Rock Festivali; 15 Temmuz silahlı darbe teşebbüsü nedeniyle 21.07.2016 tarih ve 29777 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan ve ülkemiz genelinde 90 gün süreyle ilan edilen olağanüstü hal kapsamında; milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması amacıyla, Edremit Kaymakamlığı İlçe Olağanüstü Hal Bürosunun kararı ve Valilik Makamının onayı ile Edremit ilçesi sınırları dahilinde olağanüstü halin kaldırılmasına kadar ertelenmiştir."

Sosyal ve medya ve change.org'da ise #zeytinliyedokunma başlığıyla kampanya başlatıldı.

Kampanya metninde "OHAL normal vatandaşın yaşantısını etkilemeyecek demiştiniz. Şimdi sözünüzde durun. Onca sıkıntıya rağmen her şeyin kısa sürede normale dönmesinin sağlandığı ortamda Zeytinli Rock Festivali iptal edilmemeli." denildi.

Konserlere, tiyatro oyunlarına gelen yasaklara karşı sanatçılar ve sanatseverler sosyal medyadan tepkilerini gösterdi;

Yasağın kaldırılmasının ardından Zeytinli Rock Festivali adına açılan Facebook sayfasından yapılan yazılı açıklamada; ""Bu süreçte müzik sektörünün Zeytinli Rock Festivali'ne sahip çıkmasından büyük mutluluk duyduğumuzu da belirtmek isteriz. haftalardır kapalı kapılar ardında uğraştığımız aslında da çözüm konusunda epey yol kat ettiğimiz sorun, Edremit Kaymakamlığının yaptığı açıklama ile bilinir hal almıştır. Kamuoyunun anında tepkisini göstermesinin de etkisiyle konu hızlı bir şekilde çözülmüştür. Bu bağlamda, öncelikle sabahın erken saatlerinden itibaren İnternet üzerinden destek mesajları atan tüm dostlarımıza teşekkür ederiz. Sayın Levent Gök ve konu kendisine intikal eder etmez hızlıca çözüm üreten İçişleri Bakanı Sayın Efkan Ala başta olmak üzere bürokratik yollardan destek olan tüm milletvekilleri ve bürokratlara da teşekkür ederiz" denildi.

Kaymakamlık ve Emniyet Müdürlüğüne teşekkür edilen açıklamada "Son olarak Edremit Emniyet Müdürlüğü'ne ve verdiği kararı yeniden değerlendiren Edremit Kaymakamlığı'na da teşekkürler. Bundan sonra bize düşen, bu üç yerel idareyle el ele festivali her zamankinden daha güvenli hale getirmektir. Sizlere düşense festivale her zamankinden daha coşkulu olarak katılmaktır."denildi.