Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

6. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali “Uluslararası Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması” ve “Uluslararası Altın Terazi Kısa Film Yarışması”nın kazananlarına ödülleri, Yosi Mizrahi’nin sunumuyla Beyoğlu Atlas Sineması’nda törenle verildi. Festival komitesi başkanı Prof. Dr. Adem Sözüer yaptığı ödül konuşmasına ‘adalet’ duygusunun vazgeçilmezliğine atıfta bulunarak başlayarak, “yarın bir kanun çıksa tek kelimelik bir kanunla Türkiye’deki bütün kanunlar çöpe atılabilir. Ama hiçbir kanun ‘adalet’ fikrini yok edemez” dedi. Sözüer bir başka kavrama da atıfta bulundu,

PROF. DR. SÖZÜER: EN BÜYÜK YOKSULLUK ADALET YOKSULLUĞUDUR

“Aslında en büyük yoksulluk adalet yoksulluk adalet yoksulluğudur“ ifadesini kullanarak şöyle devam etti: “Dünyanın ekonomisi 8-10 sinemayı dolduracak kadar kişinin elinde. En büyük yoksulluk adaletteki yoksulluk. Peki ya dünyamızda adalet var mı? İşte biz bu soruları soruyoruz. Bir filmle çok şeyin değişebileceğini düşünüyoruz ve herkes için adalet diyoruz. Bir filmle, bir sanatla adalet yoksulluğundan adalet zenginliğine gideceğimize inanıyorum” dedi.

PROF. DR.SEMERCİ: ADALET KUMBARAMIZDA YENİ DOSTLAR EDİNDİK

Festivalin Koordinatörü Prof. Dr. Bengi Semerci, “Amatör ruhla başladığımız bu festival aracılığıyla ülkemizi uluslararası camiada tanıtabilmek bize mutluluk veriyor. Sanat., toplumun aynasıdır dedi. Burada bunu yapıyoruz.Bu festival aracılığıyla adalet kumbaramızda yeni dostlar edindik. Umutluyum. Ancak daha çok desteğe ihtiyacımız var. Festival kapsamında adalet temalı sinema filmleri bulmakta zorlanıyoruz. Lütfen ülkemizde daha fazla uzun metrajlı filmler çekilsin. Daha çok katılım bekliyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ederim”

YÜCESOY: LÜTFEN BU ÜLKEYİ GENİŞ ZAMANLARA ÇEVİRELİM

Daha sonra söz alan sanatçı Işıl Yücesoy ise, “ülkemiz çok çalkantılı dönemlere tanıklık ettim.  Son yaşanan olayı birlikte yaşadık. Ülkemizi koruyup sahip çıkalım. Lütfen bu ülkeyi ‘geniş zamanlara çevirin” dedi

EN İYİ UZUN FİLM “MAGALLENES”

“Uluslararası Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması” En İyi Film ödülünü “Kefaret (Magallenes)” filmi kazandı. Verilme gerekçesi ise her sahnesinin dengeli olması, abartı içermemesi, konu, oyunculuk, karakterler arası ilişkiler ve çekimdeki başarısı, bazen şiirsel, bazen ise kötü geçmişe ayna tutan bir akışa sahip olması ve ‘Kefaret’ ekseninde geçmişle hesaplaşmayı çarpıcı bir biçimde anlatması olarak gösterildi. Ödül, jüri başkanı Isa Qosja tarafından yönetmen Salvador del Solar’a iletilmek üzere, Film Artı prodüksiyondan Zeynep Can’a takdim edildi. Salvador del Solar yolladığı video mesaj ile herkese teşekkür etti.

JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ “ANNA’S LIFE”

“Uluslararası Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması” jüri özel ödülü “Anna’nın Hayatı (Anna’s Life)” filmine verildi. Ödül, filmin yönetmeni Nino Basilia’ya oyuncu Mert Fırat tarafından takdim edildi.

 MANSİYON “THE PROSECUTOR, THE DEFENDER, THE FATHER&HİS SON”

“Uluslararası Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması” mansiyon ödülü “Savcı, Avukat, Baba ve Oğlu (The Prosecutor, The Defender, The Father & His Son)” filmine verildi. Ödül, filmin yönetmeni Iglika Triffonova’ya, İrlanda’lı oyuncu Barry Ward tarafından verildi.

EN İYİ KISA FİLM “YUMURTA”

“Uluslararası Altın Terazi Kısa Film Yarışması” En İyi Film ödülünü “Yumurta (Egg)” filmi aldı. Ödüle layık görülme gerekçesini; kısa metraj film jüri başkanı Işıl Yücesoy; yarışma teması olan yoksulluğu nesnelleştirmeden ve filmin onurunu koruyarak vermesi olarak gösterdi.

ÖDÜLÜ CİNER MEDYA GRUP BAŞKANI KENAN TEKDAĞ VERDİ

Bu filme ödülü ise, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Prof.Dr. Tahir Taner Vakfı adına uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’ne verdiği destek nedeniyle İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunlarından, Ciner Medya Grup Başkanı Kenan Tekdağ tarafından verildi. Tekdağ, ödülü  yönetmenler Muaz Güneş ve Emrah Doğru’ya iletilmek üzere filmin kurgu yönetmeni Adnan Jetto’ya vermeden önce kısa bir konuşma yaptı. Tekda, festival kapsamında yayımlanan belgeseller ve akademik oturum ve düzenlenen paneller aracılığıyla 'hukuk ve adalet' kavramına katkılarından dolayı, Festival Başkanı Adem Sözüer ve koordinatörü Prof. Dr. Bengi Semerci’ye teşekkür etti.

Kenan Tekdağ
Kenan Tekdağ


Daha söz alan Jetto “yönetmenlerimiz bu ödülü savaşta evini kaybeden çocuklara ithaf etiğini bildirmiştir” dedi.Tören “Uluslararası Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması”nda En İyi Film ödülünü alan “Kefaret (Magallenes)” filminin gösterimi ile sona erdi. Festivaldeki film gösterimleri 06 Ekim 2016’ tarihine kadar Beyoğlu Atlas ve Ortaköy Feriye sinemalarında devam edecek.

TÜLAY ACAR / HABERTURK.COM