Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

53’üncü Uluslararası Antalya Film Festivali’nde ‘En İyi Film’, ‘En İyi Yönetmen’ ve ‘En İyi Senaryo’ ödülleri, ‘Mavi Bisiklet’e gitti. Oyuncu Ecem Uzun, ‘Tereddüt’ filmindeki performansıyla hem uluslararası hem de ulusal kategoride en iyi kadın oyuncu ödülünün sahibi oldu.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 53. Uluslararası Film Festivali, 2016 EXPO Kongre Merkezi’ndeki ‘Altın Portakal’ ödül töreniyle sona erdi. Ulusal Yarışma kategorisinde, 12 yaşındaki Ali’nin hayallerini ve hayatta karşılaştığı zorluklarla mücadelesini anlatan Mavi Bisiklet ‘En İyi Film’, ‘En İyi Yönetmen’ ve ‘En İyi Senaryo’ ödüllerinin sahibi olurken, Babamın Kanatları filmi ise ‘İzleyici’, ‘En İyi Müzik’ ve ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödüllerine layık görüldü. ‘SURİYELİ DOSTLARIMIZ İÇİN...’ Oyuncu Menderes Samancılar, Altın Portakal’ı alırken “Bu ödülü çocukları kıyıya vurmuş Suriyeli dostlarımız için kaldırıyorum” dedi.

Mavi Bisiklet filminin yönetmeni Ümit Köreken ise ödülü beklemediklerini ifade ederek, “Üç ödül birden aldık. Bu film için oyuncularımız ve çocuklar çok emek verdi. Onların emeklerine çok teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı. Oyuncu Ecem Uzun, Tereddüt filmindeki performansıyla hem uluslararası hem de ulusal kategoride ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülünün sahibi oldu. Kapanış töreninde ‘Yaşam Boyu Başarı’ ödülleri ABD’li Taksi Şoförü ve Ucuz Roman filmlerinin oyuncusu Harvey Keitel ile Oscar ve Altın Küre ödüllü İranlı yönetmen ve senarist Asghar Farhadi’ye verildi. İranlı yönetmene ödülünü, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz takdim etti.

Ulusal

En İyi Film: Mavi Bisiklet (Ümit Köreken)

En İyi Yönetmen: Ümit Köreken (Mavi Bisiklet)

En İyi Erkek Oyuncu: Menderes Samancılar (Babamın Kanatları)

En İyi Kadın Oyuncu: Ecem Uzun (Tereddüt)

En İyi Senaryo: Ümit Köreken (Mavi Bisiklet )

En İyi Müzik: Burak Korucu (Babamın Kanatları) İzleyici Ödülü: Babamın Kanatları

Uluslararası

En İyi Film: Tereddüt (Yeşim Ustaoğlu)

En İyi Yönetmen: Yeşim Ustaoğlu (Tereddüt)

En İyi Erkek Oyuncu: Tamer Nafar (48 Kavşağı)

En İyi Kadın Oyuncu: Ecem Uzun (Tereddüt)

En İyi Senaryo: Açık Kapı (Marina Sereseky)

En İyi Müzik: 48 Kavşağı


Soner Özcan / Gazete Habertürk