Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

İtalyan barok klasik müzik bestecisi, virtüöz kemancı ve rahip Antonio Vivaldi 500’den fazla bestesiyle bugün dünyanın en saygın ve en iyi sanatçısı. Kendi döneminde şimdiki ilgiyi göremedi, hatta 1920’den sonra yapılan araştırmalarda eserleri gün ışığına çıkmaya başladı. Klasik hikâye... Size uzun uzun onun hayatını anlatmak isterdim ama çok şanslısınız. Çünkü Vivaldianno City of Mirrors ile 3 boyutlu inanılmaz bir şovla hem ünlü bestecinin hayatını hem de şarkılarını keşfedebilirsiniz. Zaten bilenlerse bambaşka bir yorumla izleyecek. 5 Kasım’da Ülker Sports Arena’da sahnelenecek şovun proje yazarı ve prodüktörü Michal Dvorak detayları anlattı.

Bu proje kapsamında Vivaldi hakkında neler keşfettiniz?
Diğer barok bestelerde de olduğu gibi Antonio Luciano Vivaldi’nin müzikleri açık ve anlaşılır. Pozitif duygular barındırıyor. Vivaldi’yi bugüne kadar hayata gelmiş en pozitif besteci olarak görüyorum.

Vivaldi’den nasıl bir seçki bizi bekliyor?
Vivaldi’yi bugüne taşıyan değerlerin işlendiği interaktif bir gösteri bizleri bekliyor. Yaşamı içinde eserlerine ilham kaynağı olan ailesi ve yaşamına yön veren anılarından bir seçki sunulacak

Bu büyük bir prodüksiyon, bu kadar kalabalık bir ekiple çalışmak nasıl bir tempoyu gerektiriyor?
Sahnede 30 kişi ve bir o kadar sahne arkasında çalışan teknik ve organizasyon ekibiyle bu prodüksiyonu sahneliyoruz. Birçok gösteriye göre oldukça kalabalık bir kadroya sahibiz. Düzenli olarak prova yapıyor, sürekli gösterilere çıkıyoruz. Yüksek tempoda çalışıyoruz. Ekip belli bir disiplin içerisinde çalışmalarına devam ediyor.

Klasik müzik naiftir gibi bir algı vardır özellikle bizim ülkemizde. Bu Vivaldi’nin bambaşka yanını sunan, biraz da sert bir şov sanırım. Biraz detayları anlatır mısınız?
Sert bir şov yerine görkemli bir şov ifadesini kullanmak daha doğru olur. Vivaldi’nin hayatına ışık tuttuğumuz ve gelişen teknolojiyi sanatla entegre edip izleyiciyi de içine alan interaktif bir şov yapıyoruz. Orijinal olanı temelde elde tutarken stüdyo içerisindeki son teknolojik imkânlar 3 boyutlu görselliğe taşınan bir art-rock projesi sahneliyoruz.

Hep sanat otoriteleri tartışır size de sorayım; böyle büyük bütçeli şovlar ticari amacın daha baskın olduğu şovlar mıdır? Sanatsal kaygı yok mudur?
Sanatla ilgili bir iş yapıyorsanız hiçbir zaman ticari bir amaç öncelikli amacınız olmaz. Önceliğiniz “Nasıl daha iyi bir şov sunabiliriz?” olur. Bizler 12 yıldır Vivaldi’yi çalıyoruz. Yaklaşık 2 yıldır teknolojiyi entegre ettiğimiz Vivaldianno City of Mirrors’u izleyicilerle buluşturuyoruz. Vivaldi’yi tüm yönleriyle sahneye taşımak, sanatseverlerle buluşmak heyecan verici.

Vivaldianno City of Mirrors ile ayna vurgusunun özelliği nedir?
Ayna aslında hikâyemizin çıkış noktası. Bizler Vivaldi’nin hayatına ve dönemine ayna tutuyoruz. Ayna olgusu üzerinden müzik dehasının tüm yönlerini yansıtıyoruz.

Gelenlere bir sürpriziniz olacak mı? Sizi izlemeye gelenler evine hangi duygularla dönecek?
Tüm teknolojik detaylar ve konsept, bu proje için özel olarak üretildi. İnteraktif bir gösteri sunuyoruz. Eşsiz görsel ve işitsel şovla izleyici, müzisyenleri City of Mirrors’un ortasındaymış gibi görüyor. Arka projeksiyonla sahne dansçıların interaktif gösterilerini sundukları bir platforma dönüşüyor. Daha önce deneyimlenmemiş sürprizlerle dolu bir şov vaat ediyoruz. Türk izleyicisinin keyif alacağını düşünüyoruz... Kısacası İstanbul’da sanatseverlerle buluşacağımız o gün için sabırsızlanıyoruz

HT Cumartesi / Ece ULUSUM