Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Bir İsveçlinin gözünden İstanbul nasıl bir şehir?

Muazzam. Buraya ilk geldiğim zamanı hatırlıyorum; 15 yıl kadar önceydi; binalar, insanlar, kalabalık, tarih... Bu şehirle yüzlerce yıl önce tanışmayı çok isterdim. Asya’yla Batı’yı her anlamda birleştirmesi ama iki tarafa da ait olmayışı büyüleyici.

20 yıl müzik yapmak için çok uzun bir süre, hiç başka bir işle uğraşmayı düşündünüz mü? Ya da şöyle sorayım, müzik yapmasanız ne yapardınız?

Muhtemelen yine sanatla uğraşıyor olurdum. Heykel, resim, belki grafik tasarımı... Fotoğraf çekmeyi de çok seviyorum. Ama mutlaka sanat yapardım, evet. Kendimi ifade etmek benim için hayati bir ihtiyaç.

Peki 20 yılın ardından hâlâ yapmak istediğiniz bir şey var mı?

Ah hayır, sanmıyorum. Sanırım yaptığım işe devam etmekten başka bir derdim yok. Hâlâ müzik yapıyor olduğum için müthiş hissediyorum, bir 20 yıl daha devam edebilirmişim gibi geliyor. Tüm dünyada bu kadar çok hayranınızın olması olağanüstü bir duygu.

Bir röportajınızda genellikle evde takıldığınızı söylemişsiniz. Müziğinizi nasıl besliyorsunuz?

İsveç’teyken evet, evden pek çıkmıyorum. 90’larda dışarıda daha çok takılıyordum. Müziğimi aklınıza gelebilecek her şey besliyor, her şeyden ilham alabiliyorum, bu konuda şanslıyım.

Sürekli seyahat halindesiniz, nerede evinizde gibi hissediyorsunuz?

Stockholm’ü saymazsak Paris ve Londra harika şehirler. Öte yandan Kanada ilginç bir biçimde bana İsveç’i hatırlatıyor, Montreal’e bayılıyorum. Japonya müthiş bir yer, bence Japonlar dünyanın en nazik ve aynı zamanda en güzel insanları. Oraya tekrar gitmek için sabırsızlanıyorum.

Şarkı sözleriniz fazlasıyla derin. Bu kadar hassas bir adam olmak biraz zor ve sıkıcı değil mi?

Neysem oyum. Yaptığım müziğin beni yansıtması, anlamlı olması çok önemli. Alakasız şeylerden söz etsem sizce de tuhaf olmaz mıydı?

Dinlediğiniz Türk müzisyen var mı?
Sanırım hayır. Bir keresinde yine İstanbul’a geldiğimde biriyle tanışmıştım... Neydi... Aylin?

Aylin Aslım?
Ah evet, bir tek onu tanıyorum. Biraz takılmış, çok iyi vakit geçirmiştik...

Parayla nasıl bir ilişkiniz var?

Hiç aram yok. (Gülüyor.) Çok iyi para harcarım ama biriktirmek, para tutmak konusunda pek başarılı değilim. Neticede para harcamak içindir, değil mi?

Peki ya mutluluk? Sürekli mutluluk peşinde koşanlardan mısınız?

En büyük mutluluğum bir çocuk sahibi olmak, tabii bunu o ana kadar bilemiyorsunuz. Bence en önemli diğer mutluluk kaynağı, kesinlikle yaratıcılık. Üretmek, insana başka hiçbir şeyin veremeyeceği kadar haz veriyor.

Bu arada bugün Cumhuriyet Bayramı, fikriniz var mı merak ediyorum...

Öyle mi? Kutlarım... 15 yıldır ülkenize gelip gitmek benim için mutluluk verici, umarım daha uzun yıllar Türk seyircisiyle buluşma şansım olur.

GazeteHT / Gizem Sevinç Selvi