Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

70 yaşını geçen Altın Küre’li oyuncu 16-23 Ekim arasında düzenlenen 53. Uluslararası Antalya Film Festivali’nin uluslararası jürisindeydi.

“Türk Lokumu” adlı filmle sinemaya adım attıktan 43 yıl sonra kendinizi Türkiye’de buldunuz.

Doğru, ilginç bir noktaya parmak bastın. Türk lokumunu görünce hemen yedim.

Türk tatlılarını sevdiniz mi?

Çok fazla çeşit var. Tatlılar çok güzel. Aşure yedim. Mükemmel.

Paul Verhoeven ile çektiğiniz filmlerde en favori karakteriniz hangisiydi?

Aslında “Soldier Orange”. Çünkü gerçek birini oynadım. Hikâyeyi ve her şeyi sevdim. Duygusal açıdan doyurucu bir tiplemeydi. Bana yakın değildi. O olabilir miyim emin değildim. Karar vermek için bir sene bekledim. Ama “evet” dediğim için mutluyum. Yoksa burada olamazdım.

Verhoeven ile son filminiz “Flesh+Blood” idi. Sonrasında ise “Robocop” (1987) rolünü kabul etmediniz. Bu sizin kariyerinizi nasıl etkiledi?

Filmografimde kilit dönüş noktaları olabilir. Bu da onlardan biriydi. O zaman bununla ilgili ne düşünmüştüm hatırlamıyorum. 1987 en güzel yıllarımdandı. 5 filmim vardı o sene çektiğim. O da olsa olurdu. Robocop rolünün ilgi çekici olup olmadığını düşünmemiştim. Ama Ermanno Olmi’yle “Ermiş Ayyaş Destanı”nı (La Leggenda Del Santo Bevitore) yaptım o sene.

Sonrasında “Blade Runner” ile bir yükseliş oldu.

Wolfgang Petersen’ın “Das Boot”u için teklif almıştım. Klişe bir öyküydü, denizaltındaki adamları izliyordu. 14 ayda bitti çekimler, “Blade Runner” o seneye denk geldi. O rolü kabul etmeseydim burada oturuyor olmazdım.

Yeni projeleriniz var mı?

Şimdilerde bir senaryo yazıyorum. İlk kez uzun metraj yönetmenliği yapacağım. Yoğunluk durumuma göre gelecek sene bitirmeyi planlıyorum.

KEREM AKÇA / GAZETE HABERTÜRK