Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Osmanlı'dan Türkiye Cumhuriyeti'ne geçiş süreci ve sonrasında dünyaya gelen gazetecilerle gerçekleştirilen görüşmeleri konu alan "Türkiye Sözlü Basın Tarihi" adlı çalışma tamamlandı. Proje  yürütücülüğünü İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Suat Gezgin, koordinatörlüklerini  ise İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Veli Polat ve Doç. Dr. Esra Arcan'ın yaptığı, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları'ndan çıkan üç ciltlik Türkiye Sözlü Basın Tarihi adlı kitap dün akşam Cağaloğlu'ndaki Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Lokali'nde düzenlenen toplantıda tanıtıldı. Bedii Faik Akın, Hıfzı Topuz, Ara Güler ve Erol Simavi'nin de aralarında bulunduğu 54 gazeteciyle yapılan görüşmeleri konu alan kitabın tanıtım toplantısına, yaşam öyküsü ve tanıklıklarına başvurulan gazetecilerin yanı sıra akademisyen ve çok sayıda davetli katıldı.

TÜRKİYE DEMOKRASİ TARİHİNİN ÖZETİ
Toplantının açılış konuşmasını projenin yürütücüsü İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Suat Gezgin yaptı. Prof. Dr. Suat Gezgin, eserin Türkiye demokrasi tarihinin özeti niteliğinde olduğunu vurgulayarak, "Bu özet içerisinde gerçekten yürek burkan olaylar var. Bu olaylar bize göstermektedir ki, gazetecilik kamusal bir eylemliliktir. Üç ciltlik çalışmamızda, değinilmeyen, aktarılmayan birçok olayla, olguyla, gerçekle karşılaşacaksınız. Onun içindir ki, proje hazırlığında 'Çağının tanığı gazeteciler' denmiştir. Bu tanıklık, akademik dünyanın yanı sıra, politik yaşama da katkı sağlayacaktır" dedi. 

'MESLEĞİN EVRELERİNİ, DÖNÜM NOKTALARINI GÖRMEK ADINA ÇOK ÖNEMLİ'
Toplantının ev sahipliğini yapan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto ise yaptığı konuşmada, Türkiye basın tarihi açısından çok önemli bir çalışmanın hayata geçtiğini vurgulayarak, "Mesleğin evrelerini, dönüm noktalarını görmek adına çok önemli bu çalışma. Başta Prof. Dr. Suat Gezgin olmak üzere ekibine teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Cemiyet Başkanı Turgay Olcayto'nun ardından, Oktay Ekşi, Necati Zincirkıran gibi kitapta tanıklıklarına yer verilen duayen gazeteciler konuşma yaptı. Böylesi çalışmaların önemini ve değerini vurgulayan gazeteciler, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'ne ve emeği geçen herkese teşekkür etti.