Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Ankara Sinema Derneği'nin düzenlediği Gezici Festival 25 Kasım'da başlıyor. Festival daha önce hiç gün yüzüne çıkmamış Osmanlı döneminden görüntüleri izleyicilerle buluşturacak.

Ağırlıklı olarak Hollanda'nın film enstitüsünün arşivlerinden elde edilen görüntüler dışında, Belçika ve Amerika'nın film arşivinden de kaynaklar var.

I. Dünya Savaşı döneminden başlayarak Çanakkale Savaşı'na kadar uzanan bir yelpazede görüntüleri içeren arşiv, en son 1926 yılına Osmanlı'nın sonlanın cumhuriyetin kurulduğu döneme kadar uzanıyor.

Filmde, 1917'de Kaiser (Kayzer) Wilhelm'ın İstanbul ziyareti ekrana yansıyor. Alman ordusu tarafından çekilen görüntüde, William'ın Boğaz'ı geçerek merasim köşküne doğru hareket edişini izliyoruz.

Görüntülerde o dönemin Kız Kulesi ve buharlı vapurlar da ekrana yansıyor. Buharlı vapurlar kullanılsa da ulaşım o zamanlar çoğunlukla kayıklarla sağlanıyor.

Osmanlı ve Alman askeri yetkililer tarafından yapılan karşılamada Enver Paşa da göze çarpıyor. Üst düzey subayların yanı sıra yeniçeriler de görüntüler de yer alıyor.

İstanbul'un Çeşmeleri adlı filmde ise, Cumhuriyet'in ilk yıllarına şahitlik ediyoruz. 1926 yılına ait görüntülerde günlük yaşamdan kesitler sunuluyor.

Bu görüntüler kadınların toplumdaki yerine dair somut birer belge niteliğinde. O döneme ait siyah beyaz olan görüntüler, filmde renklendirilmiş biçimde yer alıyor.

Festivalde sadece İstanbul yok. Anadolu'dan Trakya'ya kadar uzanan görüntüler izleyiciyi karşılıyor. Balkanlar Makedonya başlıklı film ağırlıklı olarak Batı Trakya'daki yaşamı yansıtıyor. 1912-1914 arası bölgedeki Müslüman nüfusun yaşamına dair ipuçları veren görüntüler, Osmanlı coğrafyasının bir başka boyutunu da yansıtıyor...

Arşivlerden tek tek toplanıp, sınıflandırıldıktan sonra filmleştirilen anların tamamı sessiz görüntülerden oluşuyor. 90 dakikayı bulan filmlerin gösterimine, Nezih Erdoğan ile Ahmet Gürata da eşlik edip, izleyicilere rehberlik ederek anlatacaklar.

Ankara Sinema Derneği'nin düzenleyip Kültür Bakanlığı'nın desteklediği Gezici Festival, 25 Kasım'da başlayıp 7 Aralık'a kadar sürecek. Ankara'dan yola çıkan festival, Eskişehir, Sinop ve Kastamonu'daki izleyicilerle buluşacak.