Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Sinema ve yemek şahane bir ikili değil mi? İşte bu yıl Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı’nın (TÜRSAK) 19’uncusunu düzenleyeceği Randevu İstanbul Film Festivali’nin ‘Gastronomi Randevusu’ adlı bölümünde yeme-içme dünyasına ayna tutacak filmler gösterilecek. 22 Aralık’a kadar Atlas Sineması’nda gösterilecek filmler sayesinde dünyaca ünlü şeflerin mutfak kapılarını aralama şansını yakalayacağız ve uzak diyarlardaki yemek kültürleri ve açlık hakkında yepyeni bakış açıları edineceğiz. TÜRSAK Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Köktürk Koralı, festivale neden gastronomi başlığı eklediklerini ve filmlerin nasıl seçildiğini anlattı.

Bu yıl festivalde ilk kez gastronomi filmleri bölümü var?

Festivalin yan bölümlerinden Gastronomik Devrim/Gastronomi Randevusu başlığında 7 film var. Farklı iki disiplinin harmanlandığı filmler daha önce de vardı ama bu yıl bölümlendirdik. Berlin ve San Sebastian Film Festivali’nde de “mutfak sineması” seçkisi var. Berlin’de festival merkezine giden bir sokağı yerel, doğal Alman sokak lezzetlerine ayırıyor, böylece festivale renk katıyorlar.

Peki gastronominin disiplin başlığı olması nasıl oldu?

Turizm Restoran Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği yönetim kurulu üyesiyim, gastronomi hayatımın büyük bir parçası, iletişimci olmam, sinema tutkum birbirinden ayrılamaz. Yıl içinde sinema festivalinden fazla gastronomi etkinliği izliyorum. Gastronomi son 20 yıldır yeniden tanımlandı. Ekonomiyle, turizmle ve tanıtımla ciddi bağlar kuruyor. Sinemayla flört ediyor.

Filmlerin seçimi nasıl bir hazırlık gerektirdi?

Festival direktörü Senem Erdine ile yenilikçi mutfak arayışlarını, alternatif beslenmeyi, geri dönüşümü ve yüksek gastronomi bilgisini aktaran dokümanter filmleri seçtik.

Gastronomi Randevusu her yıl olacak mı?

Evet, büyütmek istiyoruz. Bu yıl maalesef bizden film ekleyemedik. Ülkemizde gastronomi filmlerine ilgi henüz tanıtım filmi seviyesinde. TÜRSAK olarak dokümanter filmleri destekleyecek bir yarışma düzenlemek istiyoruz. Festivali, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle yapıyoruz. Kâr amacı gütmüyoruz. Bu yıl 7 bin bileti İstanbul’da eğitim gören gastronomi yüksek okullarının öğrencilerine ve sinema-TV öğrencilerine ücretsiz dağıtıyoruz.

Roca kardeşlerin ‘Türk Mutfağına Övgü’ adlı filmi de gösterilecek.

‘The Turkish Way’in yönetmeni Luis Gonzalez İstanbul’da ‘Yer misin Yemez misin’ adlı bir konferansta ilham veren bir konuşma yaptı. Filme ilgimiz o an oluştu. Roca kardeşlerin İspanyol Bankası BBVA’nın desteğiyle bir projenin İstanbul’dan başlayıp Türkiye keşifleriyle süren 120 dakikalık filmi, ilginç.

Filmlerde açlık da ele alınıyor...

Yeme-içme, tüketme, koruma, saklama, doğru tarım, hayvancılık, birbirinden ayrılabilir kavramlar değil. İyi yemek kavramının sadece lezzetle ölçülmediği bir dünyayız. Bunu bilerek tüketmeliyiz. Dünyanın en iyi şeflerinden Massimo Bottura’nın filmi harika bir örnek. ‘Hayat Tiyatrosu’, Milano Expo’nun atık yiyecekleriyle yaptıkları, israfa karşı bir anlayışın nasıl sahiplendiğinin hikâyesi. Bugs/ Böcekler; “Dünyadaki açlık sorunu böcek yiyerek aşılabilir mi?” sorusuna cevap arayan bir film. Ünlü Danimarkalı belgeselci Andreas Johansen, Nordic Yiyecek Laboratuvarı’ndan bir ekiple dünyayı dolaşarak böceklerin yemek kültüründeki yerini inceliyor. İzleyici, düşündüren, hüzünlendiren, bilinçlendiren 7 ayrı film, 7 ayrı dünyayla karşılaşacak.

Festival takvimi

Hayat Tiyatrosu / Theater of Life (2016) Yönetmen: Peter Svatek 18.12.2016 Pazar 11.00 Atlas Sineması- Büyük Salon

Asado Hakkında Her Şey / All About Asado (2016) Yönetmen: Mariano Cohn, Gaston Duprat 18.12.2016 Pazar 13.30 Atlas Sineması-Büyük Salon

Sınırların Dışında. Mugaritz, Yeni bir yol / Off Road. Mugaritz, Feeling a way (2015) Yönetmen: Pep Gatell 20.12.2016 Salı 16.00 Atlas Sineması- Büyük Salon

Türk Mutfağına Övgü / The Turkish Way (2016) İspanya-Atlas Sineması, 19 Aralık Pazartesi 16.00 / 21 Aralık Çarşamba 13.30 Yönetmen: Luis González

Türk Mutfağına Övgü / The Turkish Way (2016) İspanya-Atlas Sineması, 19 Aralık Pazartesi 16.00 / 21 Aralık Çarşamba 13.30 Yönetmen: Luis González

HT CUMARTESİ / Nur TOPRAKOĞLU