Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

89’uncu Oscar Ödül Töreni tarihin en siyasi törenlerinden biri oldu. Sanatçılar, ABD Başkanı Donald Trump’ın politikalarına tavrını daha kırmızı halıda gösterdi. Çok sayıda sanatçı Amerikan Sivil Haklar Birliği’nin (ACLU) “Medeni hakların yanında dur” kampanyasına desteğini göstermek için kıyafetlerine ‘mavi kurdele’ taktı. Örgüt, Trump’ın Meksika sınırına duvar örme, nüfusunun çoğunluğu Müslüman 7 ülke vatandaşlarına ABD’ye seyahat yasağı getirme de dahil olmak üzere çok sayıda konuda tavrının ABD Anayasası ve insan haklarına aykırı olduğunu belirtiyor.

‘En İyi Film’ dalında Oscar’ı alan ‘Moonlight’ın oyuncularından Mahershala Ali, ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’ dalında ödüle layık görüldü. Asıl ismi Mahershalalhashbaz Gilmore olan ve 16 Şubat 1974’te doğan Amerikalı oyuncu sonradan Müslümanlığı seçti. Oyuncunun bu hafta bir kız çocuğu dünyaya geldi. Başrol oyuncularının beyaz, yardımcı oyuncuların ise siyahi olması dikkat çekti.

‘ABD’den nefret eden 220 ülke’

Gecenin sunucusu komedyen ve ünlü şovmen Jimmy Kimmel de açılış konuşmasından itibaren Başkan Trump’ı hedef aldı. “Bugün bu yayını artık ABD’den nefret eden 220 ülke yayınlıyor” diye söze başlayan Kimmel, Trump döneminde ABD halkının hiç olmadığı kadar bölündüğünü ileri sürdü ve “Bizi birleştirecek tek ‘Cesur Yürek’ Mel Gibson ama onun bunu yapamayacağını hepimiz biliyoruz” dedi. Kimmel konuşmasında Başkan Trump ile 3 Oscarlı oyuncu Meryl Streep arasındaki polemiği hatırlattı ve “Sizden (Trump’ın) ‘Aşırı abartılmış oyuncu’ Meryl Streep’i alkışlamanızı istiyorum” deyince bütün salon oyuncuyu ayakta alkışladı. Kimmel törenin ilerleyen dakikalarında da Trump’ı hedef aldı. Trump’ın “Oscar’ı seyretmeyeceğim” sözlerini hatırlatan Kimmel, “Başkan henüz bu gece hakkında tweet atmadı. O zaman biz ona atalım” dedi ve perdeye yansıtılan cep telefonu görüntüleri eşliğinde başkanın hesabına “Hey başkan, nasılsın?” mesajını gönderdi.

İranlı Yönetmen Gitmedi

Gecede ödül sunanlardan Meksikalı oyuncu Gael Garcia Bernal, “Bir Meksikalı, bir Latin Amerikalı, göçmen işçi ve insan olarak, bizi ayıran her türlü duvarın karşısındayım” dedi. ‘Yabancı Dilde En İyi Film” ödülü ise İranlı yönetmen Asgar Ferhadi’nin ‘Satıcı’sına verildi. ‘Bir Ayrılık’ filmi ile 2012’de aynı ödülü kazanan Ferhadi bu kez törene katılmadı. Ferhadi törene gönderdiği mesajda, “Sizinle bu gece birlikte olamadığım için üzgünüm. Yokluğumun nedeni, ABD’ye göçmenlerin girişini yasaklayan insanlık dışı yasa tarafından saygısızlığa maruz bırakılan ülkemiz ve diğer 6 ülkenin insanlarına olan saygımdır” ifadesini kullandı.

Dünyanın en önemli sinema ödülü olarak kabul edilen Oscar, beklendiği gibi siyasi bir gösteriye dönüştü. Ödül töreninin sonunda yapılan büyük hata ise gecenin siyasi mesajlarını neredeyse unutturdu. ABD’nin Los Angeles kentinde düzenlenen 89’uncu Oscar Ödül Töreni’nde yapılan konuşmalar, taşınan simgeler, verilen ödüller ve daha nice sürprizler ABD Başkanı Donald Trump’ın ırkçı, cinsiyetçi ve yasaklayıcı olduğu iddia edilen siyasetinin hakarete kaçmadan eleştirildiği, insan haklarının üstünlüğünün, sanatın birleştiriciliğinin vurgulandığı mesajlarla yüklüydü. Ancak gecenin en heyecanlı anı ‘En İyi Film’ dalında ödülün açıklandığı sırada yaşandı. 

89’uncu Oscar Ödül Töreni’ne, ünlü oyuncu Faye Dunaway’in yanlışlıkla, ‘En İyi Film’ dalında Moonlight (Ay ışığı) yerine 6 dalda ödüle layık görülen La La Land’i (Âşıklar Şehri) anons etmesi damga vurdu. Sahnede ödülün el değiştirdiği törende ABD Başkanı Donald Trump’ın politikaları ince ince eleştirildi. Birçok sanatçı tepkisini ‘mavi kurdele’ takarak gösterdi.

Okumadan ‘LA LA LAND’

Ödülü açıklamak için Hollywood’un efsane oyuncuları Faye Dunaway (76) ve Warren Beatty (79) sahneye çıktı. Zarfı Warren Beatty açtı ancak kazananı açıklamakta uzunca süre tereddüt etti. Kartı Faye Dunaway’a uzattı ancak Dunaway yazıyı tam okumadan en iyi filmin ‘La La Land’ (Âşıklar Şehri) olduğunu açıkladı. Oysa zarfın içindeki kartta ‘En İyi Film’ değil, ‘En İyi Kadın Oyuncu’ dalında La La Land’in yıldızı Emma Stone’un adı vardı. Duyurunun ardından La La Land’in yapımcı, yönetmen ve oyuncuları sahneye çıkarak Oscar heykelciklerini aldı ve yapımcılar teşekkür konuşmalarını yapmaya başladı. Bu arada hatayı fark eden Warren Beatty devreye girdi ve La La Land’in yapımcılarını uyardı. Yapımcılar ‘En İyi Film’ kategorisinde kendilerinin değil ‘Moonlight’ filminin kazandığını gösteren kartı görünce hatayı düzeltmeyi de üstlerine aldılar. La La Land’in yapımcısı Jordan Horowitz, “Hey Moonlight ekibi, siz kazandınız, bu bir şaka değil” diyerek doğrudan kartı kameraya gösterdi. Ardından Moonlight ekibi sahneye çıkarak Oscar heykelciklerini La La Land ekibinden devraldı.

‘Zarfları karıştırdık’

Tarihi skandal Oscar kulislerini karış- tırdı. Warren Beatty, “Zarfı açtığımda kartın üzerinde ‘Emma Stone, La La Land’ yazdığını görünce şaşırdım. Bu yüzden o kadar uzun süre durakladım ve Faye’e baktım. Komik olmaya çalışmıyordum” dedi. En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazanan Emma Stone ise, “Benim kazandığımı gösteren kart, ödülü aldığımdan itibaren benim yanımdaydı. İkinci kart nasıl çıktı anlayamadım” dedi. Bu sözlerin ardından Oscar oylamasının ve sonuçlarının Oscar Gecesi’ne kadar kimse tarafından görülmemesinin sorumluluğunu taşıyan danışmanlık şirketinden açıklama geldi.

‘Hata bizde’

Danışmanlık şirketi PriceWaterhouseCooper’dan yapılan yazılı açıklamada, zarf karışıklığında tüm hatanın kendilerinde olduğu belirtildi. Oscar ödülleri, ABD Film Sanatları Akademisi’nin 6 bine yakın üyesine dağıttığı anketle belirleniyor. Sonuçlar Akademi’ye değil, PriceWaterhouseCooper’a gidiyor ve sadece şirketin 2 yeminli görevlisi tarafından biliniyor. Bu iki görevli kilitli çantalarla sonuçları Oscar Ödül Töreni’ne getiriyor. Zarflar, o dalın kazananı açıklanacağı zaman sunuculara teslim ediliyor. Sorun yaşanmaması için zarfların yedekleri de bu iki şirket çalışanında oluyor.

GAZETE HABERTÜRK