Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Yunan tarihçi Vasilis Dimitriadis, ömrünün 50 yılını Atatürk'ün soyunun nereye dayandığını, akrabalıklarını araştırmaya adadı ve sonuca ulaştı. Türk ile Yunan tapu ve mahkeme kayıtlarına dayanan belgeler Atatürk'ün soyunun nereye ulaştığını ortaya koyuyor.

Belgeler önce 2010 yılında Türk Tarih Kurumu'na yollandı. 2013 yılında Prof. Dr. Levent Kayapınar bu belgelere el attı ve Türk Tarih Kurumu'ndan, Yunan tarihçi Vasilis Dimitriadis'in yazdığı "Bir evin hikayesi" adlı kitap satışa çıktı.

ATATÜRK'ÜN DEDESİNİN ADI DA MUSTAFA'YMIŞ
"Ali Rıza Efendi'nin soyu yıllarca tartışıldı. Çok tuhaf iddialar ortaya atıldı ancak hiçbir zaman belge ortaya konulamadı" diyen Levent Kayapınar, Mustafa Kemal Atatürk'ün soyuyla ilgili olarak "Bu belgelerde Atatürk'ün babasının Ali Rıza Efendi olduğunu, Ali Rıza Efendi'nin babasının ise Ahmet olduğunu, Ahmet'in babasının da Mustafa olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla Mustafa Kemal'e büyük dedesinin ismi verilmiş durumda" bilgilerini verdi.

Atatürk'ün annesinin soyuyla ilgili olarak da konuşan Levent Kayapınar, "Belgelerde Zübeyde Hanım'ın da 3 nesil geriye giderek soyunu görme imkanımız var. İbrahim oğlu Feyzullah'ın kızı Zübeyde şeklinde belgelerde yer alıyor. Belgelerde Zübeyde Hanım'ın annesi Ayşe Hanım ve Ayşe Hanım'ın annesi Emine Hanım'ın molla sıfatını kullandığını görüyoruz. Dolayısıyla bu sıfatlarla Zübeyde Hanım'ın son 1 asırda Selanik'in köklü Müslüman ailelerinden olduğunu anlayabiliyoruz" dedi.

HABERTURK TV'de yayımlanan haberi aşağıdaki videodan takip edebilirsiniz.