Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

600 kişilik mutfak ekibi, 75 farklı ülkeden 300’ün üzerinde şef aşçının görev aldığı Oscar törenine ilk defa bir Türk aşçı davet edildi. Adanalı Şef Yiğit Mirzaoğlu, törene katılan Müslümanların yemek yediği helal mutfaktan sorumluydu. Büyük geceyi anlatan Mirzaoğlu, misafirlerine Amerika ve diğer ülkelerin mutfaklarından kombine ettikleri Türk lezzetlerinden biftek, tartar ve mini burgerler ikram ettiklerini söyledi.

‘KEBAP YAPAMADIM’

Adana kebap hazırlamak istediğini ancak yüksek dumanla pişirilen yemeklere izin verilmediği için yapamadığını belirten Mirzaoğlu, şöyle devam etti: “Pişirdiğiniz yemeklerin hem lezzeti, hem de sunumları estetik olmalı. Patronum Wolfgang Puck’a ve Oscar yönetimine alinazik pişirip ikram ettim. Çok beğendiler. Puck, ‘Seneye alinazik mutlaka mönüde olsun’ dedi.

İTÜ’DEN AKADEMİ’YE

Lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi Malzeme Mühendisliği Bölümü’nde alan Mirzaoğlu, Oscar mutfağına giden süreci şöyle anlattı: “Mühendisliğin bana göre olmadığını anladım. Adanalı olduğum için de Adana kebap yapamamamın ayıplandığını fark ettim ve aşçılık eğitimi almaya karar verdim. Bir süre Türkiye’de çalıştıktan sonra dünya turuna çıktım. Son 3 yıldır Amerika’da Akdeniz mutfaklarında çalıştım. 8 ay önce, 23 yıldır Oscar yemeklerini yapan Wolfgang Puck’un Los Angeles’taki restoranından teklif aldım. Bu yıl Türk şef istediler. Ben de bu davet üzerine görev yaptım.”

 

Sami AKBIYIK / GAZETE HABERTÜRK