Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Rusya ile Ukrayna bir kez daha Eurovision yüzünden karşı karşıya geldi. Rusya'nın Kırım'ı ilhakı sonrası, geçtiğimiz yıl Ukrayna Kırım'ı ilhakı sonrası Kırım Tatarı Jamala ile yarışmış ve birinci olmuştu. Jamala, Sovyet dönemindeki Tatar sürgününü anlatan şarkıyla birinciliği kazanmıştı.

Bu birincilik sonrasında Ukrayna'da yapılacak Eurovision Şarkı Yarışması'nda ülkeler arasında yine Kırım krizi çıktı. Rusya'nın siyasi nedenlerle yarışmayı boykot edeceği söylentileri dolaşıyordu fakat Rus yetkililer yarışmaya katılacaklarını açıklayarak söylentileri boşa çıkardı.

Jamala'nın seslendirdiği 1944 adlı şarkı, 534 puanla birinci olmuştu.

Rusya'nın açıklamasından sonra gözler Ukrayna'ya çevrildi, çünkü Ukrayna'nın Rus temsilciye izin verip vermeyeceği henüz belli değil. Belirsizliğin sebebi ise Rusya adına yarışacak olan Yulia Samoylova.

Çocukluğunda geçirdiği bir sinir hastalığı nedeniyle engelli olan 28 yaşındaki Yulia Samoylova, 2015'te Kırım'da sahne aldığını belirtti. Bu açıklama Ukrayna'yı resmen karıştırdı. Ukrayna İstihbarat Sözcüsü konuyla ilgili bir değerlendirme yapacaklarını, Rus sanatçının ülkeye girişiyle ilgili 'dengeli' bir karar alacaklarını açıkladı. Şu anda 140 Rus sanatçının Ukrayna'ya girişi zaten yasaklı fakat Yulia Samoylova'nın ismi bu listede yazmıyor. Ancak ülkeye girip giremeyeceği istihbarat sonucunda belli olacak.

Konuyla ilgili bir açıklama da Rusya'dan geldi. Kremlin Sözcüsü yarışma için Yulia Samoylova'nın seçilmesinin provokasyon olduğu iddialarını yalanlayıp, Eurovision'u siyasallaştırma niyetinde olmadıklarını belirtti.

2017 Eurovision Şarkı Yarışması, Ukrayna'nın başkenti Kiev'de yapılacak. Birinci yarı final tarihi 9 Mayıs, ikinci yarı final 11 Mayıs'ta ve final ise 13 Mayıs 2017'de gerçekleşecek.

#scroll#storymap##