Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Dünyaca ünlü efsanevi tenor Jose Carreras, ‘Final World Tour’ turnesi kapsamında İstanbul’da konser verdi. Ustanın jübile konseri, 73 Organizasyon ve Piu Entertainment organizasyonuyla Ülker Sports Arena’da gerçekleşti. HT Magazin'den Arif Hür'ün haberine göre konsere sanat ve cemiyet hayatından pek çok isim katıldı. Carreras’a sahnede soprano Simge Büyükedes eşlik ederken, İstanbul Senfoni Orkestrası’nın şefliğini Roberto Molinelli üstlendi. 6 bin kişinin katıldığı konserde beş kez bis yapan Carreras, dakikalarca ayakta alkışlandı.

Her şey bundan tam 32 yıl önce Londra’da başlamıştı... Babıali’nin son temsilcilerinden Güngör Denizaşan, 1985 yılında Londra’nın en eski salonlarından Royal Opera’da dünyaca ünlü İtalyan bestekâr Giuseppe Verdi’nin ‘Il trovatore’ operasında sahne alacak Jose Carreras’ı izlemeye gider. Denizaşan, sanat merkezi müdürünün Aydın Hasırcı adlı bir Türk vatandaşı olması sayesinde ünlü tenorla bir araya gelip fotoğraflarını çeker ve buluşmayı “Royal Opera’nın kulisine girmek ve büyük bir sanatçının fotoğrafını çekebilmek kraliçenin yatak odasına girmekten zor bir olay” sözleriyle anlatır. 

 

Duygu Dolu Anlar

Jose Carreras, jübile turnesi kapsamında geldiği İstanbul’da konakladığı Le Meridien Otel’de Güngör Denizaşan’la buluştu. Usta gazetecinin geldiğini duyunca öğle yemeğini yarıda bırakan Carreras’ın, Denizaşan’ın kendisiyle ilgili yaptığı haberlere göz gezdirirken sık sık “Aman tanrım” demesi gözlerden kaçmadı. 32 yıllık dostluğun anısına Türk basınından sadece Habertürk’e konuşan Carreras, “Türklerin operaya bu denli düşkün olmaları bende fevkalade duygular uyandırdı. Operaya bu kadar düşkün bir millet çok az tanıdım. Büyüleyici ve tarihi bir şehirde, sanata tutkun insanlarla birlikte bu turu noktalamak güzel bir anı oldu” dedi.

 

‘32 Yıl Sonra Görüşürüz...’

HT Magazin yazarı Güngör Denizaşan ise duygularını, “Dünyanın önde gelen 3-5 tenoru arasında birinci sırada ismi geçen Jose Carreras, cumartesi akşamı İstanbul Senfoni Orkestrası eşliğinde muhteşem bir konser vererek Türk seyircisini bir kez daha kendisine hayran bıraktı. İlerlemiş yaşına rağmen ses dinamizminden bir şey kaybetmemiş olan ünlü ses cambazı, bu muhteşem şehirde sanatını noktalamaktan onur duyduğunu ifade ediyor. Kendisiyle 1985 yılında Londra’da tanıştım. O dönem kulisinde beni ağırlayarak çıkardığım gazeteyi eline alıp pozlar veren Carreras’la 32 yıl aradan sonra bu kez organizasyonu düzenleyen PİU Entertainment’ın Satış ve Pazarlama Direktörü Sevilay Özkan’ın katkılarıyla buluştuk. Otele vardığım anda provadan döndüğü için bir hayli yorgun olan ve aynı zamanda öğle yemeğini yiyen Carreras, beni büyük bir şaşkınlıkla karşıladı. 1985 yılında çektiğim fotoğraflarını kendisine takdim etmem usta tenoru hem duygulandırdı hem de hatıralarını tazeledi. Hayatında böyle bir sürpriz yaşamadığını ifade eden Carreras, “32 sene sonra nasıl buldunuz o fotoğrafları? Müthiş bir arşiviniz varmış” derken “Umarım 32 yıl sonra tekrar görüşürüz” diye espri yapmaktan da geri kalmadı.