Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Gazete Habertürk'de yer alan Kerem Akça'nın haberine göre 1930’lar Belfast’ında haksızlığa uğrayan ve akıl hastanesine düşen Rose McNulty’nin acılarını flashback’lerle anlatan “Saklı Kalanlar” (The Secret Scripture), usta yönetmen Jim Sheridan’ın ülkesi İrlanda’ya dönüşünü müjdeliyor.1990’larda “Babam İçin” ve “Sol Ayağım” ile Oscar’a aday olan yönetmenle filmin dünya prömiyerinin yapıldığı, 41. Toronto Film Festivali’nde bir araya geldik. Film Türkiye’de ilk kez 5-15 Nisan arasında düzenlenecek 36. İstanbul Film Festivali’nde gösterilecek.

“Saklı Kalanlar”da İrlanda’daki köklerinize dönmeniz iyi olmuş. Mara Rooney ile Redgrave de aynı karakterin farklı dönemlerine yakışmış. Bu kararı nasıl verdiniz?

Amerikan filmlerimden daha “gerçek” hissettiriyor. Vanessa çok iyiydi. Rooney de... Zor bir mesele idi. Katolik Kilisesi’nin gücü her yerde çok tehlikeli. İnsanoğlu bu yöne kayarken arkada saklanan olayların kurmaca potansiyelini görmezden gelmemeliyiz. Çok tuhaf. Kurmacanın gücü, IRA, intihar bombacılığı veya açlık grevi fark etmeksizin dünyadaki ahlak anlayışını da değiştiriyor. Ama duygusal bir film yapmak istedim. Bir rahip kendi görevine odaklanıyor ve aşka kayıyor.

90’lar yükseliş döneminizdi. “Babam İçin” (1993), “Boksör” (1997) derken farkınızı ortaya koydunuz. O çıkıştan sonra ABD’ye gidip oraya dair hikâyeler anlatmanızın özel bir sebebi var mı?

Oradan bir hikâye çıkarmak istemiştim. Öykü olarak zorlayıcı şeyler yapma derdindeyim. “Korku Evi”ni (Dream House, 2011) çekmek bir hataydı. Fazla ticari bir işti. Ama yeni bir şeyler denemek istiyorum. İrlanda’da da fazlaca projem var şu anda.

Daniel Day-Lewis, 80’lerde parlayan bir yıldız olsa da sizin filminiz “Sol Ayağım” ile Oscar’a uzandı. Oyuncunun bugünkü kariyerini ve Oscar’ın unutulmazı olmasını nasıl yorumlarsınız?

Doğru. Müthiş bir kişilik ve olağanüstü bir oyuncu. Onunla iyi anlaşıyordum. Daniel ile başka filmler de yapmayı isterim. Zaman olursa bir araya geliriz. Bir konu bulamadım.

İrlanda’da bulursunuz. Belki de. Kaddafi’nin son dönemini ele alan film yapmak istiyorum.

Yok oraya giden İngiliz adamı canlandıracak.

Daniel Day-Lewis mi oynayacak? Yok oraya giden İngiliz adamı canlandıracak. Kaddafi’yi kim oynayacak?

Bilmiyorum. Çok zor soru. Kaddafi çok çılgındı. Onun hayatını ele almak ilginç olacak.