BİR KAÇ KELİME YAZARAK SİZE YARDIMCI OLABİLİRİZ!
haber,kaynak, etkinlik, konu, yazı vb.
LİSTELE
PAYLAŞ
Haber/makale'yi paylaşmak için aşağıdaki sosyal hesaplardan birini kullabilirsiniz!

Tatil mevsimi başlıyor. Bavulunuza ekleyeceğiniz bu kitaplarla tatilinizi daha da tatlı ve romantik bir hale dönüştürebilirsiniz. İşte sezonun en romantik kitapları!

1- Bellek Kitabım
Yazar: Lara Avery
Konusu: Dokunaklı ve duygu yüklü bir roman. Sammie McCoy ne istediğini  bilen bir genç kızdı: Önce Ulusal Münazara Turnuvası'nı kazan.  Sonra New York’a taşın. İnsan Hakları alanında çalışan başarılı  bir avukat ol. Ve son olarak elbette delicesine âşık olduğun Stuart Shah’la sevgili ol. Hedefi ne giden yolda karşısına çıkacak engellere izin veremezdi, hele ki nadir rastlanan genetik bir hastalığın hayatını ele geçirmesine asla.  Doktorlar yavaş yavaş önce belleğini sonra da bedensel sağlığını yitireceğini söylemişti, bu yüzden de planlarından vazgeçmeliydi.Kadere karşı durmak için bütün gücüyle savaşmalıydı Sammie. Ve de bunu bildiği tek yolla yaptı: yazarak. Gelecekteki Sam’e yazdığı bu sıra dışı günlüğe Bellek Kitabı adını verdi.

2- Simru
Yazar:Kahraman Tazeoğlu
Konusu: Şu hayatın bize en büyük darbesi beklediklerimizin hiçbir zaman gelmemesi, gelenlerin ise bizi hak etmemesidir. Bazı insanlar hiç başlamayan hayatlarının bitmesinden korkarlar…  Neyi biriktirebilmişler ki kaybetsinler? Sen de onlardansın bana göre.  Elinde avucunda hiçbir şey kalmamış ama hâlâ yitirmekten korkuyorsun. Kolların boşluğa alışmış ama benimle doldurmaya çalışıyorsun.  Bitmişsin ama hiç başlamamış olduğunu anlayamamışsın.  Söylenmiş sözleri duymamışsın, şimdi söylenmemişleri dinliyorsun.  Göremediğin şey şuydu:Ben sana hayatımı verdim, sen onu başkasının çöpüne attın.


3-Gökyüzüne Not
Yazar: Ahmet Batmaz
Konusu: Senin hikâyende kendime bir yer arıyorum.  Belki de ikimiz için yeni bir hikâye yazmak istiyorum. Mutlu olsam da olmasam da bu benim hikâyem demek istiyorum. Bu dünyada tek bir hayat yaşayacaksak eğer ve sonunda biten  bizim hikâyemiz olacaksa yaşadığımız hikâye de bize ait olmalı... Bir sokak arasında tuttun ellerimi, ki ben buna bile hazır değildim. Gözlerin gözlerimdeydi. "Ömrümü vereceğim kadın sen misin?" der  gibi baktım. "Sen benim için yaratıldın" dedin gözlerinle. O sessizliğin içinde gözlerimizle konuştuğumuz ne varsa  gökyüzüne not olup uçtu ve biz bir mucizeye  inanıp sonsuz bir hikâye olmak istedik.

4-Sade
Yazar:Ege Erim, Begüm Başoğlu
Konusu: trafımızı, evimizi, çantamızı, programımızı, günümüzü,
gardırobumuzu, cüzdanımızı yani kısacası tüm hayatımızı ne kadar çok doldurursak o kadar tatmin ve dolayısıyla mutlu olacağımızı zannederiz. Bu kalabalığı yaratırken yaptığımız şey kendimizi yok etmektir aslında. Çünkü kendini sadece boşlukta yaratabilir insan. Azalınca çoğalır,  sadeleştikçe özgürleşir ve hatta daha çok görünür olur.  Begüm Başoğlu ve Ege Erim bir gün hayatlarındaki fazlalıkları  attıkça daha mutlu olduklarını keşfettiler. Bu keşif onların hayatını  değiştirdi ve daha çok, daha çok atmaya başladılar. Giymedikleri giysileri  tutmayıp, kullanmadıkları eşyaları saklamadılar.

5- Tebrikler Kavuldunuz
Yazar: Kaan Sekban
Konusu:Kaan Sekban. Ömrünün baharında bir beyaz yakalı. Plaza hayatının tam göbeğinde  bir bankacı. Dost mu düşman mı olduğu belli olmayan ‘dostman’larla çevrili hayatını,  yönetici adı verilen ama ne yönettiği asla bilinmeyen insanların elinden kurtarıp  hayallerinin peşinden gitmeye cesaret eden bir ofis kahramanı… Her sabah hayallerine koşmak yerine işe gitmek zorunda kalanların umuda yolculuk öyküsü…

6-Başıbozuk Sevdalar
Yazar: Canan Tan
Konusu:"Kardeşlik zorunlu arkadaşlık, arkadaşlıksa seçilmiş kardeşliktir" dedirten bir can dost, Eda var yanında. Ve Şiir'in hayatına dokunan üç erkek... "Bugüne kadar duyduğum, okuduğum,  dinlediğim ya da seslendirdiğim bütün şiirlerden daha güzelsin!" diyen Ezel.  "Aşkın yaşı yoktur, mantığı da" tezini savunan Baran. Ve hikâyesi,  "Seni herkesten kıskanıyorum" ile "Nereden sevdim o zalim kadını" arasında sıkışıp  kalmış bir Recep. Şiir'in ruh hali ise karmakarışık.

7- Gökyüzümüzün Rengi
Yazar: Amıta Trası
Konusu: Genç bir kadın Los Angeles’tan Mumbai’ye kayıp arkadaşını aramak için giderken, kendi hayatının
sırlarını da orada bulacağını bilmiyordu...Hindistan 1986: Annesi, on yaşındaki Mukta’yı kötü kaderinden korumak için Bombay’daki bir ailenin yanına evlatlık olarak verir. Evin kızı, sekiz yaşındaki “erkek Fatma” Tara ile kısa zamanda
kardeş gibi olurlar. Tara ona yepyeni bir dünyanın kapılarını açar... Dondurma, tatlılar, şiirler, hikâyeler ve daha önce hiç görmediği kadar sıcak bir arkadaşlık. Ancak 1993 yılında bir gece Mukta, Tara’nın odasından kaçırılır.

8-Cariyenin Gelini Nurbanu
Yazar: Demet Altınyeleklioğlu
Konusu: Venedik Venedik olalı, ondan güzelini görmemişti. Altın Kız derlerdi ona. Serenatlar ona yapılır, aşk şiirleri onu anlatırdı. “Güneş doğudan değil, Cecilia’nin gözlerinden doğar, onun gözlerinden batar.  Yıldızlar gözlerinde parıldar” derdi şarkılar. Ancak kaderin rüzgarı yaman esecek, Cecilia kaçırılacak  ve Sultan Süleyman’ın haremine savrulacaktı. Rüyaların kraliçesi, artık bir köleydi. Haremi birbirine  katan cariye Cecilia’nın yolu, Sultan Süleyman’ın, güzellikte kendisiyle yarışan biricik kızı Mihrimah’la kesişti. “Senin adın artık Nurbanu olsun!” dedi Mihrimah.

9-Ayrılık
Yazar: Anna Todd
Konusu: Tessa hayatının en büyük kararını verirken her şey bir anda değişir. Önce kendi ailesiyle, sonra da Hardin’inkiyle ilgili öğrendikleri, her şeyden şüphe etmesine neden olur ve birlikte sürdürmeyi planladıkları  geleceği tehlikeye atar. Hayatı bir anda dağılmaya başlamıştır. Hiçbir şey sandığı gibi değildir. Dostları. Ailesi.  Hardin… Yaşamı boyunca güvendiği tek kişi olan Hardin de Tessa’nın sakladığı büyük sırrı öğrenince küplere biner.  Genç adam onu anlamak yerine planlarını sabote etmeye çalışır. Tessa, Hardin’in kendisini sevdiğine ve onu korumak  için her şeyi yapacağına inansa da birini sevmek ile o kişiyi hayatına dahil etmek arasında fark vardır. Tüm bu kıskançlık, kontrol edilemeyen öfke ve arkasından gelen bağışlamalar artık yıpratıcı bir hal almıştır.

10- İncir Yaprakları
Yazar: Selen Beril Uğur
Konusu:Yeni bir ev yaptırmak isteyen Mamah Cheney ve kocası, ünlü mimar Frank Lloyd Wright'la anlaşır.  Fakat Amerika çok geçmeden yirminci yüzyılın en büyük skandalıyla çalkalanacaktır. Her ikisi de evli ve  çocuklu olan Mamah ve Frank, birbirlerine delicesine âşık olmuş ve her şeyi geride bırakıp gerçek aşkın  peşinden gitmeye karar vermişlerdir. Kadın kimliğinin henüz sorgulanmaya başladığı bir dönemde Mamah bütün kuralları çiğneyerek aşkını çocuklarına tercih eder. Hayattaki amacını ve kişiliğini keşfetmek için çabalarken  hem toplum baskısı altında ezilir hem de çektiği acılar yüzünden kararlarının doğruluğunu sorgular. Fakat bu  büyük aşk, iki aileyi parçalayacak ve hazin bir şekilde sonlanacaktır.

YORUM YAP 0
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ
300