BİR KAÇ KELİME YAZARAK SİZE YARDIMCI OLABİLİRİZ!
haber,kaynak, etkinlik, konu, yazı vb.
LİSTELE
PAYLAŞ
Haber/makale'yi paylaşmak için aşağıdaki sosyal hesaplardan birini kullabilirsiniz!

1- Kuğu Gölü
Bestecisinin Pyotr İlyic Çaykovski olduğu herkesçe iyi bilinen ve dünyanın en çok uyarlanılan balesi, ilk kez 1877 yılında koreograf Julius Reisinger tarafından yapılmıştır. İlk zamanlarda beğenilmeyen bale gösterisi, Çaykovski'nin ölümünden sonra, 1895 yılında koreograflar Petipa ve Ivanoc tarafından tekrar uyarlanmıştır. 70 farklı versiyonu sergilenen oyun tüm zamanların en çok uyarlanan oyunlarının başında yer almaktadır.

2- Uyuyan Güzel
Yüz yıllık uykuya dalan güzel bir prensesin öyküsünü anlatan klasik bir Avrupa masalıdır. 1967 yılında Fransız Charles Perrault ve 1812 yılında Grim Kardeşler'in yazıya geçirdiği bu hikaye, İtalya'da yayımlanmıştır. Çaykovski'de bu hikayeden esinlenerek 1889 yılında bale yazmıştır. Birçok verisyonu bulunsa dahi orjinaline sadık kalan bir bale olarak bugün halen daha oynanmaktadır.

3- Fındıkkıran
Fındıkkıran balesi ilk kez 1892’de Maryinski Tiyatro’sunda sahnelenmiştir. Uyuyan Güzel Balesi’nin bir sene önce gördüğü ilgiden dolayı Kraliyet Tiyatrosu yönetmeni, Alexander Dumas’nın Fındıkkıran öyküsünün bir bale eseri olabileceğini düşünmüş ve yine meşhur Petipa’nın bir bale yaratmasını uygun bulmuştur. Çaykovski ise konuyu beğenmese de projeyi kabul etmiştir; New York’a giderken Paris’te yeni icat edilmiş çelesta adlı enstrümanın sesini duyması kendisine ilham kaynağı olmuştur. Böylece şeker perileri ve Noel bu enstürmanın sesi ile bütünlenmiş hale gelir.


4-Romeo ve Juliet
William Shakepeare'in tüm zamanların en çok oynanan eserlerinden biridir. Hazin bir aşk hikayesinin konu alındığı Romeo ve Juliet bu zamana kadar filmler de olmak üzere pek çok uyarlanması bulunuyor. William Shakespeare’in oyunundan konusunu alan, Sergey Prokofyev’in 1935 yılında bestelediği bale müzikalidir. Romantik bir müzik olan bu eser, hem bale hem de klasik müzik repertuvarlarına girmiştir. Balenin ilk koreografisi Leonid Lavrosky tarafından ortaya konmuş, daha sonra ise sayısız farklı koreografi ile sahnelenmiştir.


5- Giselle
En romantik balelerden biri olan Giselle kesinlikle bir başyapıt! İlk defa 1841 yılında Paris'te sahneye konan balenin koreografisi Jean Coralli ve Jules Perrot'a ait. Günümüzde Petipa tarafından Kraliyet Balesi adına ortya konan versiyonu ile en çok uyarlanan balelerden biri haline gelmiştir.

 

YORUM YAP 0
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ
300