BİR KAÇ KELİME YAZARAK SİZE YARDIMCI OLABİLİRİZ!
haber,kaynak, etkinlik, konu, yazı vb.
LİSTELE
PAYLAŞ
Haber/makale'yi paylaşmak için aşağıdaki sosyal hesaplardan birini kullabilirsiniz!

Gazete Habertürk'te yer alan habere göre, Türkiye ile Suudi Arabistan’ın, 2017-2018 sezonunu karşılıklı olarak “Kültür Yılı” ilan etmesi bekleniyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Suudi Arabistan’ın Ankara Büyükelçisi Velid Bin Abdülkerim El Hireyci’yi kabul etti. Görüşmede, turizm ilişkilerinde gelinen son durum ele alındı. Büyükelçi El Hireyci, Suudi Arabistan’dan Türkiye’ye gelen turist sayısının arttığını, havaalanında KDV iadesi alan turistler içinde Suudi Arabistan’dan gelenlerin ilk sıralarda bulunduğunu belirterek, Suudi turistlerin sadece gezme değil alışveriş amaçlı olarak da Türkiye’ye geldiğini söyledi.

İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI GEÇEN YIL İMZALANMIŞTI

Gazete Habertürk'te yer alan habere göre, İki ülke arasında ilk olarak 1974’te imzalanan Kültür İşbirliği Anlaşması’ndan 42 yıl sonra, 30 Eylül 2016’da Kültürel İşbirliği Uygulama Programı Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ve Suudi Arabistan Krallığı Kültür ve Enformasyon Bakanı Adel bin Zaid Al-Toraifi tarafından imzalanarak hayata geçirilmişti. Türkiye ve Suudi Arabistan arasındaki kültürel işbirliği uygulama programı ile her iki ülkenin kültür bakanlıkları, 2017-2018 yıllarında, karşılıklı kültür yılları gerçekleştirmek üzere birlikte çalışacaklar. Program, kültürel tanıtım, festivaller, müzik, sahne sanatları, edebiyat, kütüphaneler, kültürel mirasın korunması ve restorasyonu, çocuk kültürü, plastik sanatlar, kültürel ve sanatsal sergi malzemelerinin değişimi ile bireylerin ve grupların ziyaretlerini kapsıyor.

KÜLTÜR YILI İÇİN ÇALIŞMA TAKVİMİ OLUŞTURULACAK

Bakan Avcı’nın Büyükelçi El Hireyci’yi kabulünde Kültür Yılı konusu da gündeme geldi. Bunun için iki ülke heyetlerinin karşılıklı ziyaretleriyle çalışma takvimi oluşturulacak ve Kültür Yılı kapsamında yapılacak etkinlikler belirlenecek. Bakan Avcı, yakın zamanda Suudi Arabistan’a gideceğini ve çeşitli görüşmelerde bulunacağını söyledi. Bakan Avcı, Büyükelçi El Hireyci’ye ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, iki ülkenin her alanda olduğu gibi kültür ve turizm alanında da daha ileriye gideceğini, 11 Mayıs 2017’de Rize’de gerçekleştirilen MENA (Ortadoğu ve Kuzey Afrika) Zirvesi’ne katılan Suudi yatırımcılarla yaptıkları görüşmelerin de bu açıdan çok önemli olduğunu belirtti.

YORUM YAP 5
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ
300
  • Misafir 18 Haziran 2017 Pazar 23:14 faydası olur.. ilişkilere
  • Misafir 17 Haziran 2017 Cumartesi 14:50 Allah subhanahu teale buyrduki : Kötü zanda bulundunuz böylece helaki hak eden bir toplum oldunuz." (Fetih, 48/12 Allahu teala buyurduki Hakkında bilgin bulunmayan şeyin ardına düşme. Çünkü kulak, göz ve gönül, bunların hepsi ondan sorumludur.” (İsra 17/36) Allah u teale buyurdu Ey inananlar! Bir topluluk bir diğerini alaya almasın, belki de onlar kendilerinden daha iyidirler. Kadınlar da başka kadınları alaya almasınlar, belki onlar kendilerinden daha iyidirler. Kendi kendinizi ayıplamayın; birbirinizi kötü lakaplarla çağırmayın; inandıktan sonra yoldan çıkmış olmak ne kötü bir addır. Tevbe etmeyenler, işte onlar zalimlerdir
  • Misafir 17 Haziran 2017 Cumartesi 12:07 kultur.yilimi sayon bakanim bunlatin.ne kulturu var kilic dansi haric
  • Misafir 17 Haziran 2017 Cumartesi 11:39 Suudların ne kültürü olur allah aşkına ya ne yemek ne. Temizlik kültürü var bunların geç abi bunlara güven olmaz
  • Misafir 17 Haziran 2017 Cumartesi 05:05 istemiyoruz bunlara guven olmaz arkadasim vururlar
300