Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Sinema tarihinde kimler geldi kimler geçti... Kimisi adını unutulmazlar arasına yazdırırken kimisi de iki saat sonra belleklerimizden uçup gitti. Her hafta onlarca filmin vizyona girdiği bu hızlı sektörün en iyilerini seçmek de aynı hızda zor.

Ne var ki bu hızlı tüketimin içinde bazı filmler de zamansız olmalarıyla adından söz ettiriyor. Bu yüzden de en iyi filmler arasında gösteriliyorlar. İşte bu zamansız filmlerin içinden en iyileri, Empire Dergisi 20 bin kişiye sorarak seçti. Başında Baba (Godfather) olan listenin tamamı aşağıda bulabilirsiniz!

Empire Dergisi tüm zamanların en iyi filmlerinin başında "Baba" (Godfather) filmini seçmişken biz de sinema eleştirmeni Mehmet Açar ile filmin detaylarını görüştük.

Godfather'ı tüm zamanların en iyi filmi yapan nedenler nelerdir?
Baba'nın çok sevilmesinin en önemli nedeni, Corleone ailesinin yıllara yayılan hikayesini destansı bir üslupta anlatması... Babası, Michael Corleone'yi senatör olması için yetiştirmiştir. O, bütün ailenin umutla dolu temiz geleceğini simgeler. Michael da başlangıçta aile işlerinden rahatsızlık duyar. Sevgilisiyle birlikte kendine başka bir hayat kurmak ister. Ama ne olur? Senatör olması hedeflenen Michael, bir katil olur, ailenin ve bütün teşkilatın başına geçer... Baba bir açıdan bir yükseliş hikayesi gibi görünür ama aslında manevi açıdan bir düşüş hikayesidir. Babanın oğlu için kurduğu hayaller yerle bir olmuş, oğul babasıyla aynı kaderi paylaşmıştır. Baba filmini bu kadar çok sevmemizin nedeni biraz da Michael Corleone'nin yaşadığı gerçekçi değişimdir. Yaşadığımız dünyada, sadece mafyanın içinde değil hayatın her alanında Michael Corleone gibi güçlenirken değişen birçok insan var. Sonuç olarak güç, zehirlidir ve her zaman mutluluk getirmez... Film de özünde bunu anlatır.

Serinin en önemli kareleri sizce hangileri?
Çok fazla önemli kare var. İlk filmde düğün sırasında Michael'ın üniformayla her şeyi dışarıdan izlediği sahneyi unutamam ben. Marlon Brando'nun manavın önünde vurulduğu sahneyi de... İlk filmin finalinde Diane Keaton'ın yüzüne kapının kapatılması da çok anlamlı ve önemlidir. İkinci filmde de Ellis Adası sahneleri harikadır. Genç Corleone'nin karantinada tek başına kaldığı sahne mesela...

Baba'nın (Godfather) unutulmaz replikleri

Sizce serinin ilk filminde dönüm noktası hangi sahnedir?
Michael Corleone, babasının hastane odasında devletin polisin tarafından dahi korunamadığını anlayınca ailesini korumak için yasa dışı yollara girmesi gerektiğini kabul eder. Devlete, polise ve adalete olan güveni sona erer. Mafyanın kökeni de zaten tam olarak budur. ABD'de mafyanın kökeni, göçmenlerin kendilerini korumak için kurdukları çetelerdir. Mafya, hukuk sistemine olan güvensizliğin sonucudur. O andan sonra Michael mafyanın anlam ve gerekliliğini kabul eder. Ailesini korumak için yasa dışı her şeyi yapmaya hazırdır.

Godfather'dan çıkarılması gereken en önemli sonuç nedir?
Baba, gerçekçi bir mafya öyküsü değildir. Baba özünde modern bir trajedidir. Yeni Dünya'ya yeni bir hayat kurmak için giden göçmenlerin trajedisi... Corleone ailesi Yeni Dünya hayallerini yasa dışı bir örgüt kurarak gerçekleştirebilmiştir. Ama bir iktidar kursalar dahi bu iktidar sürekli tehdit ve tehlike altındadır. Aile hiçbir zaman huzur bulamayacak, hiçbir mutluluk kalıcı olamayacaktır... Çünkü gücün bedeli mutsuzluk ve huzursuzluktur. Daha önemlisi, gücü korumak gücü elde etmekten çok daha zordur...

Seride en çok beğendiğiniz karakter kimdir?
Michael Corleone... Sonuçta her şey onunla ilgili. Geleceği parlak bir genç. Ailenin gururu olmaya hazırlanıyor. Çocukluğundan beri babasının hayali aynı. Onun kuklaların iplerini tutanlardan biri olmasını istiyor. Yani senatör, hâkim ya da üst düzey bir bürokrat olmasını hayal ediyor. Böylelikle Corleone ailesi artık silahla, kaba güçle değil yasal ve meşru bir şekilde güçlenecek. Ama olmuyor. Tam aksine Corleone, bir katile ve mafya babasına dönüşüyor. Üstelik güç, Corleone'yi giderek değiştirip, yozlaştırıyor. Karısına karşı olan sevgisi bitiyor. Daha kötüsü giderek daha da acımasızlaşıyor, akrabaları için ölüm emri vermeye başlıyor...