Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

15 Temmuz darbe girişimi sırasında direnişin sembolü olan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün Anadolu yakası çıkışına inşa edilen ‘Zafer Anıtı’nın yapımı devam ediyor. Şehit düşen vatandaşların isimlerinin yer alacağı anıtın yapım aşaması drone ile havadan görüntülendi.94 ŞEHİDİN ADI

15 Temmuz gecesi, darbecilere karşı en çok mücadelenin yaşandığı alanlardan biri 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ydü. Bu yüzden direnişin sembolü haline gelen ‘15 Temmuz Şehitleri Zafer Anıt’ı da köprünün Anadolu yakası çıkışına inşa ediliyor. İstanbul’da darbecilere karşı direnirken hayatını kaybeden toplam 94 şehidin isimlerinin yer alacağı anıt, kubbe şeklinde tasarlanıyor.Gazete Habertürk'te yer alan habere göre, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da ziyaret gerçekleştirerek incelemelerde bulunduğu anıtın, 15 Temmuz tarihine kadar tamamlanması planlanıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz ekim ayında Rize’de gerçekleştirdiği toplu açılış töreninde konuya ilişkin yaptığı açıklamada şöyle konuşmuştu: “Korkaklar zafer takı dikemez, onu yiğitler diker. İşte onu sizler diktiniz, dikiyorsunuz. Zafer anıtlarını Allah’ın izniyle bu millet dikti. Şimdi biz bir zafer anıtını inşallah 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün çıkışına dikeceğiz. Oraya inşallah şehitlerimizin ismini yazacağız. Aynı şekilde bir tanesini de Ankara’ya dikeceğiz.”