Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Satış rekorları kıran J.K. Rowling imzalı Harry Potter serisinin ilk kitabı ‘Harry Potter ve Felsefe Taşı’ yayınlanalı 20 yıl oldu. Facebook, kullanıcılarına, büyücülük dünyasından ‘Harry Potter’, ‘Slytherin’, ‘Gryffindor, ‘Hufflepuff’ ve ‘Ravenclaw’ gibi kelimeleri içeren paylaşımlar yapılması halinde, yazıları renklendiren ve kelimeye dokunulduğunda ekranda küçük bir asa ile birkaç sihir sembolü belirmesini sağlayan bir uygulama sundu. Twitter ise internet sitesi Pottermore ve yayın kuruluşu Bloomsbury ile bir araya gelip özel bir #HarryPotter20 emojisi oluşturdu.

Bugün kraliçeden sonra İngiltere’nin en zengin kadını olan Rowling, Harry Potter ve Felsefe Taşı’nın tohumlarını 4 saat rötar yapan bir tren yolculuğu sırasında attı.

Gazete Habertürk'ün haberine göre Rowling, geçici işlerde çalıştığı süreçte öğle aralarında hikâyesini detaylandırmaya devam etti. 1992’de Portekiz’e taşınan yazar, 1994’te tekrar İngiltere’ye döndü ve 1995’te de boşandı. Devletin verdiği işsizlik maaşı ile geçinen Rowling, bu dönemde kitabına son halini verdi.

Rowling, 12 kitabevine başvurdu ancak hepsinden ret yanıtı geldi. Son olarak Bloomsbury Yayınları, kadın bir yazarın okuyucularda önyargı yaratacağına inandıklarından, yazarın cinsiyetini ele vermemesi için ilk isimlerini kısaltmak kaydıyla kitabı basmayı kabul etti ve J.K. Rowling imzalı kitap 26 Haziran 1997’de yayınlandı.

J.K. Rowling’in dünya çapında 65 dile çevrilen, 400 milyondan fazla satış rakamına ulaşan ve filmleri çekilen serisi, yazara 20 yılda 1 milyar dolardan fazla servet kazandırdı.

DANİEL RADCLİFFE SERİNİN İLK FİLMİ İÇİN DENEME ÇEKİMLERİNDE!