Phileas Flash'ın tasarladığı balondan heykeller

04.07.2017 - 08:50 | Güncelleme: HABERTURK.COM

Phileas Flash nam-ı diğer Rupert Appleyard'ın balonlardan yaptığı heykeller göz dolduruyor

Hani denilir ya 7'den 70'e herkese hitap eder diye işte Rupert Appleyard'ın çalışmaları da öyle. Balondan yarattığı heykellerle hayaller alemini genişleten bu adamı yakından tanımak istedik. Çünkü; bir bakıyorsunuz Walking Dead'in bir sahnesini ya da bir bakıyorsunuz Doctor Who'nun bir karakterini balon versiyonuyla karşınıza çıkartıyor. Aslen İngiliz olan Rupert Appleyard bugün Kanada'nın bilinen en ünlü balon ustası. Doğum günleri, özel partiler derken organik biçimde büyüyen başarısı bugün dünyanın pek çok yerinde konuşuluyor. Aslına bakarsınız Rupert Appleyard bu zamana kadar ne yeni bir şey keşfetti ne de üretti sadece yaptığı işi en iyi şekilde yaparak onu kıymetli bir hale getirdi. Onun hayat hikayesini dinlerken aklımdan geçenler de tam olarak buydu. Okul hayatından sonra türlü türlü işlerde çalışmak, parasız kalmamak için balonlarla uğraşmaya başlamak bir zaman sonra onu başarılı bir adam haline getirmiş. Gelin onun hikayesi kendi ağzından dinleyelim.

İlk işiniz neydi?
Balıkçılık hemen ardından fabrikalarda, satış alanında, tur satış yetkilisi olarak sokaklarda ter döktüm. Aslında eğitimim oyunculuk alanında ve oyuncu olmayı da çok isterdim ama... 30'uma gelmeden kardeşimim sirkinde Ringmaster olarak çalıştım. Üç yıl boyunca çeşitli sihir gösterileriyle balonlar tasarladım.

Balonlarla çalışmaya nasıl başladınız?
Ağabeyim daha ben bu işi girmeden önce balondan şekiller yapardı. Onu bir gün yaşlı bir hanımefendiye çiçekten balon verirken gördüm. Hanımefendinin yüzündeki o mutluluğu gördüğümde bunun gerçekten benim de yapmak istediğim bir şey olduğunu fark ettim. Sonra ilk olarak çiçekten şekilleri üzerinde çalışmaya başladım.

Bu işi nasıl kariyeriniz haline getirdiniz?
Sirkteki işim dönemseldi, arta kalan zamanlarımda para kazanmak için balonlarla uğraşmaya başladım. Balonlarla uğraşmaya başladığımda doğal bir kabiliyetim olduğunu keşfettim sonrası da çorap söküğü gibi geldi.

Balonlara o şekilleri nasıl veriyorsunuz?
Kullandığım balonlar çok yönlü malzemeler olup, havayla doldurulmuş lateks malzemelerdir. Katlanabilir, şişirilerek formları bozulabilir ve hatta şekillendirmek için ellerinizin ısını kullanabilecek şekilde tasarlanmıştır. Onların farklı şekillerini ellerimi ve hava miktarını ayarlayarak hazırlıyorum.

Balonları şekillendirmek epey bir zamanınızı almıştır. Bu işin tekniğini geliştirmeniz ne kadar zamanınızı aldı?
13 yıldır bu sektörün içerisindeyim. Çalışmalarımdan yüzde yüz memnunum diyemem o yüzden sürekli olarak kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

Sizi en çok zorlayan heykel hangisiydi?
Her balondan heykelin kendine has zorlukları vardır; ancak Superman Mubammed Ali'ye karşı beni epey zorladı. Yalnızca gerçek karakterlere olan benzerlikleri değil aynı zamanda ölçülerini de benzeterek bitirebilmek zordu. Yapım aşamasında bir haftalığna New York'a gitmem gerekti, ana figürlerle arka planları ayrı ayrı inşa ettim.

Bir heykeli yapmanız ne kadar sürenizi alıyor?
Bir heykeli yapmam 6 ile 20 saat arasında bir süre alıyor. Gerçi bu biraz balonların ne kadar şekillendirilebildiğiyle de alakalı bir durum. Bazı sahneler için haftalarca zaman ayırdım, çünkü ilk balonlar sönmeden önce işi bitirmeye çalışmak oldukça güç. "Superman - Muhammed Ali" çalışması böyle bir eserdi. İçinde pek çok yüz var. İşlemin tamamlanması yaklaşık iki hafta sürdü.

Hangi karakteri ya da diziyi sahnelemeyi seviyorsunuz?
Karikatür kitaplarındaki karakterleri hazırlamayı gerçekten çok seviyorum. Bu konuda görebileceğiniz nadir nerdlerden biriyimdir. Star Wars, Doctor Who, Superheros ve korku filmleri sevdiklerim arasında. Geçtiğimiz yıllarda Walking Dead'in pek çok karakterini ve sahnesini balonlarla canlandırdım.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ