Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

“Bazı insanlar doğru ailede doğacak kadar şanslı oluyorlar. Diğerleri kendi kaderini çizmek durumunda.”

Dizinin en kilit karakterlerinden Petyr Baelish Littlefinger’ın kendini tarif etmeye çalışırken söylediği bu sözler, aslında 6 sezonu çekilen ve yedincisi için artık saatleri saydığımız hikayenin tüm kaderini anlatıyor. Bastard olarak nitelendirilen Jon Snow, 7 Krallığa hükmedecek kişi olarak tahta doğru yelken açan Daenerys Targaryen, bir Lannister olarak doğmasına rağmen en büyük ihanetleri ailesinden gören ve sonunda evine Khaleesi’nin yanında savaşarak dönmeye hazırlanan Tyrion Lannister, Kral Muhafızı ve Kışyarı Lordu’nun çocukları olarak doğan fakat çocukluklarını büyük mücadelelerle geçiren Arya, Sansa, Brandon Stark kardeşler, Bolton Hanesi’nin bastard’ı Ramsay…   
Şimdi bu isimlerden bazıları, 17 Temmuz 2017’de izleyicileriyle yeniden buluşacak olan 7. Sezona damga vuracak karakterler olacak.

6. Sezonun sonunda Ejderhaların Annesi Daenerys Targaryen’in büyük bir ordu ve ittifakla hakkı olduğunu söylediği tahtı ele geçirmek üzere yelken açmasıyla bitişinin ardından akıllar, sezon finalinin yayınlandığı 26 Haziran 2016’dan bu yana bir sürü soru işaretiyle dolu. Ve o soru işaretlerinin hepsi de 7. Sezonda yanıt bulacak.

Bu soru işaretlerine geçmeden önce uyaralım. Eğer yazının bundan sonraki bölümlerini okumaya devam edecekseniz ve Game of Thrones’un geçmiş bölümlerini izlemediyseniz, ya da yeniden izleyip hatırlamak niyetiniz varsa bu tünelin ucu bir sürü spoiler’a çıkıyor. 

Şimdi gelelim 6. Sezonun mıh gibi çaktığı ve son 1 yıldır yayına girmesini beklerken aklımızı tırmalayan, 7. Sezonda cevap bulması gereken soru işaretlerine.


BİR LITTLEFINGER SENARYOSU YİNE Mİ İŞLEYECEK: JON VE SANSA KARŞI KARŞIYA MI GELECEK?
Kuzey’deki Kral olarak Kuzey haneleri tarafından selamlanan Jon Snow’un bir Stark olmadığının ortaya çıkması sonrasında üç senaryo var. Özellikle son sahnelerden birinde Sansa ve Baelish’in göz göze geldikleri an kafaların karışmasına neden olan andı.
Birinci senaryo, Baelish’in Sansa’ya söyledikleri, Sansa’nın aklını çeldi ve Stark olmayan birinin tahta hükmetmeye başlayacak olması Sansa’yı rahatsız etmeye başladı.

İkinci, Sansa Baelish’in göz koyduğunu bildiğimiz Demir Taht için Jon Snow’a zarar vermesinden korkmaya başladı. Bu da çok ilginç başka bir senaryoyu beraberinde getiriyor. Artık bir Stark olmadığına göre aynı kan bağına sahip olmayan Jon Snow ile Sansa Stark arasında bir duygulam yakınlaşma mı başlayacak? Burada kesin olan Baelish’in onbinlerce askeri yeni sezonun en önemli istatistiklerinden biri olacak.

İşte yedinci sezonun belki de ilk bölümlerinde cevap bulacak sorulardan biri bu.

JON VE DAENERYS’İN YOLLARI NE ZAMAN KESİŞECEK?
Biri Kuzey’deki Kral, diğeri 7. Krallığın Varisi. Dizinin en önemli iki karakterinin bir yerde bir araya gelmesi gerekiyor. Kritik ve yedinci sezonun bizce hemen başlarında cevaplanması gereken soru da bu. Khaleesi ve Jon, ne zaman karşılaşacak, Cersei’nin ordularına karşı birlikte mi savaşacak?
Akla gelen senaryo da şu: Acaba tarih tekerrür mü edecek ve Kuzey’in Kralı Jon, Ned Stark gibi bu defa Deanarys’in oturacağı Demir Taht’ın muhafızı mı olacak?

Yoksa Lannister’ların yoldan çekilmesi sonrası bu defa Kuzey ve Güney savaşı mı başlayacak? Çünkü artık neredeyse biliyoruz ki, Jon da Stark kanı değil ve bir Targaryen kanı taşıyor. Targaryen hanesinde ise kural erkek olan varisin kadın olan varisten önde olduğu yönünde. Bu durumda işler oldukça kızışacak gibi görünüyor.DUVAR YIKILACAK MI YA DA NASIL YIKILACAK?
Ak Gezenler’in Duvar’ın sınırlarına çok yaklaştığını biliyoruz. Peki Duvar direnecek mi? Yoksa yıkılacak mı? 7 Krallığın karşı karşıya olduğu tehlikeye karşı yine Kuzey haneleri Duvar’ın arkasını omuzlayan güç mü olacak?

TAZI GERİ Mİ DÖNÜYOR?
Geçmiş sezonda Brienne kafasına taşla vurduktan sonra ağır yaralanan ve yol arkadaşı Arya tarafından ölüme terk edilen Sandor Clegane nam-ı diğer Tazı, ölmedi. Son olarak yolu Sancaksız Kardeşlik ile kesişen ve liderleri Beric Dondarrion tarafından onlarla savaşmaya davet edilen Tazı’nın henüz kapanmamış defterleri var. Arya aslında Braavos’ta Waif’e Tazı’yı istemeden ölüme terk ettiğini itiraf etmişti. Bakalım taraflar arasında nasıl bir barış olacak? Yeni sezondan sızan kareler ve fragmanlarda Tazı’nın karlarla kaplı değil, oldukça güneşli bir yerde görünüyor olması da Tazı’nın tekrar Güney’e geri döndüğü sorusunu oluşturdu.

ARYA’NIN İNTİKAM LİSTESİNDE SIRADAKİ İSİM KİM OLACAK?
Ve elbette en önemli soru, intikam listesini birer birer sadeleştiren Arya’nın sıradaki hedefi kim olacak ve bu listenin geri kalan kısmını hangi yolla temizleyecek? Artık Kışyarı’na dönmeye çalıştığı ortada olan Arya, bunu Jon’un yanında mı yapacak?

“Eğer taht oyunu oynuyorsan ya kazanır ya ölürsün. Hiçbir orta yolu yoktur.”

Cersei Lannister’ın Ned Stark’a ölümü için kurduğu tezgahtan biraz önce söylediği bu sözler, hem diziye ismini verirken hem de aynı yolda ölecek yüzlerce karakteri de işaret eden sözler oldu. Bu karakterlerden bazılarını çok özledik, bazıları için ise yüreğimizin yağları eridi.
Sahi kimler geldi kimler geçti bu diziden?

İŞTE GAME OF THRONES SENARİSTLERİNİN HİÇ GÖZÜNÜN YAŞINA BAKMADIĞI 100 KARAKTER6 sezonda şüphesiz ki hepimizi şaşırtan sayısız sürprizle karşılaştık. Ama bunlardan bazıları kader değiştiren tarzda oldu. Artık TV efsaneleri arasına girmesi kesinleşen Game of Thrones’un gidişatını değiştiren olaylara muhtemelen 7’nci sezonda da yenileri eklenecek. Ama öncekileri şöyle bir hatırlamakta büyük fayda var.

GAME OF THRONES'UN GİDİŞATINI DEĞİŞTİREN 9 OLAY


Game of Thrones'un 17 Temmuz'da başlayacak yeni sezonu için heyecanlı bekleyiş devam ededursun, geçmişe dönük bir hafıza tazelemeye ne dersiniz? İşte Game of Thrones'un tüm sezonlarından derlenmiş, dizinin gidişatını değiştiren kırılma noktası dokuz olay!

NED STARK'IN ÖLÜMÜ

Game of Thrones izleyicilerinin nasıl bir diziyle karşı karşıya olduklarını en iyi anladıkları sahnelerden biriydi Ned Stark'ın ölümü. Kuzey'in Efendisi Ned Stark'ın ölümüyle, Game of Thrones'un sürprizlerle dolu olduğunu çok iyi bir şekilde anladık. Kralın Eli Ned Stark'ın idam edilmesiyle birlikte, Kral I. Joffrey'nin ne denli zalim bir karakter olacağını da görmüş olduk.

ZALİMLER ZALİMİ KRAL I. JOFFREY'NİN ŞANINA YAKIŞIR GÖÇÜ

Taht savaşı yolunda zalimlikte hiçbir sınır tanımadığını her bölümde cesurca sergileyen Kral I. Joffrey Baratheon'un kısa ama sancılı iktidarı, dizinin fanatikleri için en iç rahatlatıcı ölümlerden biriydi. Taht aşığı Margaery Tyrell ile evlilik töreninde biricik annesi Cercei Lannister'ın kollarında hayata veda etti. Bu beklenmedik fakat iç rahatlatıcı ölüm, Margaery Tyrell'i bir kez daha dul bırakırken, buz kalpli Cercei'ye ilk gerçek acıyı da yaşattı. Evlat acısını yaşayan Cercei'nin pimi de böylece çekildi.

ROBB STARK'IN ÖNLENEBİLİR YÜKSELİŞİ

Babası Ned Stark'ın ölümünden sonra Robb Stark için "Kral Kral!" tezahüratları yükselmiş ve Kuzey'in Kralı olmuştu.  Kuzey'deki toplulukların desteğini alıp muharebelerde başarılı oldu ve araya bir de aşk sıkıştırdı. Fakat yersiz evliliği, önceden verilmiş bir evlilik sözünün ölüm fermanı olmasına neden oldu. Kuzey'in Kralı Robb Stark, aşk uğruna kendisinin yanı sıra hem karısının hem annesinin ölümüne yol açtı. Bu durum sahipsiz kalan Kuzey'i, psikopatların şahı Ramsey'nin avcuna bıraktı.

EJDERHALARIN ANNESİ KHALEESI

Targaryen Hanesi'nin hayatta kalan tek üyesi Daenerys Targaryen namı diğer Khaleesi, kocası Khal Drogo'nun ölümünden sonra, kendisini ve kocasının cansız bedenini ateşe verdi. Sonrasında yangından üç ejderha yavrusuyla canlı olarak çıktı. Önünde diz çöken halkıyla beraber Khaleesi, güç topladı ve Targaryen topraklarının başına geçmek için yolculuğa çıktı.

KALBİ YARALI AŞIK TYRION LANNISTER BABA KATİLİ OLUR

Game of Thrones'un akıl adamı Tryrion Lannister, Kral Joffrey'nin ölümünden sorumlu tutulup zindana atıldıktan sonra Kralın Eli babasını öldürür ve kaçar. Dizide akılcı kişiliğiyle diğer karakterlerden sıyrılan Tyrion Lannister, Khaleesi'nin yanına gidip, ona şehri yönetmesinde yardımcı oldu. Bu da Khaleesi'nin siyasi anlamda güçlenmesine yol açtı.

VE JON SNOW DİRİLİR

Gece Nöbetçileri'nin lideri olup Duvar'ın başına geçen Jon Snow, Wildlings'e yakınlığı sebebiyle askerleri arasında çıkan huzursuzluk sonucunda öldürülür. Dizinin kızıl saçlı cadısı Melisandre ilk defa bir işe yarar ve Jon Snow'u tekrar hayata döndürür. Jon Snow'un bir sonraki adımı Wildings'in yardımıyla White Walker'lara karşı savaşmaktır.

WHITE WALKERLAR İLE BEKLENMEDİK SAVAŞ

Kışın yaklaşmasıyla (Unutmayın "Winter is coming!") giderek daha fazla kendilerini gösteren White Walker'lar, yaklaşan büyük savaşın sinyalini verir. White Walker'lara karşı gücünü artırmak için Wildlings ile iş birliği yapmaya çalışan Jon Snow, kendini beklemediği anda savaşın ortasında bulur.

ARYA STARK İNTİKAM YOLUNDA

Stark ailesinin gözü pek üyesi Arya Stark, ailesinin intikamıyla yanıp tutuşurken, çareyi Bravoos'a gitmekte bulur. Çok Yüzlü Tanrı'nın tapınağına gelip kendisini zorla kabul ettirir. Burada aldığı eğitimler onu profesyonel bir katil yapar.

JON SNOW VE RAMSAY BOLTON KARŞI KARŞIYA GELİR

Game of Thrones'un belki de en gerilimi yüksek olaylarından biri Jon Snow ile Ramsay Bolton'ın karşı karşıya gelmesiydi. Kuzey'in sahibi olmak için Jon Snow ile Ramsay Bolton savaşır. Savaşta, hain planlarının etkisiyle Bolton öndedir; ta ki Lord Baelish peşine taktığı Vali Şövalyeleri ile savaşın seyrini değiştirene kadar. Savaşı Baelish'in yardımıyla Jon Snow kazanır. Sabırsızlıkla beklenen ölüm böylece gerçekleşir; Ramsay Bolton acımasız köpeklerine yem edilir.