Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması

Türkiye'nin Sanat Güneşi Zeki Müren, ölümünün 13'üncü yıldönümünde Bursa'da mezarı başında ve Anadolu Güzel sanatlar Lisesi'nde anıldı. Hiçbir sanatçının katılmadığı anma programında konuşan Okul Müdürü Kazım Aksu, katılımın az olmasından dolayı anma töreninin buruk geçtiğini söyledi.

VİDEO İÇİN TIKLAYIN

BÜLENT CİVANOĞLU / BURSA / (AHT)

Zeki Müren'i anma programı sabah saatlerine adının verildiği Güzel Sanatlar Anadolu Lisesi'nde başladı. Eğitim-öğretim döneminin başlaması nedeniyle çok az sayıda öğrencinin katıldığı törende konuşan Okul Müdürü Kazim Aksu, Zeki Müren'in Bursa ve Türkiye için önemine değinerek, "Ancak Sanat Güneşimizi bu yıl az bir katılımla kutluyoruz. İçimiz buruk. Okulların bugün açılması nedeniyle çoğu öğrencimiz okula gelmediği için böyle bir durum yaşandı. Ancak Zeki Müren bizim kalbimizde yaşıyor" diye konuştu.

Anma programı daha sonra Zeki Müren'in Emirsultan mezarlığındaki kabri başında devam etti. Buradaki programa da Zeki Müren'in yeğenleri İlknur Güner, Yüce Olgaç, Bursa Türk Musikisi Cemiyeti Başkanı Erzin Batı, vatandaşlar ve az sayıda Zeki Müren Güzel Sanatlar Anadolu Lisesi öğrencileri katıldı. Mehmetçik Vakfı, Türk Eğitim Vakfı ile Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin çelenk gönderdiği programda Zeki Müren'i unutmadıklarını belirten Türk Musikisi Cemiyeti Başkanı Erzin Batı, Müren'in Bursa'nın Türk Sanat Müziği'ndeki iftiharı olduğunu söyledi.

Zeki Müren'in yeğeni İlknur Güner de, Zeki Müren gibi değerli bir sanatçının ailelerinden çıkmasından dolayı büyük gurur duyduklarını ifade etti. Sanat Güneşi'nin ölümünün ardından mirasını Mehmetçik Vakfı ve Milli Eğitim Vakfı'na bağışladığını hatırlatan Güner, "Temennim Zeki Müren'in ölümünün ardından yaptığı bu jestin varlıklı aileler tarafından örnek alınması. Varlıklarının belli kısımlarını bu kurumlara bırakmalarını öneriyorum. Biz aile olarak Zeki Müren'i çok sevdik seviyoruz. Bütün düşüncemiz Zeki Müren'in unutulmaması" diye konuştu.

Anma programında ayrıca Zeki Müren'in yetiştiği Bursa Türk Musikisi Cemiyeti'ndeki ilk konser fotoğrafı da basın mensuplarına gösterildi.
Program Zeki Müren Güzel Sanatlar Anadolu Lisesi öğrencilerinin Sanat Güneşi'nin mezarına çiçek koyması ve duaların edilmesiyle sona erdi.