Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Beyaz Müzayede, 7 Kasım’da Sofa Hotel’de düzenleyeceği 10. Çağdaş ve Modern Sanat Müzayedesi’nde Sotheby’s ve Christie’s gibi dünyanın önde gelen müzayede kuruluşlarının uyguladığı mezat sistemine geçiyor.   

Bundan sonra Beyaz Müzayede kataloglarında her eser için “Müzayede Başlangıç Fiyatı” yerine “Tahmini Fiyat Aralığı” olacağını vurgulayan Beyaz Art Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Karadeniz ‘Yabancı müşteri sayımız arttıkça biz de uluslararası kabul görmüş sisteme geçiş gereksinimi duyduk. “Tahmini Fiyat Aralığı”  mezat müzayedelerde katılımı artırma açısından daha etkili olmasının yanısıra, kataloglarda minimum fiyat yerine tahmini fiyat aralığı basılması sanatçılarımızı daha mutlu edecek.’ dedi.

Yeni sistemde her eser için artırım Tahmini Fiyat Aralığının ortalama yüzde kırk altından başlayacak ve eser tahmini fiyat aralığının altında bir fiyata satılabilecek.

Katalog 5 Ayrı Kapak ile Çıkıyor…

Beyaz Müzayede 7 Kasım’daki 10. Çağdaş ve Modern Sanat Müzayedesinde bir başka ilke daha imza atıyor;  müzayede kataloğu 5 ayrı kapakla basıldı.

Beyaz  Müzayede yetkilileri 10. Beyaz Müzayede’de çok sayıda başyapıt yer alması ve birçok koleksiyoner ve sanatseverlerin Beyaz Müzayede kataloglarını  kütüphanelerinde özenle saklamaları nedeniyle ön kapakta 5 ayrı sanatçının başyapıtlarına yer verdiklerini belirttiler.  Limitli edisyon katalogların ön kapaklarında, Selim Turan’ın 1981 tarihli 150x150cm ebadında bir ‘Soyut Kompozisyon’ başyapıtı; Fahrelnisa Zeid’in 50’li yıllarda Paris’te yaptığı ‘Madam Caron’ isimli yapıtı, Neşet Günal’ın 1994 yılında yaptığı 138x94cm ebadındaki ‘Sorun – Sorum 7’ isimli yapıtı, Ömer Uluç’un 1981 yılında yaptığı 100x160cm ebadındaki ‘Fahişeler’ isimli yapıtı ve Ferruh Başağa’nın 1991 yılında yaptığı 250x200cm ebadındaki ‘Soyut Kompozisyon’ yer alıyor.   Katalogların arka sayfasında ise geçtiğimiz ay Santral İstanbul’da restrospektif sergisi açılan Yüksel Arslan’ın 50x102cm ebadındaki ‘Merchandise’ isimli bir başyapıtı bulunuyor.

10. Beyaz Müzayede birçok yeni rekorlara aday eserlerin yer aldığı bir müzayede. Müzayede’de eserleri yer alacak sanatçılar listesinde nerdeyse yok yok. Bu müzayedede vefat etmiş ilk çağdaşlarımızdan, yaşayan yaşlanmış ustalardan orta kuşağa ve gençlere kadar Türk Çağdaş ve Modern Sanatının en önemli temsilcilerinin neredeyse tümünün önemli ve baş yapıtları yer alıyor.

Önemli yapıtları yer alan sanatçılar arasında Selim Turan, Mübin Orhon, Fahrelnisa Zeid, Nejad Melih Devrim, Abidin Dino, Hakkı Anlı, Zeki Faik İzer, Abidin Elderoğlu, Nurullah Berk, Fikret Mualla, Erol Akyavaş, Burhan Doğançay, Adnan Çoker, Ömer Uluç, Ferruh Başağa, Neşet Günal, Neş’e Erdok, Mustafa Esirkuş, Nedim Günsür,  Nuri İyem, Şükriye Dikmen, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Eren Eyüboğlu, Cevat Dereli, Orhan Peker, Cihat Burak, Burhan Uygur, Avni Arbaş, Fethi Arda, Turan Erol, Adnan Varınca, Komet, Mehmet Güleryüz, Ergin İnan, Utku Varlık, Mustafa Ata, Güngör Taner, Zekai Ormancı, Devrim Erbil, Şenol Yorozlu, İlhan Koman, Koray Ariş, Osman Dinç, Mehmet Aksoy, Balkan Naci İslimyeli, Kemal Önsoy, Bubi, Mithat Şen, Bedri Baykam, İsmet Doğan, Kezban Arca Batıbeki, Murat Morova, Ahmet Oran, Ekrem Yalçındağ, Haluk Akakçe, Mustafa Hulusi, Evren Tekinoktay, Nazif Topçuoğlu, İrfan Önürmen, Mustafa Horasan, Ebru Uygun bulunuyor.

Çağdaş Sanat’a tutkusuyla tanınan Aziz Karadeniz’in yöneteceği
10. Beyaz Müzayede’de satışa sunulacak 134 sanatçıya ait toplam 338 eser 7 Kasım 2009 tarihinde, Sofa Otel’de saat 13:30’da başlayacak müzayede öncesinde, 3-6 Kasım tarihleri arasında yine Sofa Otel’de sergilenecek.