Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğünce, ilk kez sektör temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen toplantıda, 2010 reklam ihalesini kazanan firmaların ortaya koyduğu görseller, sloganlar ve filmler değerlendirildi.

Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı, AA muhabirinin sorularını yanıtlarken, 2010 yılı reklam kampanyasının Türkiye'nin imajını güçlendiren ve destinasyon tanıtımına ağırlık veren bir kampanya olacağını belirterek, son aşamaya kalan 5 firmanın belirlendiğini anımsattı.

İhaleyi kazanan firmaların hazırladığı görselleri, kullanılan sloganları, temaları ve filmleri sektör temsilcileriyle paylaşmak ve onları bilgilendirmek istediklerini ifade eden Taşbaşı, ''Amacımız turizm sektöründe hizmet ettiğimiz için sektörle birlikte karar vermek. Onların beğenmediği, doğru bulmadığı şeyleri ayıklamak istedik. Bunun için bir toplantı yaptık ve çok verimli geçti'' dedi.

-''TANITIM FİLMİ KONUSUNDA ANLAŞMA SAĞLADIK''

Sektör temsilcilerinin beğendiği veya beğenmediği unsurları değerlendirmeye alacaklarını anlatan Taşbaşı, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bu toplantı sonucunda tanıtım filmi konusunda bir anlaşma sağladık. Aramıza yeni katılan M&C Saatchi firmasının hazırladığı filmin çok beğenildiği ortaya çıktı. Önümüzdeki yıl tanıtım filminin o firmaya yaptırılması konusunda hem fikir olduk.

Bazı sloganlar üzerinde anlaşmaya vardık. Bazı görsellerin eksik olduğunu, kimi destinasyonlarda bazı yörelerin görsellerinin daha sıklıkla kullanılması gerektiği ön plana çıktı. Toplantıda kültürün ağırlıkta olduğu tanıtım kampanyaları yapılması gerektiği yönünde sonuç ortaya çıktı.''

-''KAMPANYANIN STARTINI 15 OCAKTA VERECEĞİZ''

İhaleyi kazanan firmaları da sektör temsilcileriyle bir araya getireceklerini bildiren Taşbaşı, fikir alışverişi sonucu son şeklini alan tanıtım kampanyasının startını 15 Ocakta vereceklerini kaydetti.

Bu tür toplantıları ilk kez yaptıklarını vurgulayan Taşbaşı, ''Sektöre ilk kez açılıp, görüşlerini alıyoruz. İlk defa katılımcı bir anlayışla reklam ihalesini sektör temsilcileriyle tartışmaya açtık, onların vereceği fikirleri değerlendireceğiz'' diye konuştu.

Taşbaşı, şunları kaydetti:

''Bizim bir ihale komisyonumuz var. O komisyonun içinde sektör temsilcileri bulunuyor. Geçtiğimiz yıllarda bu komisyon ne seçerse, bakanlık tarafından ihaleyi alan firma, komisyonun seçtiği filmleri, görselleri ve sloganları kullanıyordu. İlk defa bu sloganları, filmleri, görselleri sektöre açtık, onların görüşlerini aldık. Bunların içinden uygun gördüklerini ve uygun bulmadıklarını seçmelerini istedik.

Türkiye turizmi ve katılımcı, şeffaf bir yönetim anlayışı sunması bakımından bu girişimin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bakanlık olarak bundan sonra bütün tanıtım kampanyalarımızı, projelerimizi sektörle birlikte katılımcı bir anlayışla yapacağımızı belirtmek isterim.''

-BAKAN GÜNAY'IN ÖNERİLERİ-

Cumhur Güven Taşbaşı, toplantıya katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın da bazı önerilerde bulunduğunu söyledi.

Bakan Günay'ın çok slogan ve slogan karmaşası olmasını istemediğini bildiren Taşbaşı, şöyle devam etti:

''Özellikle ülkelere göre kullanılan sloganlarda. 'Mesela Amerika'da, Avrupa'da, Rusya'da, Uzak Doğu'da bir slogan olsun yani pazarlarımıza göre tek veya en fazla iki tane slogan olsun, çok fazla sayıda slogan kafa karıştır, karmaşa yaratır' diyor Sayın Bakan.

Aynı şeyi görseller için de söyledi. Yeni yerleri görsellerde kullanmamızın doğru olacağını, artık insanların alıştığı, ezberlediği, öğrendiği görsellerin yerine yeni yerler, yeni görseller kullanılması gerektiğini belirtti. Örnek olarak da Burdur'da yeni kazılar yapılan Sagalassos'u, Demre'deki kazılarda ortaya çıkan sinagogun özellikle İsrail pazarında kullanılmasının doğru olacağını, yine Ayasofya'nın içinde ortaya çıkan melek tasvirinin yeni görsellerde kullanılmasının doğru olacağını ifade etti.''

Taşbaşı, öneriler ve görüşler üzerinde çalışıp Türkiye'nin kültür konseptini ön plana çıkaracak bir tanıtım kampanyası yürütmek istediklerini sözlerine ekledi.

AA