Porland Porselen, 22 Ekim-22 Kasım 2007 tarihleri arasında Akmerkez’de gerçekleştirilecek “12 Sanatçı 12 Tabak” projesine ev sahipliği yaptı.

Geçtiğimiz yıl Akmerkez’in Sanatçı Bubi tarafından gerçekleştirdiği “12 Sanatçı 12 Elbise” projesinin ardından,  bu yıl da sanatı geniş kitlelere ulaştırmak amacıyla, “12 Sanatçı 12 Tabak” projesi ile sanatseverlerin karşısına eşsiz bir tabak koleksiyonu ile çıkıyor.

Ülkemizin önde gelen sanatçıları Adnan Çoker, Adem Genç, Bedri Baykam, Bubi, Burhan Doğançay, Ergin İnan, Ferruh Başağa, Güngör Taner, Mustafa Altıntaş, Mustafa Ata, Tomur Atagök ve Zekai Ormancı’nın hayata geçireceği bu özel proje, Porland Porselen’in Bilecik’teki fabrikasına düzenlenen gezi ile başladı. 19 Haziran 2007 Salı günü gerçekleştirilen gezide sanatçılar, basın mensuplarının önünde, porselen tabaklara orijinal desenleri çizdiler.

Sanatı porselenle buluşturan bu dev proje, Porland’ın Porselen’in üstün kaliteli porselen tabaklarından oluşacak. Bu eşsiz koleksiyonun yaratılması aşamasında bir araya gelen sanatçılar, sanatla dolu, keyifli dakikalar geçirdiler.

Değerli sanatçılarımız tarafından birer adet desenlendirilecek toplam 12 orjinal tabak “Sanat Akmerkez’de 5” sergisinde yer alacak. Projenin bir parçası olarak, her orijinalden 75’er adet basılarak, sergi süresince satışa sunulması hedefleniyor.