YEDİNCİ Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in, yakın dostu merhum parlamenter Mustafa Deliveli'ye hediye ettiği ve Lidya Otel'in borçlarından dolayı Marmaris 1'inci İcra Müdürlüğü tarafından satışa çıkarılan tablolara alıcı çıkmadı. Evren, 27 Haziran'a ertelenen satışla ilgili konuşmak istemedi.

 Yedinci Cumhurbaşkanı Kenan Evren Armutalan Beldesi'ndeki evinde resim yaparken çok sık görüştüğü eski parlamenter Mustafa Deliveli'ye ikisi göl, orman ve ağaç konulu, diğeri de ‘Sazlıklı Göl’ adlı 1992, 1993 ve 2002 tarihli 3 tablo hediye etti. Merhum Deliveli tabloları kendisine ait Lidya Otel'deki odasına astı. Deliveli'nin vefatından sonra ortaklar arasında anlaşmazlık çıkınca, ekonomik sıkıntılar da başgösterdi, alacaklılar paralarını tahsil edebilmek için sıraya girdi. Pepsi Cola İzmir Bölge Müdürlüğü, 60 bin YTL'lik alacağı karşılığında bazı eşyalar ile birlikte Kenan Evren'in üç tablosuna da haciz işlemi yaptırdı.
 
Yedieminde bekleme süresi tamamlandıktan sonra tablolar bugün satışa çıkarıldı. Satışa 1'inci İcra Müdiresi Belkıs Peker ile Pepsi Cola'nın avukatı Caner Dumanoğlu katılırken Lidya Oteli temsilen gelen olmadı. İlk olarak 1'inci İcra Müdürlüğü'nün 2006/3337 no'lu dosyasıyla 2002 tarihli 90x65 ebatlarındaki göl, orman ve ağaç konulu, 4 bin YTL değer biçilen yağlı boya tablo ile 5 bin YTL değer biçilen 1993 yılında Kenan Evren tarafından yapılan ‘Sazlıklı Göl’ isimli iki tablo yüzde 60 bedelle 5.600 YTL'den satışa çıkarıldı. Tablolara alıcı çıkmadı. İkinci olarak 2006/3338 dosyadaki Kenan Evren tarafından 1992 yılında yapılan dağ, göl ve orman konulu 70x55 ebadındaki 5 bin YTL değer biçilen yağlı boya tablo 3 bin YTL'den satışa çıkarıldı. Bu tablo da satılamadı. İcra Müdürü Belkıs Peker iki satışı da 27 Haziran 2007 tarihine erteledi.

Tablolara icra yoluyla el konulmasına “Ne yapalım ben onları Mustafa Deliveli'ye hediye etmiştim. Borçtan dolayı el konulmuş. İsteyen istediğine satar. Buna karışamam'' diyen Yedinci Cumhurbaşkanı Kenan Evren bugünkü satış ile ilgili yorum yapmadı

Mustafa SARIİPEK  / DHA