Fanatikleri olduğu kesin, geri kalanlar için de; albümlerini alıp dinler misiniz bilmiyorum ama şarkılarını biliyorsunuz. Çünkü radyoda, müzik kanallarında durmadan duyuyorsunuz, aksi gibi bir de şarkılara Türk usulü eşlik ediyorsunuz. Hafif kıvırarak filan. Ve görüyorsunuz kliplerinde, gittiyseniz konserlerinde kıvırmanın, göbek atmanın álásını yapıyor Shakira.

Dünyada albümleri yok satıyor, şarkıları çıktığı hafta bir numaraya oturuyor. Bütün bunların yanında röportajı okuduğunuzda göreceksiniz, samimi, mütevazı ve şeker bir tavrı var. Shakira, Bonus Card’ın 7. yılı şerefine İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından BKM işbirliğiyle 9 Temmuz Pazartesi akşamı Turkcell Kuruçeşme Arena’da olacak. Sorularımızı ABD’den cevaplandırdı.

Anneniz yarı İtalyan, babanız ise Lübnan kökenli Kolombiyalılar. Bu çok kültürlülük müziğinizi nasıl etkiledi?

- Bu, müziğimde çok sıradışı bir kokteyl yapmama yardım etti. Müzikte füzyon çok hoşuma gidiyor, daha da iyisi bunu zorlamayla yapmıyorum, doğamda var.

Lise öğretmeninizin sesiniz için "Bir keçinin melemesini andırıyor" demesi sizi üzmüş müydü?

- Tabii ki... Ezici bir yumruk gibi üstümde hissetmiştim öğretmenimin bu yorumunu. Fakat şimdi dönüp baktığımda, yaş aldıkça, olgunlaştıkça, bir insanı diğerlerinden farklı kılan şeyin böyle detaylar olduğunu anlıyorum. Hálá meleyen bir keçi gibi ses çıkarıyorum ama sanırım bu sesle elimden gelenin en iyisini yaptım.

GENÇLİĞİMDE ROCK’ÇIYDIM

Genç kızken şov dünyasından kim gibi olmak isterdiniz? Örneğin odanızda Madonna posterleri var mıydı?


- Dürüst olmak gerekirse gençliğimde rock’çıydım. Biz Latinler rock söz konusu olduğunda son derece tarafgir olabiliriz. Herkes her şeyi beğenmez. Ben daha çok 1960’ların ve 1980’lerin İngiliz rock’ıyla ilgiliydim. Led Zeppelin, Pink Floyd ve Cure posterleri odamı kaplıyordu.

Peki sonra Kolombiyalı kız nasıl oldu da bugün pop kültüründe önemli bir figür haline geldi? Kariyerinizin dönüm noktası neydi?

- Bence bu kaderimdi. Her zaman çok fazla insana dokunmak, ulaşmak istedim ve müzik bana yardım etti. Benim için asla "Bir gecede meşhur oldu" denilemez. Çünkü 17 yıldır profesyonel olarak bu piyasadayım ve çok çalışıyorum. O yüzden size şu olay oldu ve her şey değişti diyemem. İstikrarlı bir ilerleme oldu kariyerimde. Küçük küçük adımlarla ilerledim.

NEŞELİ, AŞIRI UTANGACIM

IQ’nuzun 140 olduğu doğru mu?

- Emin değilim, anne-babama sormak lazım.

Peki mesela çok zeki insanlar gibi boş zamanlarınızda satranç oynamak, matematikle uğraşmak gibi hobileriniz var mı?

- Matematikten çok hoşlanmadığım kesin. Ama öğrenmeyi severim, özellikle Mısır ve Avrupa tarihi ilgimi çekiyor. Bir mola verdiğimde ilk iş üniversiteyi bitirmek olacak.

Neşeli ve mutlu bir insan mısınız?/_newsimages/3641120.jpg

- Gülmeyi çok severim. Bir kere sit-com hastasıyım. Larry David’i ve Friends dizisini izlemeye bayılıyorum. Ama arkadaşlarıma sorsanız beni neşeli değil de çok utangaç olarak tanımlarlar herhalde.

ELBETTE ŞÜKREDEN BİRİYİM

Shakira Arapça’da şükretmekten geliyor. Şükreden biri misiniz?

- Elbette. Başıma gelen ve sahip olduğum her şey için teşekkür ediyorum. Yani hayatımın kıymetini biliyorum.

Pişmanlık duyduğunuz bir şey var mı?

- Pişmanlıkla yaşamaya inanmıyorum. Karakterimizi asıl şekillendiren hayattaki doğrularımız değil, yanlışlarımızdır bana göre.

Müzik piyasasında hoşunuza gitmeyen ne var? Neyi değiştirmek isterdiniz?

- Müzik piyasasının biraz daha demokratik olmasını dilerdim. Ne kadar yırtan ve sesini duyuran sanatçı varsa, onların birkaç katı kadar kıyıda köşede bekleyen yetenek var. Ama biliyorum ki bu durum bütün sanat formları için geçerli.

İSTANBUL’U DUYUNCA ÜSTÜNE ATLADIM

Albüm tanıtımları için Türkiye’ye geldim ama başlıbaşına bir şov için ilk kez geleceğim. Turne programımda İstanbul ihtimali gözüktüğünde resmen üstüne atladım. Çünkü Türkiye’deki dinleyiciler hem beni çok destekliyor hem de çok sıcakkanlılar.

Yürüyebildiğim andan beri göbek atıyorum

Muhteşem bir sahne şovunuz olduğu söylenir hep. Ününüzü artıran da biraz bu şovlar değil mi?

- Bir albüm çıkarıyorsunuz, sonra onu tanıtmak için TV ve radyo programlarına çıkıyorsunuz, röportajlar veriyorsunuz. Bütün bu uğraşıp didinmenin meyvesini nerede alıyorsunuz biliyor musunuz? Sahnede! Bütün tanıtımları sahnede seyirciyle o kişisel bağı, bitmeyen enerjiyi sağlayabilmek için yapıyorum. Sahneye çıkınca da hep birlikte bir patlama yaşıyorsunuz. Şovumun muhteşem olduğunu söyleyenler dinleyicilerime teşekkür etmeli, çünkü o enerjinin sebebi onlar.

Peki böyle göbek atmayı kim öğretti size?

- Kanımda var herhalde. Kimse beni karşısına alıp şöyle yap, böyle yap demedi. Yürüyebildiğim andan itibaren göbek atıyorum.

HEM MARQUEZ HEM ESCOBAR ÇIKTI

Dünya iki Kolombiyalıyı çok iyi tanıyor. Biri siz biri de Nobel ödüllü romancı Gabriel Garcia Marquez. Onunla tanışıklığınız var mı?

- Gabriel Garcia Marquez en büyük ilham kaynaklarımdan biri. Şimdi ise arkadaşım ve akıl hocam. Kolombiya’yı dünyaya büyülü gerçekçilik sayesinde o kadar güzel anlattı ki... 100 Yıllık Yalnızlık ülkemi özetleyen bir kitap.

Ülkeniz zor dönemlerden geçiyor, iç savaşla boğuşuyor. Bu konuda ne hissediyorsunuz?

- Ülkem zıtlıkların ve paradoksların ülkesi kesinlikle. Aynı ülkeden hem Marquez hem Pablo Escobar (kokain baronu) nasıl çıkar anlamıyorum. Zıtlık ülkenin her yerinde. Bir tarafta dediğiniz gibi iç savaş var, diğer tarafta dünyanın en güzel manzaraları ve en neşeli, güleç insanları. Ülkemin bugün çektiği sancıları dünyaya duyurmak konusunda bir sorumluluğum olduğunu düşünüyorum. Çünkü Kolombiya beni ben yaptı, ben de elimden geldiğince borcumu ödemek istiyorum.

KONSERE 7 YILLIK SEVGİLİSİYLE GELİYOR

Dünyada albümleri en çok satan Kolombiyalı sanatçı. Uzun adı Shakira Isabel Mebarak Ripoll. 30 yaşında. İlk albümünü 1991’de çıkardı. Toplam 12 albümü, 5 Grammy ödülü var. Dünyada tanınması 2001’de çıkardığı İngilizce albümüyle oldu. Laundry Service adlı bu albüm 15 milyon sattı. Son albümü Oral Fixation’ın turnesinin son konseri Meksika’nın başkenti Meksiko’daki büyük Zokalo Meydanı’ndaydı. 210 bin kişi izledi. Shakira Türkiye’ye ilk kez 10 yıl önce geldi, albüm tanıtımı için. Daha o zaman pek tanınmıyordu. Sonra 2002’de Hakan Uzan’ın davetlisi olarak Miss Turkey yarışmasında sahneye çıktı. Geçen sene de Alman televizyonu ZDF’nin Wetten Das? adlı yarışmasının çekimlerine katılmak için Antalya’ya geldi. 2000’de Arjantin devlet başkanının oğlu Antonio de la Rua ile çıkmaya başladı ve daha sonra nişanlandı. Türkiye’deki konserine de Antonito diye çağırdığı sevgilisiyle birlikte geliyor. Konserden sonra iki gün daha kalıp tatil yapacaklar.

EZGİ BAŞARAN

HÜRRİYET