Belki ne zamandır Nobel alan bir romanı ya da siyasi bir araştırmayı okumak istiyordunuz. İşte yaz tatili için ayrılan kitaplarla buluşma vakti geldi. Türkiye'nin önde gelen isimleri de bu yaz okuyacakları kitapları anlattı.

 

Elif Şafak (Yazar)
"Bu yaz okumayı düşündüğüm kitapların başında Nilüfer Kuyaş'ın Yeni Baştan adlı eseri var. Bu romanın hem tarihe, yani 27 Mayıs dönemine yönelik sorgulaması hem de insan ilişkilerine, aşka bakışını merak ediyorum. Bence Kuyaş, çok zor bir dönemi ve meseleyi ele almış. Elimin altında okunmayı bekleyen bir başka kitap da Yekta Kopan'ın Can Yayınları'ndan çıkan Karbon Kopyası. Yekta Kopan hem üslup de hem içerik bakımından edebiyatımızda sınırları, kalıpları zorlayan ve risk alarak yazabilen, okuru da pasif olmamaya, anlamı beraber yaratmaya davet eden, önemli ve özgüveni olan bir yazar bence... Bu yaz Haruki Murakamin'in kitaplarına yoğunlaşıyorum; Japon romanlarında bulduğum kasvet, yalnızlık ve arıza halleri şu anda bulunduğum ruh haline çok uygun geldiğinden belki de, bol bol Japon edebiyatı okuyorum."

Ayça Şen (Radyocu)
"Yaz kitabı, kış kitabı gibi bir ayrım yapmam. Kitap okumak benim için planlı bir şey de değil zaten. Son zamanlarda Behrengi'nin iki kitabını okudum: Bir Şeftali Bin Şeftali ve Küçük Kara Balık. Perihan Mağden'in son kitabı Biz kimden kaçıyorduk Anne?'yi okudum. Jung'un İnsan ve Sembolleri kitabını okumaya devam ediyorum. Bir de bu aralar elimde Victor Pauchet'nin Nikbin Olunuz adlı kitabı var."

Ertuğrul Sağlam (BJK Teknik Direktörü)
"Kişisel gelişim üzerine kitaplar okumayı seviyorum. Bu yaz Norman Vincent Peale'in Başarırım Dersen Başarırsın ve Pascal Baniface'in Futbol ve Küreselleşme adlı kitaplarını okumayı düşünüyorum."

Dolunay Soysert (Oyuncu)
"Bu yaz feministlerin ve özgürlükçülerin hayranlık duydukları Emma Goldman'ın otobiyografisi Dans Edemeyeceksem Bu Benim Devrimim Değildir'i kesinlikle okuyacağım. Bir de Canan Tan'ın yazdığı Piraye kitabı var. Neden bu kitaba merak sardığımı anlamak güç olmasa gerek..."

Pelin Batu (Oyuncu)
"Birçok kitabı aynı anda okumayı tercih ediyorum. Oğuz Atay'ın Tutunamayanlar'ı birkaç aydır başucumda duruyor. Önümüzdeki günlerde kesin okuyacağım. Walter Pater'ın The Renaissance'ı (Rönesans) da okuyacağım kitaplardan. İlham veren bir kitap. Alain de Button'un kitaplarını çok beğeniyorum. Architecture of Happiness (Mutluluğun Mimarisi) adlı, mimarların hayatını anlatan kitaplarını okumayı düşünüyorum. Şu aralar mimariye takılmış durumdayım. "

Sinan Tuzcu (Oyuncu)
"Benim önümüzdeki aylarda okumayı planladığım kitapların başında Abdülbaki Gökpınarlı'nın Mevlana, Hayatı ve Felsefesi geliyor. Ayrıca İlber Ortaylı'nın Son İmparatorluk Osmanlı kitabını da okuma listeme aldım."

Buket Uzuner (Yazar)
"Zeynep Avcı'nın, tam yaz ayları için sıcacık öykülerden oluşan Suskun Güneş'ini okuyacağım. Hasan Ali Toptaş'ın Gölgesizler'ini de yeniden okuyacağım. Okumayı düşündüğüm bir diğer kitap Doğuş Grubu Yayınları'ndan çıkan Gelecek 50 Yıl. Gelecek vizyonu kazandırması açısından umut veren bir kitap."

Ahu Türkpençe (Oyuncu)
"Hikâyelerden oluşan kitapları seviyorum. Ferhat Uludere'nin Sayıklamalar ve Ceyda Aşar'ın Kadınlar Tuvaleti adlı kitabını okumayı planlıyorum."

Ceyda Düvenci (Oyuncu)
"Bertolt Brecht'ten Günlükler 1, Cesare Pavese'den Yaşama Uğraşı, Ayfer Tunç'tan Ömür Diyorlar Buna, Yekta Kopan'dan Karbon Kopya ve Murat Gülsoy'dan İstanbul'da Bir Merhamet Haftası."

Doğan Duru (Red Grubunun Solisti)
"Bu yaz askere gideceğim. Orada bol bol kitap okuma fırsatı bulacağım sanırım. Listemde Harry Potter serisinin temmuz ayında çıkacak yeni kitabı var. Yaşıma rağmen Harry Potter kitaplarını çok seviyorum. Karakterleri ve kurguyu akıllıca buluyorum. Daha önce başladığım, ama filmleri çıkınca bitiremediğim Yüzüklerin Efendisi'ni de askerde okuyacağım. Gilles Deleuze'un Perikles ve Verdi - François Châtelet'in Felsefesi ve Kien Nguyen'in Tanrı'nın Unuttuğu Topraklar da listemdeki diğer kitaplar."

Elif Dürüst (İşkadını)
"Bu yaz, Bülent Somay'ın Bir Şeyler Eksik, Perihan Mağden'in Biz kimden kaçıyorduk Anne?, Yavuz Erten'in Psikanalizden Dinamik Psikoterapilere ve Elif Şafak'ın Mahrem adlı kitaplarını okumayı düşünüyorum."

Mehmet Tez (Rolling Stone Dergisi Y. Yönetmeni)
"Bu yaz okumayı düşündüğüm iki kitap var. Birincisi, Münir Tireli'nin Türkiye'de Grup Müziği: 1980'ler. Bu kitapta 80'li yıllarda genel olarak Batı tarzı müzik dinleyip icra eden gruplar ve o dünyadan, şimdi tabii çok komik gelen anekdotlar var. "Nereden nereye..." görmek için... İkinci kitap ise Everett True imzalı Nirvana: The True Story. Everett True, Nirvana'yı keşfeden müzik gazetecisi ve Kurt Cobain'in de yakın dostu. Bu kitap, şu ana kadar Nirvana üzerine yazılan en önemli ve gerçekleri en fazla yansıtan kitap olarak anılıyor. Bir iki ay önce yayınlandı. 'Son büyük grup'un hikâyesinden detayları merak edenlere ve tabii İngilizce bilenlere... Türkçe'de henüz yok."

Rüştü Reçber (Futbolcu)
"Genelde tarih ve macera kitaplarını severim. Ve yazar takıntım vardır, sevdiğim yazarın bütün serisini okumaya çalışırım. Bu yaz okumayı düşündüğüm kitaplar arasında Wilbur Smith'in Güneşin Zaferi, Gordon Thomas'ın 13. Havari - Mecdelli Meryem'in Yaşamöyküsü ve Christian Jack'in Işık Taşı ve Ramses serileri var."

Sabah