Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması
Genel

YEŞİLÇAM’ın ürettiği birbirinden güzel filmleri seyrederek büyüdüğünü söyleyen Başbakan Erdoğan, Kurtlarla Dans, Malcolm X, Mississippi Yanıyor, Çingeneler Zamanı ve Çağrı gibi yabancı filmlerden de sözetti. Ama ağırlık Yeşilçam’daydı. İşte Erdoğan’ın adını verdiği yerli filmler...

YILANLARIN ÖCÜ (1962)
Yönetmen: Metin Erksan
Köydeki evlerinin önüne ev yapılmasını kabullenmeyen bir ailenin öyküsü. Toprak kavgasını anlatan filmde başrollerde Fikret Hakan ve Erol Taş var.

SUSUZ YAZ (1963)
Yönetmen: Metin Erksan
Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı kazanan film, köylüler arasındaki su paylaşım kavgasını anlatıyor. Hülya Koçyiğit, Erol Taş ve Ulvi Doğan oynuyor.

GURBET KUŞLARI (1964)
Yönetmen: Halit Refiğ
Göç etmiş bir ailenin şehirdeki ahlaki çözülüşü... Antalya Film Festivali’nde en iyi film ve yönetmen ödüllerini kazanmıştı.

DÜĞÜN-GELİN-DİYET ÜÇLEMESİ 1973-74
Yönetmen: Lütfi Akad
Akad’ın köyden kente göç eden insanların şehirdeki hayatını üç aşamada incelediği bol ödüllü çalışmasının baş rolünde Hülya Koçyiğit oynuyor.

ARKADAŞ (1974)
Yönetmen: Yılmaz Güney
Eski bir arkadaşını görmek için tatil beldesine gelen bir devrimcinin başından geçenler... Film özellikle Melike Demirağ’ın dillerden düşmeyen şarkısıyla popüler olmuştu.

ENDİŞE (1974)
Yönetmen:Yılmaz Güney-Şerif Gören
Umudunu Çukurova’daki pamuğa bağlayan bir ailenin ve kanlılarının peşinde dolaştığı Cevher’in (Erkan Yücel) dramı.

YOL (1981)
Yönetmen: Şerif Gören
Yılmaz Güney’in cezaevinde yazdığı senaryodan çekilen film, bayram iznine çıkan mahkûmların hikâyesini içiçe anlatıyor. Cannes’da Altın Palmiye’yi kazanmıştı.

ZÜĞÜRT AĞA (1985)
Yönetmen: Nesli Çölgeçen
Başrolünde Şener Şen’in oynadığı, senaryosunu Yavuz Turgul'un yazdığı film, giderek yoksullaşan bir köy ağasının çöküşünün izini sürüyor.

MUHSİN BEY (1987)
Yönetmen: Yavuz Turgul
Türk sinema tarihinin en iyilerinden biri olarak kabul edilen film, organizatör Muhsin Bey (Şener Şen) ile  türkücü Ali’nin dostluğunu anlatıyor. Gerçek bir klasik.

KATIRCILAR (1987)
Yönetmen: Şerif Gören
Kadir İnanır, Ayşegül Aldinç ve Halil Ergün’ün oynadığı film, üç köy lü, dört asker ve bir gazeteci kadının zorlu kış koşullarındaki yolculuğunu anlatıyor.

KELEBEKLER SONSUZA UÇAR (1993)
Yönetmen: Mesut Uçakan
Cumhuriyetin ilanından sonra şapka kanununa karşı çıktığı için İstiklal Mahkemesi tarafından idam cezasına çarptırılan İskilipli Atıf Hoca’nın öyküsü.

EŞKIYA (1996)
Yönetmen: Yavuz Turgul
35 yıl sonra hapisten çıkıp köyüne dönen bir eşkıyanın İstanbul’a kadar uzanan hikayesi. Gösterildiği yıl gişe rekorları kırmış, SİYAD’dan ödül almıştı.

IŞIKLAR SÖNMESİN (1996)
Yönetmen: Reis Çelik
Berhan Şimşek, Tarık Tarcan ve Tuncel Kurtiz’in oynadığı film, Yüzbaşı Murat’la izini sürdüğü Seydo’nun Güneydoğu’nun karlı dağlarındaki mücadelesini anlatıyor.

AĞIR ROMAN (1996)
Yönetmen: Mustafa Altıoklar
Metin Kaçan’ın aynı adlı romanından uyarlanan filmde Okan Bayülgen, Müjde Ar, Mustafa Uğurlu, Sa vaş Dinçel gibi isimler oynamıştı.

MASUMİYET (1997)
Yönetmen: Zeki Demirkubuz
Hapisaneden çıkmayı hiç istemediği halde cezasını çekmiş olduğu için serbest bırakılan Yusuf’un hikâyesinde Güven Kıraç, Derya Alabora ve Haluk Bilginer oynuyor.

GÜNEŞE YOLCULUK (1998)
Yönetmen: Yeşim Ustaoğlu
Türkiye’nin Batı’sından gelen Mehmet ile Doğu’sundan gelen Berzan’ın dostluk öyküsü, özellikle Avrupa’da çok beğenilmişti.

SALKIM HANIMIN TANELERİ (1999)
Yönetmen: Tomris Giritlioğlu
1940’lı yıllarda Müslüman olmayan vatandaşlara getirilen Varlık Vergisi’nin yarattığı trajik sonuçlar ve Aşkale sürgünü. Kalabalık kadrolu etkileyici bir melodram.

FİLLER VE ÇİMEN (2000)
Yönetmen: Derviş Zaim
Mafyalaşma süreci, rüşvet ve yolsuzluk çarkı ve parasızlıkla boğuşan bir maratoncu . Toplam 20’ye yakın ödül kazanan film, SİYAD tarafından da en iyi film seçilmişti.

VİZONTELE (2000)
Yönetmen: Yılmaz Erdoğan
Kalabalık oyuncu kadrosuyla dikkat çeken film, 12 Eylül öncesi siyasi kutuplaşmaların gölgesinde, Türkiye’nin doğusundan hüzünlü ve komik manzaralar sunuyor.

GÖNÜL YARASI (2005)
Yönetmen: Yavuz Turgul
Taksi şoförlüğü yapan emekli öğretmenin bir pavyon şarkıcısı ve onun belalı sevgilisiy le yaşadıkları... 2006 yılında Türkiye’nin Oscar aday adayıydı.

BEYNELMİLEL 2006
Yönetmen: Sırrı S. Önder, Muharrem Gülmez
12 Eylül 1980 sonrası sıkıyönetim ortamında, Doğu’da yerel halk ve çalgıcı sınıfı (gevendeler) üzerindeki trajikomik baskıcı uygulamalar anlatılıyor.

120 (2007)
Yönetmen: Özhan Eren - Murat Saraçoğlu
1. Dünya Savaşı sırasında doğu cephesinde yaşları 12 - 17 arasında değişen 120 gencin gösterdiği dokunaklı kahramanlık öyküsü.

GÜNEŞİ GÖRDÜM (2008)
Yönetmen: Mahsun Kırmızıgül
Terör nedeniyle köyleri boşaltılan insanların Batı’ya göçleri sonrası savrulan yaşamları. Gişedeki başarısının yanı sıra 2009’da Türkiye’nin Oscar adayı da oldu.

İKİ DİL BİR BAVUL (2008)
Yönetmen: Özgür Doğan, Orhan Eskiköy
Üniversiteden yeni mezun olmuş Kürtçe bilmeyen genç bir öğretmenin Türkçe bilmeyen Kürt çocuklarıyla geçirdiği bir eğitim yılının belgesi.

GÜZ SANCISI (2008)
Yönetmen: Tomris Giritlioğlu
6-7 Eylül olaylarında İstanbul Beyoğlu’nda yaşananlar çok karakterli bir öykü yapısı içinde yansıtılıyor. 2009 yılında en çok izlenen filmlerden biri olmuştu.

HABERTÜRK / Kültür Sanat