Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
Genel

Türkiye'de İngilizce yayın yapan tek edebiyat dergisi “Journal of Turkish Literature” altıncı sayısında Elif Şafak özel sayısı olarak yayımlandı. JTL’in genel yayın yönetmeni Talat Halman dergideki yazısından Elif Şafak'ın günün birinde Nobel Edebiyat Ödülü’nü alacağını belirtti.

Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Merkezi’nin yayımladığı ve genel yayın yönetmenliğini Talat Halman’nın üstlendiği JTL yayın kurulunda Türkiye’nin yanı sıra dünyanın önde gelen üniversitelerinde edebiyat ve kültür alanında akademik çalışmalar yapan isimler yer alıyor.

Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Bölüm Başkanı da olan Talat Halman, “Journal of Turkish Literature”ün sunuş yazısında bugüne dek hazırladıkları özel sayılardan farklı olarak Türkiye’nin uluslararası arenada en fazla tanınan kadın romancısı olan Elif Şafak’a ilk kez tek edebi figür olarak yer verdiklerini söylüyor. Halman,“Bu özel sayı tamamen benim kişisel beklentim olan Elif Şafak’ın günün birinde Nobel Edebiyat Ödülü’nü alacağının göstergesi olması amacıyla gerçekleşti” diyor.

Çünkü Hamlan, 1999 yılında Bilkent Üniversitesi’nde “Edebiyatta Nobel Ödülü” adlı bir etkinlik düzenlediklerinde Orhan Pamuk’u geleceğin Nobel Ödüllü yazarı olarak takdim etmiş ve bu öngörüsü 7 yıl sonra gerçekleşmiş. Zaten JTL’in hazırlanmakta olan 7. sayısı da Orhan Pamuk’a ayrılmış. Bu sayıda Elif Şafak’ın yanı sıra Evliya Çelebi’yle, Orhan Kemal’le ilgiliuzmanların kaleme aldığı makaleler bulunması, Yaşar Kemal’le de söyleşi yapılması rastlantı değil. Halman’a göre “Elif Şafak, Orhan Kemal ve Yaşar Kemal, Evliya Çelebi’nin açtığı yoldan ilerleyen modern kurmaca romanın en büyük üç büyük ustası."